Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będzie wielkie pożegnanie Rynku Łazarskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Będzie wielkie pożegnanie Rynku Łazarskiego
02-08-2018 01:03   Janusz Ludwiczak
9 września odbędzie się festyn na pożegnanie starego Rynku Łazarskiego, który zorganizuje Estrada Poznańska. Na ten cel Rada Osiedla Św. Łazarz przeznaczyła 25 tys. zł.

W drugiej połowie września ma ruszyć kompleksowa przebudowa Rynku Łazarskiego, która potrwa 2 lata. Wcześniej jednak, odbędzie się pożegnanie starego targowiska.

W niedzielę, 9 września odbędzie się z tej okazji festyn. Na razie nie są znane szczegóły. Wiadomo natomiast, że imprezę zorganizuje Estrada Poznańska. Na ten cel Rada Osiedla Św. Łazarz przeznaczyła 25 tys. zł.

Estrada Poznańska nie chciała jeszcze udzielić nam informacji co planuje na 9 września dla mieszkańców. Wiadomo tylko, że festyn "na pożegnanie Rynku Łazarskiego" potrwa od 15:00 do 20:00.

Jak już informowaliśmy w połowie lipca magistrat ogłosił przetarg na przebudowę Rynku Łazarskiego. Wykonawcy mają czas do piątku, 3 sierpnia do godz. 11:00 na składanie ofert. Rozstrzygnięcie przetargu ma nastąpić jeszcze na początku sierpnia.

Przebudowa Rynku Łazarskiego ma ruszyć jeszcze we wrześniu. Wiadomo, że na czas prowadzonych robót cały czas czynne będą stragany, które mają zostać przeniesione na tzw. "małą płytę", na część tzw. "Lejka Łazarskiego", czyli Skwer im. Kazimierza Nowaka oraz na ulicę, łączącą Dmowskiego z Małeckiego, która na dobre wyłączona z ruchu kołowego.

– Roboty prowadzone będą w trzech etapach. Najpóźniej dwa miesiące po podpisaniu umowy ze zwycięzcą przetargu powstanie targowisko tymczasowe. To na nim będą handlować kupcy z obecnego targowiska. Gdy miejsce dla kupców będzie gotowe, ruszy remont dużej płyty rynku wraz z budową nowego, zadaszonego targowiska. Wykonawca będzie miał na to rok od podpisania umowy. Ostatnim etapem inwestycji będzie remont tzw. małej płyty wraz ze skwerem im. Kazimierza Nowaka - wykonawca musi go zakończyć do 241 miesięcy od podpisania dokumentów – informuje Urząd Miasta Poznania.

Przypomnijmy. Pod koniec marca 2017 r. miasto rozstrzygnęło konkurs na przygotowanie koncepcji przebudowy Rynku Łazarskiego. Zwycięski projekt, który przygotowała Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat zakłada, że targowisko zostanie zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi mają zyskać szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.

Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki".


R E K L A M A

Komentarze (11)

06-08-2018 23:42:46
Bazyli
Też uważam, że pomysł wydatkowania tak dużych pieniędzy na festyn jest skandaliczny! Nikt nie pytał się mieszkańcom, czy tego sobie życzą. Obawiam się hałasu i przedłużenia imprezy na godziny nocne oraz brudu zostawionego po. Trwoni się publiczne pieniądze. Wielki mi też sukces, że po około dziesięciu latach obiecanek nastąpi remont targowiska! Ha, ha! Wstydem jest to miejsce dla Poznania od wielu, wielu lat. I z tej okazji koncert????!!! Ale też nie cieszy mnie projekt rewitalizacji. Po prostu … BETON! 90 procent betonu, 10 procent zieleni. Nie ma się z czego cieszyć w rytmie muzyki za ogromne pieniądze. Po kilkunastu miesiącach rewitalizacji stwierdzimy, że projekt był nieprzemyślany: brak parkingu dla sprzedających, brak parkingu dla klientów, gdzie jest miejsce na śmietniki? gdzie jest WC? Dlaczego targowisko nie będzie ogrodzone? (znów dniem i nocą będą przesiadywać podpici bywalcy).
02-08-2018 21:15:16
Autor
Czas najwyższy zmienić ludzi zasiadających w radzie osiedla (szczególnie tych co to "przyrośli" do stołków" i działają na szkodę dzielnicy).
02-08-2018 17:06:03
antoni
Jak można tak marnotrawić publiczne środki?! Czy do tego powołana jest Rada? Za 25 tysięcy można dokupić śmietników na łazarskie ulice, postawić nowe ławki, zrobić w jakimś zakresie zieleń, dokupić wyposażenie do łazarskich szkół itp itd Pomysłów jak dobrze je wydać i potrzeb w zakresie małęj infrastruktury jest bez liku a tu Rada organizuje przejadanie publicznych środków!!!!!
02-08-2018 16:29:34
ania
Uwazam, ze decyzja RO jest nietrafiona i szkodliwa finansowo dla mieszkancow Lazarza. 25 tysiecy na impreze, ktora bedzie niepotrzebna !!! Po co ? Na co ? Tak, dobrze sie dzieli pieniadze z nie swojego konta. Nieodpowiedzialna decyzja RO takie jest moje zdanie. Oczywiscie nikt nie dostanie reprymendy bo to decyzja wspolna....tak samo jak nikt nie beknie za zamurowanie kas biletowych/okienek przy plywalni. W PRL zaplanowano tyle okienek ile bylo potrzeba. Nie ma odpowiedzialnosci osobowej za dycyzje, ktore powoduja straty materialne. Ktos robi glupoty takie i nic sie jemu/jej nie dzieje, wszystko jest w porzadku, pewnie peszcze nagrode ktos dostal. W glowie sie nie miesci co sie dzieje w tym miescie. W krajach zachodnich europejskich polecialyby "glowy" za takie decyzje jak zamurowanie kas....u nas toleruje sie glupote, nieodpowiedzialnosc i szastanie pieniadzmi. Do czasu !
02-08-2018 13:55:08
Dziadek
Spotkamy sie na wyborach przy urnie i tam zadecydujemy o głupich pomysłach rady
02-08-2018 13:23:40
Karar
Serio 25 tysięcy na pożegnanie tego syfu? Jeśli ktokolwiek ma do niego sentyment to jest niespełna rozumu, niech przyjdzie nowe, także w Radzie Osiedla
02-08-2018 12:32:11
Lajlalaj
To jest skandal! Rada Osiedla wybrana przez niespełna 5% uprawnionych przekazuje 25 tys. zł, publiczne pieniądze, na jednorazową imprezę, organizowaną przez Estradę, która nie chce przedstawicielowi prasy powiedzieć, co to będzie za impreza. To może Rada Osiedla odpowie? Chyba, że też nie wie, na co przeznaczyła publiczne pieniądze.
02-08-2018 12:10:50
mieszkaniec
Z jakiej racji wydarzenie ma organizować Estrada Poznańska? Bez przetargu? Wystąpi kapela podwórkowa czy gwiazda na poziomie? Będzie to 5-godzin nudy czy faktycznie porządne wydarzenie chociaż z pokazem sztucznych ogni?
02-08-2018 12:05:50
swojak
25 tysięcy które można było wydać na infrastrukturę typu ławki, plac zabaw, kawałek chodnika pójdzie w błoto. Kto dał tytuł Radzie żeby przejadała publiczne pieniądze.????
02-08-2018 11:55:04
gość
Cytat z tekstu: "... Ostatnim etapem inwestycji będzie remont tzw. małej płyty wraz ze skwerem im. Kazimierza Nowaka - wykonawca musi go zakończyć do 241 miesięcy od podpisania dokumentów – informuje Urząd Miasta Poznania. ..." - oj długi ten remont, 241 miesięcy. Toż to jakieś wariactwo.
02-08-2018 11:27:01
x
W całej Polsce rewitalizuje się rynki. Powstają betonowe klony z obowiązkową fontanną. obudowaną zielenią, bez charakteru. Człowiek niemalże boi się po nich chodzić, żeby nie zabrudzić płyt.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Chorwacja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

do 24-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA - Poznań Game Arena 2021 - targi gier i multimediów
"Optyka" - targi optyczne

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka

26

paź

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert "Jesień idzie" w wykonaniu Klubu Szyderców Bis

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: