Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kilka pomieszczeń, podziemne korytarze i butelki po mleku z czasów PRL - schron pod SP69 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kilka pomieszczeń, podziemne korytarze i butelki po mleku z czasów PRL - schron pod SP69
08-12-2019 19:23   Janusz Ludwiczak
Pod budynkiem Szkoły Podstawowej nr 69 Mistrzostwa Sportowego przy zbiegu ulic Jarochowskiego i Winklera znajduje się schron, który składa się z kilku pomieszczeń i wielu podziemnych korytarzy. Podczas porządkowania części pomieszczeń, które służyły jako magazyn znaleziono m.in. butelki po mleku z czasów PRL czy projektor obrazkowy B-2 "Bajka". Być może niebawem powstanie tutaj muzeum.

Początki Szkoły Podstawowej nr 69 Mistrzostwa Sportowego, które nosi imię pierwszego prezydenta Poznania, Jarogniewa Drwęskiego sięgają lat 50. ubiegłego stulecia. Gmach wzniesiono w latach 1955-1956. Okazuje się, że w podziemiach budynku znajduje się schron, który składa się z kilku pomieszczeń i wielu podziemnych korytarzy.

– Do tej pory służył on jako magazyn. Chcemy uporządkować to miejsce. Wiedzieliśmy, że pod szkołą znajduje się schron, ale nie wiedzieliśmy, że jest on tak niezwykły, co chwilę odkrywamy kilka perełek – przyznaje portalowi lazarz.pl Jacek Misch, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 69 Mistrzostwa Sportowego im. Jarogniewa Drwęskiego przy ul. Jarochowskiego.

Zaglądamy do podziemi SP69. Już na początku niezwykłego spaceru witają nas stalowe drzwi z napisem "SCHRON". W pierwszej części, pod budynkiem opodal skrzyżowania Jarochowskiego z Winklera znajduje się duża sala, z kilkoma mniejszymi pomieszczeniami. Zachowana jest tutaj elektryka z lat 50` i całe wyposażenie, które działa do dziś. Faktycznie jest to magazyn, w którym znajdują się stare tablice na kredę, choinki i inne już niewykorzystywane przedmioty. Jednak znajdujemy wiele perełek - sprzęt muzyczny Vermona czy projektor obrazkowy B-2 "Bajka".

Idziemy dalej. Kolejne stalowe drzwi. Wchodzimy.... a tu dłuugi korytarzy. Idziemy, idziemy... i natrafiamy na kolejne pomieszczenia. Znajdujemy skrzynki z butelkami po mleku, które były wykorzystywane w czasach PRL.

Schron jest niezwykły, rzadko która szkoła dysponuje takim miejscem. Wciąż kryje on kilka tajemnic. Być może powstanie tutaj podziemne muzeum, być może odbywać będą się żywe lekcje historii. Szkoła ma kilka pomysłów na wykorzystanie do tej pory zaniedbanego miejsca, które służyło raczej jako graciarnia.

– Najpierw chcemy to miejsce kompleksowo uporządkować. Wiadomo, że bez funduszy wiele nie udała się zdziałać. Schron mógłby być jedną z wielu turystycznych atrakcji na mapie Poznania, ale myślimy też o organizowaniu tutaj żywej lekcji historii. Absolutnie nie będziemy organizować tutaj cyklicznych zajęć lekcyjnych dla naszych uczniów. Miejsce to ma potencjał, którego nie można zmarnować – zaznacza Jacek Misch, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 69.

Być może schron w SP69 zostanie udostępniony podczas Nocy Muzeów lub Dni Twierdzy Poznań, podczas których odbywają się wycieczki do bunkrów, schronów i fortów, w tym również do podziemnego schronu w Parku Wilsona czy w suterynie wilii Radia Poznań, który miał służył jako schron Greisera.


Komentarze (3)

16-03-2020 08:41:21
Rembikowski Mikołaj
Świetny materiał, byłem uczniem tej szkoły w latach 89-97. Kiedyś Woźny zaprowadził mnie pod same drzwi z napisem SCHRON. Po tylu latach nareszcie zobaczyłem jego wnętrze. W tamtych czasach było to wszystko ściśle tajne :-)
09-12-2019 16:54:15
pyra
Super sprawa !
08-12-2019 19:39:51
De.
Ciekawe zdjęcia. Fajnie że udostępnia się takie miejsca. Oby znalazły się fundusze na remont.
Aktualności
Niezapominajka
29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

03

lis

do 06-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje Technologie Maszyny
"3D Solutions" - Targi Druku i Skanu Trójwymiarowego
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
ODWOŁANE

08

lis

11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
XX Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej - koncert festiwalowy: motyw Stabat Mater w kompozycjach Bacha, Pergolesiego i Koszewskiego
Ze względu na ograniczenia związane z „czerwoną strefą” w konc

17

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Stone" - targi kamieniarskie
"Glass" - targi szkła
ODWOŁANE

18

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Instalacyjne
Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa
"Poznań Drone Expo"
ODWOŁANE

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: