Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

POZnan* know-how... Targi - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
POZnan* know-how... Targi
30-01-2010 16:08   Janusz Ludwiczak
Grudniowe Europejskie Spotkanie Młodych zgromadziło trzykrotnie więcej osób niż konferencja klimatyczna. To nie jedyny ubiegłoroczny sukces Międzynarodowych Targów Poznańskich. Tylko w 2009 roku odbyły się 54 imprezy, które zgromadziły prawie 10 tysięcy wystawców i ponad 310 tys. zwiedzających. W tym roku MTP spodziewa się 112 000 więcej gości. Co więcej. Targi rozpoczęły budowę nowego pawilonu i planują rozbudowę Centrum Targowego i sali konferencyjnej.

Taize zgromadziło trzykrotnie więcej gości niż konferencja klimatyczna

Podczas poniedziałkowej konferencji Międzynarodowe Targi Poznańskie podsumowały miniony rok oraz przedstawiły plany na 2010 rok.

54 imprezy targowe, 9 866 wystawców, 310 432 zwiedzających i 250 754 m2 wynajętej powierzchni - tak w skrócie prezentuje się bilans 2009 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Pomimo kryzysu ubiegły rok był udany dla poznańskich targów, które zamknęły go z zyskiem. W 2009 roku MTP wprowadziły nowe imprezy targowe, wśród nich były m.in. Poznań Media Expo - targi telewizyjne, Epla - Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy czy Targi dla Gmin, Miast i Regionów. Nowe imprezy targowe pojawiły się także w tegorocznym programie wystaw.

Miniony rok dla Międzynarodowych Targów Poznańskich zakończył się Taize - 32.Europejskim Spotkaniem Młodych, na które zjechało ponad 30 tysięcy młodych z całej Europy, czyli trzykrotnie więcej niż na konferencji klimatycznej. W 2009 roku było wyjątkowo religijnie na poznańskich targach. W lipcu odbył się zlot świadków Jehowy, na którym pojawiło się około 20 tysięcy osób.

Byli Premierzy Tadeusz Mazowiecki i Jerzy Buzek uczczą 20-lecie samorządu terytorialnego

2010 rok zapowiada się na Międzynarodowych Targach Poznańskich jeszcze bardziej imponująco. Już pierwsza impreza - Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA w ubiegłym tygodniu odwiedziło 55 tysięcy gości, a to dopiero początek. Tylko w tym roku targi spodziewają się 422 400 gości, czyli według prognoz o prawie 112 tys. osób więcej. W tym roku na MTP odbędzie się 68 wystaw na 332 315 m2 wynajętej powierzchni przez 11 685 wystawców.

Marzec będzie dla targów okazją do obchodów 20-lecia samorządu terytorialnego w Polsce. W dniach 8-9.03.2010 odbędzie się kongres, który zgromadzi wielu polityków, prezydentów miast i samorządowców. Na zgromadzeniu w Centrum Kongresowym, w pawilonie 15 pojawią się m.in. premier Tadeusz Mazowiecki i Jerzy Buzek.

Targi planują także z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem zaprosić członków bractwa rycerskiego, którzy mieliby dokonać inscenizacji.

Centrum Targowe stanie w miejscu Adrii

Ten rok upłynie dla targów pod znakiem nie tylko wystaw, ale i wielu inwestycji. Na początku stycznia rozpoczęła się budowa nowego pawilonu nr 6B, który stanie w miejscu wyburzonej poradzieckiej hali targowej. Nowy pawilon będzie miał 3 600 m2, a w połączeniu z pawilonem 6 i 6A powstanie powierzchnia wystawowa licząca 11 tys. m2.

W najbliższym czasie Międzynarodowe Targi Poznańskie planują także modernizację Centrum Targowego, które stanie w miejscu, gdzie do końca 2008 roku mieściła się restauracja Adria. W dalszych planach Targi planują budowę ogromnej sali konferencyjnej na 2500 miejsc, która stanie pomiędzy pawilonami 8A i 14B. Równocześnie zmodernizowany zostanie pawilon nr 15.

Targi zostają na Łazarzu

Od lat mówiło się o wyprowadzce Targów ze ścisłego centrum miasta. Póki co w najbliższych przynajmniej 15 latach MTP zostaną na swoim miejscu, w którym są od prawie 90 lat (taki jubileusz będzie obchodzony w przyszłym roku). Powodów do nie zmiany lokalizacji jest kilka. Przede wszystkim doskonała lokalizacja, dobry dojazd i sąsiedztwo dworca kolejowego i autobusowego. Ponadto do nowej siedziby MTP miasto musiałoby doprowadzić metro lub linię szybkiego tramwaju, co jest nierealne. I co najważniejsze - przeprowadzka kosztowałaby kilka milionów złotych, na co na razie nie ma środków.

Władze MTP jako przykład dały targi w niemieckim Frankfurcie, które ze względu na lokalizację w ścisłym centrum miasta postanowiły jednak rozbudowywać pawilony dobudowując kolejne poziomy niż wyprowadzać się pod autostradę, po za miasto.

Komercjalizacja lub przekazanie samorządowi?

60 procent udziałów Międzynarodowych Targów Poznańskich posiada Skarb Państwa, który chcę je odsprzedać lub przekazać samorządom. Ministerstwo Skarbu rozważa sprzedanie swoich udziałów. W grę wchodzi też przekazanie targów wielkopolskiemu marszałkowi lub Miastu Poznań, które jest współudziałowcem pozostałych 40%. Poznań chce jednak aby Skarb Państwa przekazał Targi miastu nieodpłatnie.

Do czerwca gotowa ma być wycena majątku MTP, a z końcem roku powinniśmy się dowiedzieć, czy poznańskie Targi trafią w ręce samorządu czy prywatnego właściciela.


Fot: Janusz Ludwiczak (0-6)
Wizualizacje: MTP / ADS Studio (7-9)

ZOBACZ TAKŻE: W pół roku zbudują nowy pawilon

Komentarze (1)

30-01-2010 22:34:02
max
A kiedy targi wybudują porządny parking, który rozwiąże problemy z parkowaniem. Jak długo będziemy mieli zapchane łazarskie uliczki? najlepszym dowodem jest ostatnia budma.
Aktualności
Niezapominajka
19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: