Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ponad 5 tysięcy osób przeszło w Marszu Równości obok dworca Poznań Główny i Targów {► WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ponad 5 tysięcy osób przeszło w Marszu Równości obok dworca Poznań Główny i Targów {► WIDEO}
12-08-2018 00:56   Janusz Ludwiczak
W sobotę już po raz 15. odbył się Marsz Równości, który po raz pierwszy zahaczył o Łazarz. Ponad 5 tysięcy osób przeszło m.in. Mostem Dworcowym obok dworca Poznań Główny i ulicą Roosevelta wzdłuż Targów. Z kolei na Moście Dworcowym przy skrzyżowaniu z Roosevelta utworzono przejście dla pieszych w kolorach tęczy.
– Sprzeciwiamy się propagowaniu i praktykowaniu w Poznaniu ksenofobii, rasizmu, homofobii, nacjonalizmu i dążeń autorytarnych, przeciwnych indywidualnym i zbiorowym wolnościom – tłumaczyli organizatorzy ze Społecznej Koalicji Prawo do Miasta.

Marsz Równości odbył się już po raz 15., był głównym punktem festiwalu Poznań Pride Week.

– Dziękuję za zaproszenie, cieszę się, że mogę być tu z Wami. Zachęcam do walki o swoje prawa. Sprzeciwiajmy się dyskryminacji i wszelkim wykluczeniom. Bądźmy w Europie, bądźmy otwarci i tolerancyjni, bo wszyscy ludzie są równi – powiedział na rozpoczęcie wydarzenia Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który objął marsz równości patronatem honorowym.

– Chcemy zaprotestować przeciwko niesprawiedliwości i dyskryminacji, jakie funduje nam polski rząd. W polskim prawie wciąż brakuje przepisów broniących osoby nieheteronormatywne przed dyskryminacją i wykluczeniem. Nie żądamy żadnych przywilejów. Żądamy równych, pełnych praw, ponieważ jesteśmy takimi samymi obywatelami i obywatelkami jak osoby heteroseksualne. Mamy prawo żyć we własnym kraju w spokoju, tworzyć rodziny i przede wszystkim mamy prawo kochać – powiedziała Sue Bartel z Grupy Stonewall.

Marsz Równości wyruszył z Chwaliszewa z kilkunastominutowym opóźnieniem, gdyż zgromadzenie próbowała zakłócić grupka przeciwników.

Tuż przed godz. 15:30 przy Towarowej pojawiła się najpierw Policja, która zabezpieczała demonstrację, a tuż za nią można było usłyszeć dźwięki muzyki, zobaczyć londyńskie piętrowe autobusy i kilka tysięcy uczestników Marszu Równości z tęczowymi flagami, których nie odstraszyła deszczowa pogoda.

Marsz Równości przeszedł ulicą Matyi i Mostem Dworcowym obok dworca Poznań Główny, po czym dalej skręcił w ulicę Roosevelta i dotarł do ronda Kaponiera.

Na Moście Dworcowym przy skrzyżowaniu z Roosevelta rozwinięte zostało przejście dla pieszych w tęczowych barwach.

– Z kolorami tęczy kojarzone są środowiska mniejszości seksualnych, LGTB, które organizują Marsz Równości. Oznaczając jedno jedyne przejście dla pieszych, i to tylko na czas Marszu kolorami tęczy, chcemy publicznie zamanifestować jak ważne jest dla nas, by Poznań był miastem tolerancji, miastem otwartym i miastem równych szans dla wszystkich, także innych – nie tylko ze względu na ich orientację seksualną. Dla wszystkich oprócz tych, którzy innych od siebie nie tolerują, wykluczają, uznają za gorszych, nie równych. Nie zdajemy sobie zwykle sprawy jak licznie mniejszości chodzą po naszych ulicach. I pokonują przejścia dla pieszych… Każdy z nas należy do kilku mniejszości! A bogactwo kolorów tęczy wyraża naszą ludzką, niezwykłą różnorodność. Każdy jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi – tłumaczyła Dorota Bonk-Hammermeister ze Społecznej Kolacji Prawo do Miasta, kandydatka na prezydenta Poznania.

– Odwołujemy się do akcji rozwijania uszytego z tkaniny przejścia dla pieszych na Moście Dworcowym cztery lata temu, w miejscu, gdzie ono zostało już zrealizowane. Ówczesne przesłanie jest jednak wciąż niestety aktualne: prawa i potrzeby pieszych są nadal zbyt szeroko lekceważone, jak byśmy byli gorszymi użytkownikami ulic. Zwykle to naszym kosztem zapewnia się komfort jazdy i parkowania samochodów, a chodzenie po ulicach bywa koszmarem, zwłaszcza dla niepełnosprawnych i mniej sprawnych, starszych, rodziców z dziećmi, osób na wózkach. Tęczowe przejście jest głosem na rzecz pieszych, nie tylko LGTB, Marsz Równości przejdzie po nim piechotą, a nie przejedzie korowodem aut – dodała Dorota Bonk-Hammermeister.

Marsz Równości, który przeszedł Mostem Dworcowym i ulicą Roosevelta transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacja wideo:


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"

27

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

03

paź

do 06-10-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi kamperów, przyczep kempingowych i sprzętu biwakowego
Targi sprzętu pływającego i sportów wodnych

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: