Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Dmowskiego będzie szkoła jak z Finlandii - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Dmowskiego będzie szkoła jak z Finlandii
30-11-2020 14:38   Janusz Ludwiczak
Projekt zakładający przystosowanie nieodnowionych pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 77 przy ul. Dmowskiego do najwyższych standardów - rodem z Finlandii zwyciężył w głosowaniu etapu rejonowego Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2021.

W poniedziałkowe południe ogłoszono wyniki dziewiątej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy mieli do wyboru w sumie 175 projektów o łącznej wartości 21 mln zł.

Głosować można było również na projekty rejonowe, podobnie jak w latach ubiegłych wspólnie dla Łazarza i Jeżyc. W sumie na liście znalazło się 13 projektów łazarsko-jeżyckich o łącznej wartości ponad 5,5 mln zł (5 539 350 zł). W sumie oddano 8604 głosy, z czego najwięcej z nich – 2016 (23,43%) zdobył projekt "Cała szkoła jak z Finlandii", który zakłada przystosowanie pozostałych nieodnowionych pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 77 im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich przy ul. Dmowskiego 50 do najwyższych standardów - rodem z Finlandii.

– Celem projektu jest podniesienie standardów szkoły - zarówno w kwestii technicznej (samych wnętrz i sprzętu), jak i jakości edukacji. Renowacja wnętrz szkolnych zakłada przystosowanie pozostałych, nieodnowionych jeszcze, części budynku do najwyższych standardów, na wzór szkół w Finlandii. Nowoczesność i pionierskie kroki w dziedzinie edukacji wymagają stworzenia klasopracowni, które rozbudzają ciekawość poznawczą uczniów, a jednocześnie dostosowane są do obecnych czasów i wyposażone w sprzęt technologiczny usprawniający procesy edukacyjne (tablety, monitory interaktywne, interaktywne pomoce naukowe itp.). Designerskie tematyczne klasopracownie, zaprojektowane przy współudziale uczniów, stworzą przestrzeń do owocnych działań edukacyjnych. W tym aspekcie uwzględniona jest również konieczność wyremontowania szkolnych toalet i dostosowania ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, również z zachowaniem najwyższych standardów ekologicznych – wyjaśnia Paulina Zajdel, autorka projektu "Cała szkoła jak z Finlandii".

– Drugi filar projektu zakłada zapewnienie cyklu szkoleń dla kadry pedagogicznej z najnowszych metod nauczania - skoncentrowanych na uczniu, skupionych na jego potrzebach i autonomii, opartych na działaniach projektowych, a przez to służący rozbudzaniu kompetencji kluczowych XXI wieku. Spojrzenie na edukację z dwóch perspektyw uwzględnionych w projekcie - technicznej i metodycznej, z pewnością wpłynie na podniesienie jakości pracy szkoły oraz rozbudzi motywację do działania, satysfakcję i zadowolenie wszystkich grup szkolnych - uczniów, rodziców i nauczycieli – dodaje Paulina Zajdel, p.o. dyrektora Szkoły Podstawowej nr 77 im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

Koszt realizacji projektu, polegający na wykonaniu projektu wykończenia klasopracowni i toalet, a także przeprowadzeniu prac remontowych wraz z zakupem materiałów budowlanych, sprzętu i pomocy naukowych szacowany jest na 600 tysięcy złotych. Ponadto utrzymanie zrealizowane projektu będzie w najbliższych 5 latach kosztować 50 tys. zł.

– Realizacja projektu jest odpowiedzią na zdiagnozowane potrzeby szkoły - podniesienia jakości infrastruktury szkolnej, jak i jakości świadczonej edukacji. Wizyty studyjne w szkołach w Finlandii stały się inspiracją do działania i zrodziły przeświadczenie, że wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży odbywać się może jedynie w nowoczesnych warunkach i z użyciem nowoczesnych metod kształcenia, świadczonych przez nieustannie kształcącą się kadrę. Projekt przyczyni się do podniesienia efektywności nauczania oraz wzbogacenia oferty edukacyjnej placówki poprzez wykończenie wnętrz, które nie zostały uwzględnione w PBO2020 i cykl szkoleń z nowoczesnych metod nauczania. W ten sposób cała szkoła zyska nowy wygląd, jak i również pogląd na procesy edukacyjne. W ramach działań projektowych rozbudzana będzie kreatywność, inicjatywa obywatelska i przedsiębiorczość wszystkich grup szkolnych – tłumaczy Paulina Zajdel.

Co ciekawe podobny projekt został zgłoszony w ubiegłym roku i również wygrał (otrzymał wówczas 2099 głosów spośród 11 717 rejonowych).

- Serdecznie dziękujemy za każdy oddany głos, cieszymy się mobilizacją społeczną i wsparciem naszego projektu. Nowoczesne wnętrza i warunki sprzyjające uczeniu się są naszym marzeniem! Plany modernizacji zostaną przez nas dopiero opracowane, ale z pewnością będą one kontynuacją projektu ,"Szkoła jak z Finlandii" z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Jesteśmy przekonani, że nasze działania pozwolą podnieść jakość edukacji w szkole, stąd ogromna radość nas wszystkich - podsumowuje Paulina Zajdel, p.o. dyrektora Szkoły Podstawowej nr 77.

Zrealizowany zostanie również projekt "Cała wuchta zieleni dla Jeżyc", polegając na zazielenieniu skwerów przy ul. Galla, Sienkiewicza, Jeżyckiej, Długosza oraz na terenie kilku jeżyckich szkół podstawowych (nr 71 przy zbiegu Przybyszewskiego i Bukowskiej). Projekt ten otrzymał 1234 głosów.

ZOBACZ TAKŻE: Okno na świat MTP, powiększenie Parku Kasprowicza, z Łazarza na Wartostradę – projekty PBO2021

W sumie w głosowaniu, które odbyło się od 23 października do 20 listopada oddano 87 575 głosów, z czego aż 3 623 było nieważnych.

– Przez 10 dni były weryfikowane głosy. Mamy 15 przypadków kradzieży tożsamości – osoby, które chciały zagłosować, dowiedziały się, że ktoś użył ich danych do zagłosowania. Nie było obowiązku podawania PESEL-u, co zakwestionował nam to wojewoda. Zastanawiamy się czemu taka weryfikacja możliwa jest w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach czy Wrocławiu. W przyszłym roku wprowadzimy 2-stopniowy system weryfikacji poprzez sms lub e-mail – powiedział Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta, odpowiedzialny za przygotowanie PBO.

W sumie w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 w przyszłym roku zrealizowanych ma zostać jeden projekt ogólnomiejski – "Trener osiedlowy, trener senioralny, trener przedszkolaka" (darmowe zajęcia ruchowe dla dzieci, młodzieży i seniorów z terenu miasta Poznania).

Ponadto zrealizowane zostaną dwa projekty w ramach tzw. "Zielonego budżetu" – posadzenie drzew na peryferyjnych osiedlach Poznania (Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Głuszyna, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Strzeszyn, Kwiatowe, Podolany oraz Fabianowo-Kotowo), a także projekt "Zielony Poznań", w ramach którego w centrum miasta, na Wildzie i Jeżycach posadzonych zostanie 750 drzew oraz posadzone zostaną "zielone ściany" – na gmachach budynków nasadzone zostaną pergole.

Oprócz tego zrealizowane zostaną 31 projekty rejonowe, w tym jeden właśnie na Łazarzu w Szkole Podstawowej nr 77 przy Dmowskiego.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: