Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Między Polską a Ameryką - performance Petera Grzybowskiego w Galerii Raczej {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Między Polską a Ameryką - performance Petera Grzybowskiego w Galerii Raczej {WIDEO}
21-01-2012 01:25   Janusz Ludwiczak
W Galerii Raczej przy ul. Głogowskiej 53 Peter (Piotr) Grzybowski - urodzony w Krakowie, a mieszkający na stałe w Nowym Jorku artysta multimedialny, performer i malarz otworzył swoją wystawę, na którą składają się prace malarskie z serii "Obraz" z lat 80-tych. Artysta przygotował też performance.

Na wystawie, którą w Galerii Raczej można oglądać do 29 stycznia włącznie zaprezentowane zostały prace malarskie z serii "Obraz z lat 80-tych", będąc swojego rodzaju dokumentacją wczesnych performance artysty, dając możliwość zapoznania się z początkami jego twórczości.

Do późniejszych akcji Grzybowskiego, wykonanych po roku 2000 odnoszą się natomiast przedstawione video i fotografie. Od roku 2000 artysta tworzy głównie multimedialne performance i instalacje, w których wykorzystuje komputery, cyfrowe wideo, dźwięk, światło UV; w twórczości performance używa multimediów, elementów otaczającej rzeczywistości i technik dekonstrukcji. Zwykle projekcja wideo, dźwięk oraz rozgrywająca się akcja są kontrolowane przez komputer.

Tematyka działań Grzybowskiego oparta jest na elementach zaczerpniętych z otaczającej rzeczywistości. Często stanowią one komentarz do bieżących wydarzeń politycznych czy społecznych. Poprzez wykorzystanie projekcji wideo odnoszących się również do wcześniejszych działań artysta tworzy dwie równoległe rzeczywistości. W ostatnio zrealizowanych performance’ach odszedł od komentowania otaczającej go rzeczywistości i skupił się głównie na eksperymentach formalnych.

A co przedstawiał performance przygotowany przez arystę? Oto spytaliśmy samego Piotra Grzybowskiego.

To tak samo jakby spytać malarza, który namalował obraz - co chciał przez to powiedzieć? i to jest nieodpowiednie pytanie, bo nie ma na nie odpowiedzi. Z performance jest podobnie. W tym wypadku performance przedstawia wyjątkową moją sytuację interpersonalną. Namalowałem dwie flagi - polską i amerykańską. Jestem zawieszony w tych dwóch krajach i balansuje ciągle między nimi. Dla mnie na razie nie jest niemożliwe dokonanie wyboru gdzie być i to jest ciągłe takie balansowanie między jedną flagą, a drugą - mówi Peter (Piotr) Grzybowski.

Peter (Piotr) Grzybowski - urodził się w 1954 r. w Krakowie, artysta multimedialny, performer i malarz. Na początku lat 80-tych rozpoczął swoje pierwsze eksperymenty z performancem, które kontynuował po przeprowadzce w 1985 roku do Nowego Jorku. Od 1981 roku zrealizował wiele akcji performance, wystaw indywidualnych i zbiorowych, instalacji oraz prac multimedialnych prezentowanych na wszystkich pięciu kontynentach.
Brał udział w wielu festiwalach między innymi Currency International Festiwal of Performance w Nowym Jorku, Coalition Performance Festiwal w Chile, OPEN International Festival of Performance w Pekinie, Międzynarodowym Festiwalu Performance Zamek Wyobraźni, WRO - International Media Art Biennale czy Interakcjach w Piotrkowie Trybunalskim. Mieszka i pracuje zarówno w Nowym Jorku jak i Krakowie.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Komentarze (2)

21-01-2012 22:25:08
Galeria Raczej
Dziękujemy za pozytywny głos z Łazarza i zapraszamy do odwiedzania Galerii.
21-01-2012 15:49:05
F.
Fajnie, że na Łazarzu mamy taką galerię:)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

lip

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: