Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Po zabytkowych trybunach nie ma już śladu. W miejscu "Energetyka" znajdował się obóz pracy dla Żydów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Po zabytkowych trybunach nie ma już śladu. W miejscu "Energetyka" znajdował się obóz pracy dla Żydów
08-05-2010 00:57   Janusz Ludwiczak
Tylko kupa gruzu pozostała po wyburzonych trybunach dawnego stadionu "Energetyk" przy ulicy Reymonta. Niewiele osób wie, że właśnie w tym miejscu mieścił się obóz pracy dla Żydów.

Dwa tygodnie zajęło wyburzanie zabytkowych trybun na dawnym stadionie "Energetyk" przy ulicy Reymonta. Rozbiórkę zabytkowych budynków zaplecza realizował PTB Nickiel na zlecenie inwestora - Gem Sp. z o.o.

Wcześniej, 8 kwietnia na stadionie "Energetyka" doszło do pożaru zabytkowych trybun, który gasiło 9 jednostek straży pożarnej. W wyniku zdarzenia spaliła się część drewnianej trybuny, jednak drugą połowę udało się uratować.

Policjantom zajmującym się problematyką nieletnich z Komisariatu Policji Poznań-Grunwald udało się w zeszłym tygodniu zatrzymać sprawców pożaru. Podpalaczami okazała się trójka dzieci: dwóch trzynastolatków i 10-letnia dziewczynka. Sprawą zajmuje się teraz sąd rodzinny.

Możliwe, że w miejscu dawnego stadionu "Energetyk" powstanie pięć 15-kondygnacyjnych wieżowców.
Rzeczywiście prawdopodobnie na miejscu Energetyka powstaną wieżowce. Taka koncepcja wygrała konkurs - powiedział w kwietniu Ryszard Grobelny, Prezydent Miasta Poznania na naszym czacie.

Stadion "Energetyk" przy ulicy Reymonta wpisany jest do rejestru zabytków. Obiekt powstał w 1929 roku, na Powszechną Wystawę Krajową ("PeWuKę").

Tym czasem niewiele osób wie, że w miejscu dawnego stadionu "Energetyk" mieścił się obóz pracy dla Żydów.

A ja jestem ciekawa, czy i co wiemy o obozie pracy dla Żydów, który był tam podczas okupacji (rodzina opowiadała mi, jak ludzie z przerażeniem patrzyli na Żydów, pędzonych do niewolniczej bezsensownej pracy na tym miejscu.) Na pewno wielu ludzi tam umarło i nie była to lekka śmierć. Czy nie jest to miejsce pamięci? Ja nie o tym żeby tam robić jeszcze jeden cmentarz, ale może jakaś tablica upamiętniająca, no i trochę ciszy - park na pewno nadaje się na takie upamiętnienie, ale wieżowce nie bardzo... [...]
Rodzina mi opowiadała, że Żydzi mieszkali gdzie indziej, ale codziennie tam ich prowadzili do pracy ulicą Reymonta. Dzieci (obecnie starsi ludzie z mojej rodziny) czasem zaczajały się po drodze i rzucały jedzenie. Opowiadano mi że pracowali tam gdzie jest Arena i że to oni usypali te górki, bo kazano im kopać ziemię i przesypywać ją z miejsca na miejsce. Jeśli nawet jakieś szczegóły się nie zgadzają, to na pewno tam ci Żydzi pracowali.[...]
Pytałam rodzinę o tych Żydów, ktoś inny jeszcze potwierdził że byli prowadzeni przez Reymonta do pracy na terenie gdzie dziś jest Arena. Nie, oni nie pamiętają żadnej śmierci na ich oczach ani niczego bardziej drastycznego niż zwykłe zachowanie niemieckich strażników (którzy nie byli mili, ale na zabijanie po drodze nie tracili chyba czasu.) . Dzieci bały się iść dalej, w stronę, umownie mówiąc, obozu, choć nie mam pojęcia jak się to nazywało w hitlerowskim nazewnictwie. Pamiętajmy, że nazistowski system hierarchii społecznej nie dawał Polakom wysokiego miejsca; nawet jeśli nie byli przeznaczeni na rzeź jak Żydzi, to stanowili tylko najtańszą siłę roboczą. Wszystkie te dzieci z mojej rodziny o których piszę miały jak wszyscy Polacy w Warthegau po ukończeniu 11 roku życia obowiązek pracy, i pracowały przeważnie jako służący Niemców przybyłych na miejsce wysiedlonych rodzin, nie miały więc zbyt wiele czasu i sił na pomaganie innym (nie mówiąc o strachu - za samo "dokarmianie" żołnierze mieli prawo je po prostu zastrzelić.) Jest mi trochę dziwnie, że nikt o tym nie wie, i przykro, że miejsce gdzie cierpieli Żydzi nie jest upamiętnione; my sami przeżyliśmy wiele zatem tym bardziej powinniśmy pamiętać o ofiarach jeszcze większej nienawiści.
- napisała w komentarzach nasza Internautka, kasia.

Hitlerowcy chcieli przenieść ogród zoologiczny z obecnego starego Zoo do Parku Kasprowicza, przymusową pracą więźniów żydowskich dokonano np. zmiany ukształtowanie terenu. - dodaje Internauta m.

Faktycznie. Informacje o obozie dla Żydów można znaleźć w Kronice Miasta Poznania nr 3/1998: "Święty Łazarz":

"Do pobliskiego parku Kasprowicza Niemcy w 1939 roku chcieli przenieść Zoo. Były już gotowe alejki i nagle sami wszystko zniszczyli. - Tam pracowali Żydzi zimą, w śniegu, na boso - Roman Trojanowicz doskonale ich zapamiętał. - Przewozili ziemię z miejsca na miejsce, do dziś nie wie, po co to robili. Pod koniec wojny wybudowali tam, od strony ul. Wyspiańskiego, bunkry." - wspomina Danuta Książkiewicz-Bartkowiak.

Z kolei także w Kronice Miasta Poznania, "Święty Łazarz" Lech Trzeciakowski pisze:
"Okupacyjne życie codzienne pokazywało swe okrutne oblicze. Część dzisiejszego parku Kasprowicza stanowiły nieużytki, oddzielone od ulic ogrodzeniem. Nazywałem je "Dzikimi Polami". Niemcy prowadzili tam jakieś prace ziemne. Mówiono, nie wiem, ile w tym prawdy, że tam miał być przeniesiony ogród zoologiczny. Pewnego dnia, gdy jak zwykle bawiłem się przed domem, dzisiejszą ul. Gustawa Potworowskiego przeszła kolumna Żydów idących do pracy na "Dzikich Polach". Stałem i patrzyłem przerażony. Przed moimi oczyma przesuwali się nie ludzie, a widma. Jeszcze wiele nocy budziłem się zalany potem, męczonymi koszmarnymi snami."


Komentarze (18)

11-05-2010 14:30:34
irek
A może zainteresować Stany Zjednoczone...Tak jak wcześniej pisałem za komunę "Arena" w części stała na ich gruncie, na pewno to się nie zmieniło
11-05-2010 13:02:47
max
To co proponujecie? A tu się zgodzę, jesteśmy za słabo zorganizowani. Czas to zmienić - dotyczy to zarówno Energetyka jak i Metropolis.
11-05-2010 12:45:21
N.
Faktycznie, mieszkańcy Sołacza dotarli do mediów i odpowiednio nagłośnili sprawę. Odnośnie parku Kasprowicza mam wrażenie, że może mało ludzi wie o projekcie wieżowców....? Może jak się dowie szersza społeczność coś zacznie się dziać? Mam zresztą nadzieję, że los parku Kasprowicza nie będzie obojętny wielu Poznaniakom, nie tylko tym z Łazarza...
11-05-2010 11:43:57
kasia
Myślę, że jesteśmy słabo zorganizowani. Odwiedziłam ostatnio stronę mieszkańców Sołacza, www.solacz.info, z petycja do radnych w sprawie planów zabudowania dzielnicy - widać, że przynajmniej próbują działać. Dziś decyzja Rady Miejskiej w sprawie Rozbratu, która dotyczy także Sołacza. Swoją drogą niestety to wygląda jak trend do zabudowy każdego wolnego kawałka przestrzeni miejskiej (czytaj parków i ich obrzeży), które można by wykorzystać na poszerzenie przestrzeni rekreacyjnej zamiast na poszerzenie powierzchni sklepów czy biurowców.
10-05-2010 20:02:07
Slawek
i w takich przypadkach brak mi www gdzie rada osiedla informowalaby mieszkancow o swoich opiniach, zamiarach dzialaniach i w razie takich "cudnych" koncepcji prosila o wsparcie np. podpisanie sie pod petycja. mam propozycje dla rady osiedla by zwrocila sie o pomoc (przekazanie know-how) do rady osiedla z rataj, ktora sukcesem zakonczyla walke o park rataje. ja moge sie do akcji wlaczyc od strony halasu. bo nie rozumiem mpu ktore mowi ze trzeba zrobic metropolis bo tam jest taki halas ze nie moze byc mieszkan - a te wiezowce to stana w oazie spokoju rozumiem i przyjemnych dzwiekow od torowiska i spokojnej ulicy?
10-05-2010 19:32:35
N.
Dzięki za linka ale ta wizualizacja to była jedynie koncepcja, plan. Co z własnością gruntów? Co z pozwoleniami na budowę, opiniami drogowców i mieszkańców? To wszystko już za nami...? "W Wieloletnim Programie Inwestycyjnym dla Poznania na lata 2007-2011 są zapisane w sumie ponad 2 mln zł na rewaloryzację parku Kasprowicza. Jednak z tej sumy do 2011 r. zostanie wydanych jedynie 200 tys. zł." To artykuł z 2007 roku. Potem przyszła decyzja o Euro w Poznaniu i znalazły się inne priorytety. Moim zdaniem nadal nie wiadomo, czy ten koszmarny projekt się ziści. Oby nie, ale muszą znaleźć się ludzie, którzy o to zawalczą!
10-05-2010 18:48:44
Irek
N. Decyzja już dawno zapadła, ja na Grobelnego i ....nie zagłosuję, Odnośnie planów to jest to na stronie : http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,61085,4002841.html
10-05-2010 16:12:16
N.
A czy wie ktoś może czy sprawa wieżowców przy parku Kasprowicza jest już przesądzona? Były jakieś konsultacje społeczne w tej sprawie? Jaki deweloper się za to zabiera? Bo jeśli sprawa nie jest przesądzona to może można jeszcze coś zrobić w tej sprawie i uchronić tę ładną części miasta przed zniszczeniem....?
10-05-2010 11:07:54
Slawek
jezeli powstana wiezowce, centrum handlowe i arena metropolis, centrum handlowe przy dworcu pkp to ja nie jestem w stanie sobie wyobrazic jak wiara z tych przybytkow wjedzie na juz zakorkowana hetmanska, glogowska, reymonta. centra spowoduja odplyw sklepow z lazarza i glogowska czeka los jak sw marcin, gdzie oprocz bankow ciezko bedzie coz znalezc. zamiast ladowac kase na wiadukt widmo nad bukowska miasto powinno natychmiast rewitalizowac dzielnice poprzez dolna glogowska, przejscie pod/nad torami z lazarza na wilde, zrobienie drogi rowerowej do centrum, budowe parkingu podziemnego pod lazarskim(PPP), uspokojenie ruchu tak by mogly powstawac tu restauracje,dopieszczenie parku wilsona i uatrakcyjnienie kasprowicza czym innym niz wysokimi klockami. niestety rewitalizacja w wydaniu miejskim to wywalenie wiary z mieszkan, odpisowanie kamienicy i sprzedaz, bo zamiast patrzec na jakosc zycia mieszkanca, patrzy sie na zysk finansowy.
09-05-2010 23:33:09
Jacek_P
Działania miasta na Łazarzu (i nie tylko) budzą mój coraz większy niepokój. Przykład Sołacza pokazuje, że w imię interesów gospodarczych władze miasta i część radnych nie cofnie się przed niczym. Zero wizji, zero myślenia o przyszłości - liczy się tylko tu i teraz. NIE CHCę WIEŻOWCÓW w jednym z ładniejszych w Poznaniu miejsc rekreacji!!!!!!!!!!
09-05-2010 14:39:09
rafał
Projekt nie tylko zmienia oblicze parku Kasprowicza, ona zmienia charakter całej dzielnicy! NIE DLA WIEŻOWCÓW!
09-05-2010 14:33:38
N.
Jak dla mnie ten projekt i wieżowce niszczą nieodwracalnie tę dzielnicę na całe pokolenia! Nie można do tego dopuścić! W głowie mi się nie mieści, że specjaliści od projektowania przestrzeni wyrazili zgodę na taki projekt!!! Przecież on radykalnie zmienia oblicze parku Kasprowicza, bardzo zmienia charakter tego miejsca!
09-05-2010 14:06:23
madzia
Max, a po co. Czytałeś co pan Grobelny napisał na czacie. Jedynym rozwiązaniem są zmiany - NIE DLA GROBELNEGO!!!
09-05-2010 13:58:28
max
Powiedz to Panu Grobelnemu i jego elicie.
09-05-2010 13:46:47
N.
NIE DLA WIEŻOWCÓW! Czy naprawdę nic już nie da się zrobić? Nikt chyba nie chce wieżowców w tym miejscu. Jak one się mają do "dobrego sąsiedztwa"? I proszę nie mówić, że hotel Olimpia to przecież też wieżowiec... Wieżowce kompletnie zniszczą to miejsce. Czy nie lepiej zrobić w tym miejscu wreszcie coś dla ludzi? Czy kogoś to w ogóle obchodzi? Bo jakoś o dziwo cisza w tym temacie...
08-05-2010 15:56:21
irek
A czy ktoś wie co z ziemią na Arenie która jest własnością rządu Stanów Zjednoczonych, wykupioną na PeWuK-ę. Czy to jest jeszcze w księgach wieczystych?
08-05-2010 14:04:12
max
No zrobili, zrobili... przygotowali teren pod budowę 5 wieżowców. Przecież Poznań stawia na sport. Mamy piękne lodowisko do dziś opodal, pływalnia też jest rewelacyjna, no bo Poznań stawia na sport nieprawdaż. I oni chcieli, aby tu były młodzieżowe igrzyska olimpijskie? Z czym do ludzi.
08-05-2010 03:37:34
Karol z Chicago
Boze co oni zrobili z tym Energetykiem??? :-(
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

gru

do 06-12-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych
ODWOŁANE

02

lut

do 05-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Budma

11

lut

do 14-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: