Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Park Wilsona zmieni nazwę? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Park Wilsona zmieni nazwę?
30-07-2020 09:30   Janusz Ludwiczak
– "Prezydent Wilson był rasistą. Nie powinien być patronem parku. Pokażmy, że Poznań jest miastem, w którym nie ma zgody na rasizm" – pisze poseł Tomasz Aniśko w liście do prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Czy Park Wilsona zmieni nazwę?

Lubuski poseł Tomasz Aniśko z Partii Zieloni apeluje do prezydenta Jacka Jaśkowiaka o zmianę nazwy Parku Wilsona, gdyż jego zdaniem były prezydent USA był rasistą. Pomysł zmiany nazwy Parku Wilsona to konieczność reakcji na ruch Black Lives Matter. O sprawie na początku lipca pisała "Gazeta Wyborcza Poznań".

"Rasizm ma różne oblicza. (...) Ignorując takie zjawiska sprawiamy, że mają szansę stać się naszą codziennością. Reagujmy więc, choćby i w tak symboliczny sposób, jakim jest zmiana nazwy parku Wilsona i usunięcie zeń pomnika Woodrowa Wilsona. Pokażmy, że Poznań jest miastem, w którym nie ma zgody na rasizm i powodowane nim podziały. Bo każde życie jest tak samo ważne" – pisze poseł Tomasz Aniśko w liście do prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

"Wydaje się wysoce niestosowne, by w tak postępowym i otwartym mieście jak Poznań, w dalszym ciągu kultywowano Woodrowa Wilsona, który w tak niechlubny sposób zapisał się w historii Stanów Zjednoczonych. Dlatego ze swojej strony apeluję do Pana o podjęcie kroków, które doprowadzą do zmiany nazwy najpiękniejszego parku w mieście, obecnie parku Wilsona" – dodaje poseł Tomasz Aniśko.

Prezydent Jacek Jaśkowiak zadeklarował, że przyjrzy się sprawie, ale decyzja będzie należeć do Rady Miasta Poznania.

– Należy pamiętać, że historia bywa skomplikowana, a ocena postaci historycznych nie zawsze jest jednoznaczna. Park Wilsona nosi tę nazwę od 1926 roku. Amerykański prezydent został w ten sposób uhonorowany za swój wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Ewentualna zmiana w tym zakresie będzie wymagała akceptacji Rady Miasta Poznania, do której kompetencji należy nadawanie nazw ulicom, skwerom, parkom, zieleńcom czy placom. Konieczna jest jednak wcześniejsza analiza historyczna. Musimy się zastanowić, na ile obecne kontrowersje wokół poglądów i działań Woodrow Wilsona odbiegały od standardów w czasach sprawowania przez niego urzędu i na ile przekreślają inne zasługi amerykańskiego prezydenta – powiedział "Gazecie Wyborczej" Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

ZOBACZ TAKŻE: Ma już 180 lat i początkowo był ogrodem botanicznym


R E K L A M A

Komentarze (6)

30-07-2020 16:35:25
pyra
Do "marzena", ale my to wszystko wiemy, jestesmy stare Pyry poznanskie :) Powrot do nazwy Kasprzaka nie przejdzie bo stereotypy/uprzedzenia/dyskryminacja dalej panuja co do osoby Marcina Kasprzaka. Wilson zostanie a Zielona Gora musi szukac swoich rasistow.
30-07-2020 16:35:24
M.
@marzena , Wilson był patronem tego parku zanim "władza" nadała mu imię Kasprzaka. Co więcej, pierwszy pomnik Wilsona został ufundowany przez Paderewskiego, a i jego twórca był nieprzypadkowy.
30-07-2020 13:25:51
eka z małeki
-aż strach pomyśleć i przerażenie ogarnia jak pomyślę jaką nazwę MOŻEEEE mieć!!!!!!!!!!!!!!! e !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! no chyba nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee !!!!!!!!!!!!!!!!!!! eka
30-07-2020 11:46:20
marzena
Park Wilsona nie zawsze się tak nazywał, przez 40 lat nosił nazwę Parku Marcina Kasprzaka i stał tam pomnik, który w 1990 roku zdemontowano i przeniesiono do Czołowa gdzie stoi prawdopodobnie do dziś. Sam Kasprzak, choć uważany za komunistę nigdy do tej organizacji nie należał, bo urodził się i zmarł jeszcze przed nastaniem komuny w Polsce. Proponuję zatem Aby Park na powrót nazwać jego imieniem, tym bardziej, że starsze pokolenie nadal nazywa go między sobą Parkiem Kasprzaka.
30-07-2020 10:04:38
De
Następny co się z choinki urwał.
30-07-2020 09:46:03
swojak
Proponuję Panu Posłowi zmienianie nazw u siebie na wsi a nie w NASZYM Poznaniu.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka w Ogrodzie Łazarz
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com. Wstęp wolny pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązując

19

cze

do 20-06-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Moto Fest

Park Wilsona
Łazarskie śniadania przy wspólnym stole

21

cze

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Czerwiec z zumbą" w Ogrodzie Łazarz- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala!
- zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

28

cze

do 30-06-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: