Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tu narodził się międzynarodowy Poznań - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tu narodził się międzynarodowy Poznań
14-06-2009 22:19   Janusz Ludwiczak
Ponad 4,5 miliona zwiedzających, 200 tysięcy gości z zagranicy, 65 hektarów powierzchni, 138 dni ekspozycji, 112 pawilonów wystawienniczych i 900 dni przygotować - to w skrócie bilans Powszechnej Wystawy Krajowej, która odbyła się w 1929 roku w Poznaniu. W tym roku obchodzimy 80.rocznicę PeWuKi, która sporym zasięgiem obejmowała Łazarz.

Przez 138 dni, od 16 maja do 30 września 1929 roku Poznań i Łazarz tętnił życiem od rana do wieczorem. Na 65 hektarach, powierzchni trzy razy większej od dzisiejszych Targów odbywała się Powszechna Wystawa Krajowa, zwana "PeWuKą".

Wystawa na ogromną skalę została zorganizowana w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a miała na celu pokazać dorobek odrodzonego państwa. Honorowy patronat nad PeWuKą objął Ignacy Mościcki, a na czele Komitetu stanął sam Józef Piłsudzki.

Ekspozycja PeWuKi, która prezentowana była w 112 obiektach prezentowała polskie dokonania w dziedzinie przemysłu, handlu, rolnictwa, opieki społecznej, wychowania fizycznego, higieny, sportu, kultury, sztuki i nauki.

Na PeWuCe zaprezentowało się prawie 1,5 tysiąca wystawców, a przez prawie cztery miesiące wystawę odwiedziło ponad 4,5 miliona zwiedzających.

W pawilonach tematycznych, które były podzielone na pięć kompleksów i części było można zobaczyć przemysł ciężki, metalowy, lotniczy, samochodowy czy elektrotechnikę. Swoje pawilony miały też Przemysł Drzewny, Handel i Ubezpieczenia czy Rzemiosło. Panie chętnie odwiedzały Pawilon Pracy Kobiet oraz pawilony poświęcone włókiennictwu, konfekcji, galanterii i jedwabnictwu. Oryginalnym kształtem z trzema wieżami wyróżniał się Pawilon Przemysłu Wódczanego. Goście odwiedzali także Pawilon Przemysłu Likierowego i Koniakowego oraz pawilony Fabryki Czekolady Goplana, firmy E.Wedel i syn czy Browaru Okocimskiego.
Sporo miejsca na Pewuce poświęcono także instytucjom publicznym i urzędom. Odwiedzić można było m.in. Ministerstwo Komunikacji, Ministerstwo Poczty i Telegrafów, Ministerstwo Rolnictwa czy Ministerstwo Reform Rolnych. Pewuka miała też swój Pałac Sztuki. Uruchomiono go w istniejącym do dziś Collegium Anatomicum. W ciasnych salach prezentowano m.in. dzieła Matejki i Wyspiańskiego.

Tereny PeWuKi obejmowały w sumie 65 hektarów, a więc teren trzykrotnie większy od dzisiejszego obszaru Międzynarodowych Targów Poznańskich.
PeWuKa, którą można porównać jedynie do dzisiejszego EXPO (nawet Konferencja Klimatyczna COP14 nie była na taką skalę) obejmowała swoim zasięgiem niemalże 2/3 dzielnicy Łazarz: od dzisiejszych Targów, po Park Wilsona, Park Kasprowicza aż do skrzyżowania Reymonta i Grochowskiej.
Dzięki PeWuCe powstał Dworzec Zachodni, Hotel Polonia (dzisiaj 111. Szpital Wojskowy), Collegium Chemicum czy Palmiarnia Poznańska.

Jedną z atrakcji Powszechnej Wystawy Krajowej było nie istniejące już Wesołe Miasteczko, w którym znajdowała się kolejka górska długości 2 kilometrów. Wesołe Miasteczko znajdowało się w Parku Kasprowicza, w miejscu dzisiejszego stadionu Energetyka przy ulicy Reymonta.

Z okazji 80.rocznicy PeWuKi jeszcze do 19 czerwca włącznie w Holu Wschodnim MTP przy ulicy Głogowskiej 14 (wejście od strony Mostu Dworcowego i ul.Roosevelta) można oglądać wystawę "Powszechna Wystawa Krajowa 1929. Tu narodził się międzynarodowy Poznań - wystawa z okazji 80.rocznicy PeWuKi" przygotowaną przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i "Głos Wielkopolski". Wystawa czynna jest od 10:00 do 18:00, a po za dniami targowymi wstęp na nią jest wolny.

Oprócz tego do 9 sierpnia w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie można zwiedzać wystawę: "Żywy pomnik jedności narodowej [...]". Dział rolniczy na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1929 r.".

Z okazji 80. rocznicy PeWuKi Wydawnictwo Miejskie przygotowało album "Miasto z wizją. Poznań w dwudziestoleciu międzywojennym" autorstwa Danuty Bartkowiak i Jakuba Skuteckiego.

Natomiast Telewizja Polska (TVP Info, TVP Poznań, TVPolonia i TVP Kultura) emitowała i będzie jeszcze emitować film dokumentalny "PeWuKa - obrazki z wielkiej wystawy".

KOMENTARZ OD REDAKCJI
Nie da się ukryć, PeWuKa rozpoczęła historię Międzynarodowych Targów Poznańskich, które są wizytówką i chlubą Poznania. Dzięki PeWuCe możemy zawdzięczać powstanie Dworca Zachodniego, Collegium Chemicum, Szpitala Wojskowego przy ul. Grunwaldzkiej czy Palmiarni Poznańskiej.
PeWuKa obejmowała obszar niemalże 2/3 dzisiejszej dzielnicy Łazarz, od dzisiejszych Międzynarodowych Targów Poznańskich, po Park Wilsona i Arenę, aż do skrzyżowania Grochowskiej i Reymonta.
O tym na jaką skalę powstawała PeWuKa możemy się tylko domyślać. Konferencja Klimatyczna COP14 nawet trzykrotnie nie dorównałaby Powszechnej Wystawie Krajowej. Szkoda, że część rzeczy nie zachowała się. Szkoda, że nie mamy Wieży Górnośląskiej, ani Wesołego Miasteczka.
Może na 100.rocznicę PeWuKi, która przypadnie w 2029 roku miasto i Targi zbudowałyby na terenie Parku Kasprowicza nowe Wesołe Miasteczko, z wielokrotnie większą kolejką górską - która byłaby w zasadzie rollecoasterem? Skoro Śląsk - Chorzów i Katowice mają sporej wielkości wesołe miasteczko w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku dlaczego Poznań nie mógłby mieć też wesołego miasteczka, a takie miejsca są sporą atrakcją w Europie czy Stanach Zjednoczonych. Nie tylko miejsce rozrywki, ale spora atrakcja turystyczna. Czasu jest sporo, a w 20 lat uda się wybudować nie jedno wesołe miasteczko. Zachęcam władze miasta i MTP do przemyślenia sprawy. Jednym z problemów mogą być fundusze, ale przecież wesołe miasteczko może wybudować prywatny inwestor. W Poznaniu nie musimy mieć tylko centrów handlowych, a takie wesołe miasteczko dość szybko zwróciłoby się.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (1)

21-06-2009 20:18:18
max
Odbudowa wesołego miasteczka - niezły pomysł. Ciekawe co na to miasto i MTP?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: