Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Między Polską a Ameryką - performance Petera Grzybowskiego w Galerii Raczej {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Między Polską a Ameryką - performance Petera Grzybowskiego w Galerii Raczej {WIDEO}
21-01-2012 01:25   Janusz Ludwiczak
W Galerii Raczej przy ul. Głogowskiej 53 Peter (Piotr) Grzybowski - urodzony w Krakowie, a mieszkający na stałe w Nowym Jorku artysta multimedialny, performer i malarz otworzył swoją wystawę, na którą składają się prace malarskie z serii "Obraz" z lat 80-tych. Artysta przygotował też performance.

Na wystawie, którą w Galerii Raczej można oglądać do 29 stycznia włącznie zaprezentowane zostały prace malarskie z serii "Obraz z lat 80-tych", będąc swojego rodzaju dokumentacją wczesnych performance artysty, dając możliwość zapoznania się z początkami jego twórczości.

Do późniejszych akcji Grzybowskiego, wykonanych po roku 2000 odnoszą się natomiast przedstawione video i fotografie. Od roku 2000 artysta tworzy głównie multimedialne performance i instalacje, w których wykorzystuje komputery, cyfrowe wideo, dźwięk, światło UV; w twórczości performance używa multimediów, elementów otaczającej rzeczywistości i technik dekonstrukcji. Zwykle projekcja wideo, dźwięk oraz rozgrywająca się akcja są kontrolowane przez komputer.

Tematyka działań Grzybowskiego oparta jest na elementach zaczerpniętych z otaczającej rzeczywistości. Często stanowią one komentarz do bieżących wydarzeń politycznych czy społecznych. Poprzez wykorzystanie projekcji wideo odnoszących się również do wcześniejszych działań artysta tworzy dwie równoległe rzeczywistości. W ostatnio zrealizowanych performance’ach odszedł od komentowania otaczającej go rzeczywistości i skupił się głównie na eksperymentach formalnych.

A co przedstawiał performance przygotowany przez arystę? Oto spytaliśmy samego Piotra Grzybowskiego.

To tak samo jakby spytać malarza, który namalował obraz - co chciał przez to powiedzieć? i to jest nieodpowiednie pytanie, bo nie ma na nie odpowiedzi. Z performance jest podobnie. W tym wypadku performance przedstawia wyjątkową moją sytuację interpersonalną. Namalowałem dwie flagi - polską i amerykańską. Jestem zawieszony w tych dwóch krajach i balansuje ciągle między nimi. Dla mnie na razie nie jest niemożliwe dokonanie wyboru gdzie być i to jest ciągłe takie balansowanie między jedną flagą, a drugą - mówi Peter (Piotr) Grzybowski.

Peter (Piotr) Grzybowski - urodził się w 1954 r. w Krakowie, artysta multimedialny, performer i malarz. Na początku lat 80-tych rozpoczął swoje pierwsze eksperymenty z performancem, które kontynuował po przeprowadzce w 1985 roku do Nowego Jorku. Od 1981 roku zrealizował wiele akcji performance, wystaw indywidualnych i zbiorowych, instalacji oraz prac multimedialnych prezentowanych na wszystkich pięciu kontynentach.
Brał udział w wielu festiwalach między innymi Currency International Festiwal of Performance w Nowym Jorku, Coalition Performance Festiwal w Chile, OPEN International Festival of Performance w Pekinie, Międzynarodowym Festiwalu Performance Zamek Wyobraźni, WRO - International Media Art Biennale czy Interakcjach w Piotrkowie Trybunalskim. Mieszka i pracuje zarówno w Nowym Jorku jak i Krakowie.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


R E K L A M A

Komentarze (2)

21-01-2012 22:25:08
Galeria Raczej
Dziękujemy za pozytywny głos z Łazarza i zapraszamy do odwiedzania Galerii.
21-01-2012 15:49:05
F.
Fajnie, że na Łazarzu mamy taką galerię:)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sprzętu, wyposażenia i odzieży sportowej

16

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Forum Fryzjerstwa "LOOK"
Forum Kosmetyki "beautyVISION"

17

paź

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Chorwacja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: