Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Koncertem Leszka Możdżera otwarto nowy pawilon. Wywiad z Prezesem MTP {MP3, GALERIA FOTO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Koncertem Leszka Możdżera otwarto nowy pawilon. Wywiad z Prezesem MTP {MP3, GALERIA FOTO}
07-09-2010 00:21   Janusz Ludwiczak
1,5 tys. gości uczestniczyło w uroczystości otwarcia nowego pawilonu Międzynarodowych Targów Poznańskich, który powstał w ciągu minionych siedmiu miesięcy. Gwiazdą wieczoru był wybitny, polski pianista jazzowy Leszek Możdżer, który zagrał swój koncert. To nie koniec inwestycji na targach. Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się modernizacja Centrum Konferencyjnego znajdującego się w pawilonie 15 oraz budowa nowego Centrum Targowego, które powstanie w miejscu Adrii.

W siedem miesięcy...
Budowa nowego pawilonu 6a rozpoczęła się w styczniu, kiedy to podczas targów Budma wmurowano akt erekcyjny. Obiekt powstał w miejscu dawnego pawilonu zbudowanego w 1961 roku przez Związek Radziecki i w części przez Polaków. Ponieważ radziecki pawilon ani nie spełniał wymogów bezpieczeństwa (pod względem przeciwpożarowym i ekologicznym, ze względu na dużą zawartość azbestu), ani oczekiwań wystawców został w 2010 roku wyburzony.

Prawie pół hektara powierzchni.
Nowy pawilon 6a to prawie 0,5 ha powierzchni: 3,6 tys. m2 powierzchni wystawienniczej, a w połączeniu z pawilonem nr 6 daje to powierzchnię 11 tys. m2. W obiekcie mogłoby znaleźć się 14 kortów tenisowych, 20 boisk sportowych.
Długość pawilonu to 81,55 m, szerokość 44,5 m, a wysokość 11 metrów.
Hala spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, także dzięki zamontowanej specjalnej kurtynie przeciwpożarowej, która w ciągu kilku sekund może oddzielić obie części połączonego pawilonu 6 i 6a, wytrzymując napór ognia o temperaturze 1000°C przez trzy godziny.

Na otwarcie koncert Leszka Możdżera
Uroczystość otwarcia nowego pawilonu 6a rozpoczęła się w sobotę o godz. 18:00. Nowy obiekt otworzyli: Eugeniusz Grzeszczak - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Piotr Florek - wojewoda wielkopolski, Tomasz Kayser - wiceprezydent Poznania oraz dr Andrzej Byrt - prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Kilkanaście minut później rozpoczął się koncert wybitnego pianisty jazzowego, znanego szerokiej publiczności w Europie i na świecie - Leszka Możdżera.
Muzyk zagrał utwory Fryderyka Chopina we własnej aranżacji, nie zabrakło popularnych standardów jazzowych (wśród nich utwór Krzysztofa Komedy) oraz improwizacji własnych kompozycji. Na bis usłyszeliśmy wariację na temat sygnału MTP którą zadedykował Prezesowi dr Andrzejowi Byrtowi.

To dopiero początek targowych inwestycji
Nowy pawilon to dopiero początek inwestycji Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jeszcze w tym roku rozpocznie się modernizacja Centrum Konferencyjnego, które mieści się w pawilonie 15. Prace zakończyć mają się przed rozpoczęciem w lipcu 2011 roku przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej. W tedy na targach odbędzie się kilkanaście dużych wydarzeń na skale międzynarodową.
Także pod koniec tego roku ma rozpocząć się budowa nowego Centrum Targowego, które powstanie w miejscu dawnej restauracji Adria od strony ulicy Głogowskiej i Mostu Dworcowego.
Targi planują też budowę kolejnych łączników pomiędzy pawilonami. Pomiędzy największym pawilonem nr 5, a tzw. "czteropakiem" (hale nr 7, 7a, 8 i 8a) powstanie przejście chroniące przed deszczem i wiatrem. W obiekcie tym będzie możliwe wprowadzenie także części ekspozycyjnej. Podobne łączniki mają powstają pomiędzy innymi pawilonami.
W dalszej kolejności planowane jest powstanie wielopoziomowej sali kongresowej na 2,5 tys. miejsc oraz Centrum Kongresowe po połączeniu pawilonów na 15 tysięcy gości. Za dwa lata targi mają być Strefą Kibicą, w której powstaną puby, ogródki, a także miejsca noclegowe.

Co dalej z Targami?
Nie wiadomo też jaka będzie przyszłość Międzynarodowych Targów Poznańskich. Skarb Państwa chce sprzedać 60% udziałów, które posiada. Władze miasta i województwa, które są właścicielem pozostałej części chciałby, by targi zostały skomunalizowane.

Rozmowa z dr Andrzejem Byrtem, prezesem MTP o nowym pawilonie 6a, planach inwestycyjnych targów, przejściu podziemnym z MTP pod ul. Roosevelta do Mostu Dworcowego i najnowszych wystawach i imprezach targowych - 02.09.2010


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

21

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: