Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prezes Andrzej Byrt pokazał Targi od kuchni {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prezes Andrzej Byrt pokazał Targi od kuchni {WIDEO}
19-10-2011 00:09   Janusz Ludwiczak
Z okazji 90-lecia Międzynarodowe Targi Poznańskie zaprosiły poznaniaków na wycieczkę po targowych zakamarkach. Przewodnikiem był sam Andrzej Byrt, prezes MTP.

Mimo wczesnej sobotniej pory chętnych do udziału w wycieczce nie brakowało. Spacer po targach rozpoczął się o godz. 9:30. Przed wejściem głównym pojawiło się prawie sto osób. Wszystkich przybyłych gości przywitał Andrzej Byrt - prezes MTP, który oprowadzał zwiedzających.

Targowa wycieczka rozpoczęła się od sali konferencyjnej w Centrum Targowym od strony ulicy Głogowskiej. To właśnie tutaj Lech Wałęsa wygłosił swoje hasło: "Polska będzie drugą Japonią".

Prezydent Wałęsa odwiedził również pawilon Japoński. Japończycy nakręcili to kamerą wideo, której myśmy w Polsce nie mieli. Wystawili oni specjalne tabliczki z informacją: "Chcesz zobaczyć konferencję z Wałęsą, przyjdź do pawilonu 2". Projekcja wyświetlana była na 16 telewizorach Sony - mówił Andrzej Byrt, prezes MTP.

Następnym punktem wycieczki był pawilon 11, czyli Iglica. Obecnie jest to symbol nie tylko Targów, ale i Poznania.

Wiele lat temu zamiast Iglicy była tutaj Wieża Górnośląska, a w niej zbiornik, zaopatrujący w wodę Łazarz, Wildę i Grunwald - opowiadał prezes Targów.

Jak się okazuje Targi mają 90 lat, zaś sama Iglica obchodzi w tym roku 100. urodziny. Wieża Górnośląska powstała w 1911 roku. Był to centralny punkt Wystawy Wschodnioniemieckiej. Obiekt ucierpiał w czasie II wojny światowej. Ocalała jedynie konstrukcja stalowa, którą wykorzystał Bolesław Schmidt. W 1955 roku na obrysie poprzedniej budowli stanęła konstrukcja obecnej Iglicy.

Iglicę podziwiają studenci architektury, którzy przyjeżdżają do nas z Niemiec. W ubiegłym roku zrobiliśmy konkurs architektoniczny na przebudowę Iglicy. Otrzymaliśmy sporo ciekawych projektów. Zwycięski projekt kiedyś postaramy się wcielić w życie - wyjaśnił Andrzej Byrt.

Jedną z ciekawostek jest, że na szczycie pawilonu 10 zamontowano najnowocześniejsze i jedne z najdokładniejszych w miescie kamer monitoringu.

Możemy z nich odczytać numery tablic rejestracyjnych samochodów przejeżdżających przez most nad Wartą czy zobaczyć jaki samolot wylądował na Ławicy - opowiadał prezes MTP.

W iglicy goście wycieczki zobaczyli film autorstwa Marcina Januszkiewicza przygotowanego specjalnie na 90-lecie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po projekcji zwiedzający zobaczyli m.in. pawilony 3 i 3a, gdzie mogli dowiedzieć się od prezesa Byrta, że we wszystkich pawilonach są specjalne kanaliki, którymi poprowadzone są przyłącza sanitarne, prąd, internet, woda i inne media.

Kolejnym punktem wycieczki był zmodernizowany pawilon nr 10, czyli Centrum Targowe. Tam na zwiedzających czekała kawa i poczęstunek. Mimo, iż tutaj miał zakończyć się planowo spacer po Targach, prezes Andrzej Byrt zaprosił najbardziej wytrwałych na dalszą podróż po MTP. Okazało się, że wszyscy uczestnicy wycieczki postanowili dalej zwiedzać targi. Nie mieli czego żałować. Zwiedzający zobaczyli czteropak, czyli miejsce gdzie w 2008 roku obradowali goście Konferencji Klimatycznej COP14, a także dowiedzieli się, że targi poznańskie są jednymi z nielicznych, które znajdują się w ścisłym centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca, a także posiadających własny komisariat policji.

Na zakończenie spaceru prezes targów omówił najbliższe plany inwestycyjne. Pawilony 5 i 6 oraz 9 i 5 zostaną połączone specjalnymi łącznikami, chroniącymi zwiedzających przed opadami deszczu i ściegu. Podobne łączniki znajdują się pomiędzy pawilonami 8 i 9 oraz 8 i 6a.

Rozmowa z Andrzejem Byrtem, prezesem Międzynarodowych Targów Poznańskich

Janusz Ludwiczak, lazarz.pl: W tym roku Międzynarodowe Targi Poznańskie obchodzą 90-lecie istnienia. Jaka jest więc ich historia?
Andrzej Byrt, prezes MTP: Międzynarodowe Targi Poznańskie powstały w 1921 roku, jednak już wcześniej, w 1919 roku zaraz po odzyskaniu Niepodległości, chciano z Poznania zrobić centrum wystawiennictwa polskiego. Inicjatywa podjęta przez kupców poznańskich trafiła na wsparcie ówczesnego prezydenta Jarogniewa Drwęskiego i w rezultacie w 1921 roku rozpoczęły się targi w Poznaniu. W 1925 roku zmieniły one nazwe z Targ Poznański na Międzynarodowe Targi Poznańskie. W 1929 roku zorganizowały one taki odpowiednik ówczesnego, dzisiejszego Expo. Duża Powszechna Wystawa Krajowa prezentowała 10-letni dorobek rozwoju Polski po odzyskaniu Niepodległości. Targi powstały jako prywatno-publiczne partnerstwo miasta i kupców. W tym partnerstwie wytrwały do roku 1950, kiedy to je upaństwowiono a zarządzanie przeniesiono do Warszawy. Po przełomie roku 1989 40 proc. udziałów odzyskało ponownie miasto, a 60 proc. zatrzymał Skarb Państwa i tak jest do dziś. Do początku lat 70. targi rozwijały się jako jedna, duża impreza robiona raz do roku w czerwcu, trwająca najpierw 2 tygodnie, a później 10 dni. Od 1973 roku zaczęto organizować cykliczne salony tematyczne: targi Taropak, Poligrafia. Co roku powstały nowe imprezy, jak na przykład w 1978 roku targi Budma. Obecnie co roku mamy 80 imprez i kilkanaście konferencji.

Dwa lata temu obchodziliśmy 80. rocznicę PeWuKi, obecnie 90-lecie MTP. Jaka przyszłość czeka Targi?
Przyszłość czeka dobra. Targi należą do sektora ustabilizowanego. Ich wzrost w ciągu 20 lat odpowiadał tempu wzrostu naszego kraju i tak będzie z pewnością w latach nadchodzących. W ramach trwających w Polsce dalszych przekształceń, tzn. wyzbywania się przez państwo majątku Minister Skarbu Państwa zaproponował sprzedać 60 proc. swoich udziałów inwestorowi strategicznemu. Po dyskusjach z władzami miasta i województwa zmienił zdanie i postanowił 20 proc. pozostawić w swoich rękach, a 40 proc. sprzedać na giełdzie. To jeszcze nie jest ostateczna decyzja. W momencie, kiedy powstanie nowy rząd ta sprawa będzie ponownie tematem negocjacji i rozmów władz miasta oraz województwa wielkopolskiego z nowym resortem Ministerstwa Skarbu Państwa.

W roku ubiegłym targi otwierały nowy pawilon 6a, a jakie jeszcze inwestycje zostaną przeprowadzone na MTP?
Kończymy dość kosztowną przebudowę Centrum Kongresowego, które zwiększy swe możliwości przerobowe z tysiąca do 2000 osób. Możliwe będzie tam powstanie sal na mniejszą lub większą liczbę widzów. Posiadając infrastrukturę hal wystawienniczych targi mogą zaspokoić potrzebę nawet większych kongresów. Kiedy było spotkanie młodzieży wspólnoty Taize, gościliśmy aż 45 tys. osób z całej Europy. Bywały też mniejsze spotkania jak kongres Świadków Jehowy - prawie 20 tys. osób, czy też Konferencja Klimatyczna Naródów Zjednoczonych. Wtedy gościliśmy 12 tys. polityków i specjalistów z dziedziny ochrony środowiska. Na terenie MTP wyodrębniono dla nich takie swoiste miasteczko pod ochroną służb specjalnych ONZ.

W listopadzie na targach odbędą się spotkania w ramach przewodnictwa Polski w Unii Europejskiej. Jakie wydarzenia są planowane?
Będziemy mieli dziewięć konferencji. Wśród nich nawiązujące do silnej pozycji naukowej i infrastrukturalnej Poznania. Odbędzie się też konferencja dotycząca internetu przyszłości.

A co z planowanym Centrum Targowym, które ma powstać w miejscu dawnej restauracji Adria?
Zamierzamy ruszyć z budową Centrum Targowego po zakończeniu przebudowy Centrum Kongresowego, które planujemy w przyszłym roku.

W planach było też uruchomieniu przejścia podziemnego, które miało połączyć Targi z Mostem Dworcowym i dworcem kolejowym. Czy uda się je zrealizować?
Swego czasu był projekt, by było można przejść bezpośrednio z dworca na targi. Swoją część przejścia podziemnego zrobiliśmy i ponieśliśmy koszty. Kończy się ono pod ulicą Roosevelta, gdzie miała być stacji pestki. Niestety plany się zmieniłyi stację przesunięto. Ludzie z tramwaju będą wychodzić przez Dworzec Zachodni. W momencie, kiedy skończona zostanie budowa nowego dworca i zostanie zrobione przejście z dworca wzdłuż aktualnej fasady tego starego, istniejącego dworca do ulicy Głogowskiej, będziemy wnioskowali o przedłużenie tego przejścia pod ulicą aż do Targów.

ZOBACZ WIDEO


Komentarze (1)

21-10-2011 12:55:11
buuuuuuuu
a kawy nie było heheheheh
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

07

gru

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złożone z dzieci i rodziców lub dziadków
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

08

gru

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Zza łazarskiego winkla" - spotkanie z gwarą i twórczością Danuty Zych
Piosenki o Poznaniu zaśpiewa Zespół Pasja

09

gru

do 11-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Ice Festival" - Festiwal Rzeźby Lodowej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: