Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ponad 5 tysięcy osób przeszło w Marszu Równości obok dworca Poznań Główny i Targów {► WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ponad 5 tysięcy osób przeszło w Marszu Równości obok dworca Poznań Główny i Targów {► WIDEO}
12-08-2018 00:56   Janusz Ludwiczak
W sobotę już po raz 15. odbył się Marsz Równości, który po raz pierwszy zahaczył o Łazarz. Ponad 5 tysięcy osób przeszło m.in. Mostem Dworcowym obok dworca Poznań Główny i ulicą Roosevelta wzdłuż Targów. Z kolei na Moście Dworcowym przy skrzyżowaniu z Roosevelta utworzono przejście dla pieszych w kolorach tęczy.
– Sprzeciwiamy się propagowaniu i praktykowaniu w Poznaniu ksenofobii, rasizmu, homofobii, nacjonalizmu i dążeń autorytarnych, przeciwnych indywidualnym i zbiorowym wolnościom – tłumaczyli organizatorzy ze Społecznej Koalicji Prawo do Miasta.

Marsz Równości odbył się już po raz 15., był głównym punktem festiwalu Poznań Pride Week.

– Dziękuję za zaproszenie, cieszę się, że mogę być tu z Wami. Zachęcam do walki o swoje prawa. Sprzeciwiajmy się dyskryminacji i wszelkim wykluczeniom. Bądźmy w Europie, bądźmy otwarci i tolerancyjni, bo wszyscy ludzie są równi – powiedział na rozpoczęcie wydarzenia Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który objął marsz równości patronatem honorowym.

– Chcemy zaprotestować przeciwko niesprawiedliwości i dyskryminacji, jakie funduje nam polski rząd. W polskim prawie wciąż brakuje przepisów broniących osoby nieheteronormatywne przed dyskryminacją i wykluczeniem. Nie żądamy żadnych przywilejów. Żądamy równych, pełnych praw, ponieważ jesteśmy takimi samymi obywatelami i obywatelkami jak osoby heteroseksualne. Mamy prawo żyć we własnym kraju w spokoju, tworzyć rodziny i przede wszystkim mamy prawo kochać – powiedziała Sue Bartel z Grupy Stonewall.

Marsz Równości wyruszył z Chwaliszewa z kilkunastominutowym opóźnieniem, gdyż zgromadzenie próbowała zakłócić grupka przeciwników.

Tuż przed godz. 15:30 przy Towarowej pojawiła się najpierw Policja, która zabezpieczała demonstrację, a tuż za nią można było usłyszeć dźwięki muzyki, zobaczyć londyńskie piętrowe autobusy i kilka tysięcy uczestników Marszu Równości z tęczowymi flagami, których nie odstraszyła deszczowa pogoda.

Marsz Równości przeszedł ulicą Matyi i Mostem Dworcowym obok dworca Poznań Główny, po czym dalej skręcił w ulicę Roosevelta i dotarł do ronda Kaponiera.

Na Moście Dworcowym przy skrzyżowaniu z Roosevelta rozwinięte zostało przejście dla pieszych w tęczowych barwach.

– Z kolorami tęczy kojarzone są środowiska mniejszości seksualnych, LGTB, które organizują Marsz Równości. Oznaczając jedno jedyne przejście dla pieszych, i to tylko na czas Marszu kolorami tęczy, chcemy publicznie zamanifestować jak ważne jest dla nas, by Poznań był miastem tolerancji, miastem otwartym i miastem równych szans dla wszystkich, także innych – nie tylko ze względu na ich orientację seksualną. Dla wszystkich oprócz tych, którzy innych od siebie nie tolerują, wykluczają, uznają za gorszych, nie równych. Nie zdajemy sobie zwykle sprawy jak licznie mniejszości chodzą po naszych ulicach. I pokonują przejścia dla pieszych… Każdy z nas należy do kilku mniejszości! A bogactwo kolorów tęczy wyraża naszą ludzką, niezwykłą różnorodność. Każdy jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi – tłumaczyła Dorota Bonk-Hammermeister ze Społecznej Kolacji Prawo do Miasta, kandydatka na prezydenta Poznania.

– Odwołujemy się do akcji rozwijania uszytego z tkaniny przejścia dla pieszych na Moście Dworcowym cztery lata temu, w miejscu, gdzie ono zostało już zrealizowane. Ówczesne przesłanie jest jednak wciąż niestety aktualne: prawa i potrzeby pieszych są nadal zbyt szeroko lekceważone, jak byśmy byli gorszymi użytkownikami ulic. Zwykle to naszym kosztem zapewnia się komfort jazdy i parkowania samochodów, a chodzenie po ulicach bywa koszmarem, zwłaszcza dla niepełnosprawnych i mniej sprawnych, starszych, rodziców z dziećmi, osób na wózkach. Tęczowe przejście jest głosem na rzecz pieszych, nie tylko LGTB, Marsz Równości przejdzie po nim piechotą, a nie przejedzie korowodem aut – dodała Dorota Bonk-Hammermeister.

Marsz Równości, który przeszedł Mostem Dworcowym i ulicą Roosevelta transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacja wideo:


Komentarze (8)

13-08-2018 11:21:35
Negatyw
@ Kaśka: Jakie wzorce z domu - takie życie dzieci. Pamiętaj o tym. Nie pozwolę na to, aby moja córka się w życiu pogubiła. Po to się ma rodziców.
13-08-2018 10:37:07
kaśka
@Negatyw: A skąd ta pewnosc? A jesli Twoje dziecko będzie jednak wolało tą samą płeć to co przerobisz go na siłę? Orientacji się nie wybiera i pozwól ale to Twoje dziecko będzie decydować o sobie nie Ty. Jeśli Twój syn jednak będzie gejem to co wyrzucisz go?
13-08-2018 09:28:18
poznanianka
Marsz taki nalezy odczytywać jako marsz równości i tolerancji. A tego należy się uczyć całe zycie. Oni to tez my i tez ja.Przecież każdy z nas , każdy jest inny.Osobowości są różne , uroda, i preferencje seksualne itd. Kształtuje nas również otoczenie w szerokim tego pojęciu .Mamy rożne wartości.Ale nie poniżajmy siebie .Ale tez nie przesadzajmy w tym że poszczegolne grupy będą w sposób przesadny zaznaczały i podkreślały swoja obecność. Tolerancja to tez umiar.Młodzi ludzie mają wiele lat życia i plany , pozwólmy im pokazać co chcą Zapewne mogą być przykładem i pomocą dla nas .Chociaz nie raz patrzymy na cokolwiek ze zdziwieniem.Panie Prezydencie Jaśkowiak.Udział w marszu owszem , ale dlaczego zaraz patronat.???? A marsz kobiet , które nie otrzymują zasądzonych alimentów tez pan obejmie patronatem.??????A więc będzie miał pan tych demonstrujących grup społecznych b. dużo.A może wszyscy razem okażemy ,że budujący system państwowy nie sprzyja nam obywatelom Polski.
13-08-2018 09:18:27
Negatyw
@ Kaśka: Moje dziecko na pewno wybierze tradycyjny model. W 90% zależy to od wychowania. Ja też się nie liżę z partnerką na ławce przy ludziach, gdyż nie widzę powodów do publicznego obnażania się.
13-08-2018 07:59:50
kaśka
@Negatyw: Aha, czyli jak heteri całuje się w parku to jest ok, a para gejów już nie może? Bo co zobaczy to dziecko i od razu zostanie gejem? Puk puk.... geje są, byli i będą proste.
13-08-2018 07:35:58
Negatyw
@ Kaśka: Nie jestem moherem. Nie widzę jednak powodów, aby tego typu treści były promowane w przestrzeni publicznej. Niech sobie robią co im się podoba w zaciszu domowym. Jeśli nikt nie jest krzywdzony - nie ma sprawy. Dziecko, powinno mieć jednak zawsze mamę i tatę i to jest PRAWIDŁOWY model partnerstwa i rodziny, który nie musi być promowany. I tyle w temacie!
13-08-2018 07:19:30
kaśka
@Negatyw: Ludzie byliby tolerancyjni nie bylob potrzeby by takie maemrsze się odbywały. Znam kilku gejów, jest to przykre, ze wieloletnie pary nie mają zbyt wieku praw... Ale cóż to jest RzeczPiSpolita i KAToland z ciemnogrodem.
13-08-2018 07:12:38
Negatyw
A mieszkańcy machali im, pokazując środkowy palec. Byłem i widziałem na własne oczy. Śmieje się z Pnia cała Polska...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: