Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Galerii Raczej urządzili performens - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Galerii Raczej urządzili performens
30-09-2011 02:14   Janusz Ludwiczak
Co to jest i na czym polega performance można się dowiedzieć podczas "Perfo_łazarz", który odbywa się w Galerii Raczej przy ul. Głogowskiej 53.

W czwartkowy wieczór w Galerii Raczej, która mieści się w oficynie kamienicy przy ul. Głogowskiej 53, niedaleko Parku Wilsona odbył się pierwszy "Perfo_łazarz".

Perfo_łazarz to przede wszystkim działania performance młodych artystów, które odbędą się we wnętrzach naszej galerii. Chcemy przybliżyć poznańskiej publiczności działania osób na co dzień nie związanych z naszym miastem. Nie zamykając się jednocześnie na inne dziedziny artystyczne, rozpoczynamy w ten sposób cykl prezentacji młodych artystów zajmujących się szeroko pojętym performance wychodząc z założenia, że w Poznaniu brakuje miejsc regularnie pokazujących tego typu sztukę - mówią Agnieszka Szablikowska i Łukasz Trusewicz z Galerii Raczej.

Pierwszy performance przedstawiła Julia Kurek, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych i Liceum Sztuk Plastycznych w Radomiu. Praca dyplomowa artystki została wyróżniona na ogólnopolskiej wystawie najlepszych dyplomów Akademii Sztuk Pięknych. W ramach programu Erasmus studiowała w Marmara Universitesi w Istambule, w Turcji.

Będąc na studiach i robiąc różnego rodzaju performensy w różnych miejscach usłyszałam hasła, że performens powinien być interaktywny, nie powinno za dużo się w nim mówić, a operować bardziej swoim ciałem. Moja "Performa" odnosi się do samej formy performensu - mówi Julia Kurek.

Jeden z performanse Julii Kurek został wykonany na ulicy Długiej w Gdańskiej. Jak mogliśmy zobaczyć na zaprezentowanym filmie artystka postanowiła całą gdańską Starówkę przeczołgać się.
Społeczeństwo różnie reagowało. Część osób myślała, że jestem nienormalna, inni sądzili, że jestem naćpana. Przedziwne były wytłumaczenia ludzi, którzy myśleli, że uciekłam ze szpitala psychiatrycznego. Urywały się telefony na policję i pogotowie. Kiedy przyjechała karetka sanitariusze ściągnęli mnie siłą z bruku. Tłumaczyłam im, że chcę się tylko doczołgać do Złotej Bramy. Lekarze wciągnęli mnie siłą do karetki. Gdy wytłumaczyłam im, że jestem studentką Akademii Sztuk Pięknych wtedy rozmowa była na luzie. Później w końcu udało mi się doczołgać. Przed Złotą Bramą czekała na mnie policja. Cały performans trwał 40 minut, gdy ludzie obserwali mnie, wtedy zrozumieli mnie. Niektórzy zaczęli nawet krzyczeć hasła: "Czołgajmy się razem z nią", "Wolność! To jest wolność!". - tłumaczy Julia Kurek.

W piątek, o godz. 19:00 w Galerii Raczej przy Głogowskiej 53 ciąg dalszy "Perfo_łazarz". Wystąpią: Jagoda Siegień, Martyna Wolna i Adam Gruba, a na koniec w after party zagra [haven]. Wstęp wolny.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Chorwacja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

do 24-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA - Poznań Game Arena 2021 - targi gier i multimediów
"Optyka" - targi optyczne

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka

26

paź

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert "Jesień idzie" w wykonaniu Klubu Szyderców Bis

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: