Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Śladami poznańskich Żydów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Śladami poznańskich Żydów
15-01-2012 01:25   Janusz Ludwiczak
Na podwórku kamienicy przy ul. Głogowskiej 26, gdzie znajduje się odtworzony cmentarz żydowski i Miejsce Pamięci z grobem słynnego rabina Akivy Egera rozpoczęła się druga edycji gry miejskiej "Pojzn, tej! Śladami poznańskich Żydów".

Już po raz drugi w minioną sobotę Hufiec ZHP Poznań Siódemka zorganizował grę miejską "Pojzn, tej! Śladami poznańskich Żydów".

Gra odbywa się już po raz drugi. W zeszłym roku gra prowadziła do najważniejszych instytucji społeczności Żydowskiej, więc do synagog, szkół, sklepów czy pubów prowadzonych przez Żydów. W tym roku skupiliśmy się na biografiach. Zgłosiło się 25 zespołów, niecałe 80 osób.
Zasady gry są bardzo proste. Na podstawie rebusu, zdjęcia trzeba odnaleźć konkretny adres. Pod tym adresem znajduje się kartka z informacjami o tym miejscu a także wskazówki dotarcia do kolejnego punktu, których w sumie jest 50. Wygrywa ten zespół, który odwiedzi jak najwięcej miejsc i zdobędzie jak najwięcej punktów
- tłumaczy Alicja Podbielska, jedna z organizatorek.

Gra rozpoczęła się na podwórku kamienicy przy ulicy Głogowskiej 26, gdzie odtworzony został fragment cmentarza żydowskiego.

Tak jak w zeszłym roku naszą grę zaczęliśmy przy odtworzonym fragmencie cmentarza żydowskiego, który jeszcze przed II wojną światową zajmował dużą część dzisiejszych Targów Poznańskich. Cmentarz został przez Niemców zniszczony. W 2008 roku Poznańskiej Gminie Żydowskiej udało się odtworzyć fragment tego cmentarza na podwórku kamienicy przy ul. Głogowskiej 26. Tutaj znajduje się grób Rabina Ekivy Egera - wyjaśnia Alicja Podbielska, organizatorka gry miejskiej "Pojzn, tej! Śladami poznańskich Żydów".

Jest to fajna zabawa. Uczestniczyłam w podobnej takiej grze w Szczecinie, gdzie dowiedziałam się wiele o historii i architekturze tego miasta. Postanowiłam wziąć udział w tej grze, bo chciałam poznać historię Żydów - uważa Justyna Środa.

W tej grze wzięłam udział już w zeszłym roku. Bardzo mi się podobało. Świetne pomysły na zadania i sposób w jaki zdobywa się punkty. W innych grach miejskich nie brałam udziału, w tej biorę udział ze względu na zainteresowanie tematyką żydowską, z takiego biblijnego punktu widzenia - przekonuje Czesława Borowiej.


R E K L A M A

Komentarze (3)

16-01-2012 01:24:15
;)
A kiedy marsz "śladami poznańskich Niemców"? :)
16-01-2012 00:19:52
Nick
A co nas obchodzi czy robią coś takiego w Jerozolimie?
15-01-2012 11:16:08
Dmowskiego 5/7
Pytanie samo ciśnie się na usta: Czy w Jerozolimie bądź innym mieście Izraela organizowane są odpowiedniki tej miejskiej gry, np: śladami jerozolimskich Gojów* z Poznania ??? *Goj (z hebr. גוי goj = 'naród', l.mn גויים gojim) - określenie pojawiające się wielokrotnie w Torze, tłumaczone najczęściej jako "narody" czyli zwykle nie-Żydów, kogoś spoza narodu Izraela. Określenie to, w zależności od kontekstu, może mieć wydźwięk pejoratywny, wyrażający lekceważenie wobec innowierców lub innych narodów Szalom
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: