Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

We wrześniu ruszy przebudowa Rynku Łazarskiego. Kupcy będą targować na ulicy i małej płycie {►} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
We wrześniu ruszy przebudowa Rynku Łazarskiego. Kupcy będą targować na ulicy i małej płycie {►}
30-03-2018 10:40   Janusz Ludwiczak
– W ciągu dwóch lat będziemy mieli nowy Rynek Łazarski, z nowym wyglądem, z nową przestrzenią do handlu, ale także z miejscami spotkań, rekreacji i wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców – zapowiada wiceprezydent Mariusz Wiśniewski. Przebudowa Rynku Łazarskiego ma rozpocząć się we wrześniu. Prace potrwają aż do 2020 roku, jednak na czas prowadzonych robót cały czas czynne będą stragany, które mają zostać przeniesione na tzw. "małą płytę" oraz na ulicę, łączącą Dmowskiego z Małeckiego – ta będzie na dobre wyłączona z ruchu kołowego. W drugim etapie zrewitalizowany ma zostać również "Lejek Łazarski".

W miniony wtorek, w Inkubatorze Kultury Pireus na rogu Głogowskiej i Gąsiorowskich odbyło się spotkanie dotyczące planowanych zmian Rynku Łazarskiego. Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, projektant oraz przedstawiciele Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz spółki Targowiska informowali na czym będzie polegać remont i jak będzie funkcjonować targowisko podczas prowadzonych prac. W spotkaniu wzięła udział liczna grupa kupców, którzy handlują na Rynku Łazarskim.

– We wrześniu rozpoczniemy przebudowę Rynku Łazarskiego. Inwestycja będzie podzielona na dwa etapy. W ciągu dwóch lat będziemy mieli nowy Rynek Łazarski, z nowym wyglądem, z nową przestrzenią do handlu, ale także z miejscami spotkań, rekreacji i wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców – zapowiada Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wiadomo już, że na czas prowadzonych robót cały czas czynne będą stragany, które mają zostać przeniesione na tzw. "małą płytę", na część tzw. "Lejka Łazarskiego", czyli Skweru im. Kazimierza Nowaka oraz na ulicę, łączącą Dmowskiego z Małeckiego, która na dobre wyłączona z ruchu kołowego.

Rok temu, pod koniec marca 2017 r. miasto rozstrzygnęło konkurs na przygotowanie koncepcji przebudowy Rynku Łazarskiego. Zwycięski projekt, który przygotowała Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat zakłada, że targowisko zostanie zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi mają zyskać szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.

Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki".

– Udało się osiągnąć kompromis, również między kupcami. To ma być przestrzeń, która będzie służyć dla wszystkich: nie tylko dla kupców, ale również dla mieszkańców i gości. To będzie nie tylko przestrzeń handlowa, ale również miejsce do rekreacji, zabaw, wypoczynku, będzie fontanna. Zachowana zostanie taka sama liczba miejsc postojowych – zapewnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Jeżeli uda się rozstrzygnąć przetarg, znaleźć wykonawcę to rozpoczęcie inwestycji planujemy we wrześniu. Chcieliśmy, by kupcy mogli jeszcze handlować tak jak teraz w okresie letnim. Szacujemy, że pierwszy etap inwestycji potrwa rok czasu, jesienią 2019 r. rozpoczniemy kolejny etap, a targowisko wróci do nowych boksów, nowej hali – dodaje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Nowy Rynek Łazarski zaprojektował Michał Bułat wraz ze swoim ojcem Jackiem Bułatem, którzy jak się okazuje mieszkają na Łazarzu i znają Rynek Łazarski jak własną kieszeń.

– Mieszkam na ulicy Głogowskiej, w bardzo bliskim sąsiedztwie Rynku Łazarskiego, w każdą sobotę jestem na zakupach na targu. Od pięciu lat jestem architektem, w zeszłym roku zdobyłem uprawienia budowlane. Do tej pory razem z ojcem zaprojektowaliśmy m.in. nowy budynek Filharmonii Koszalińskiej, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, bibliotekę UAM na ul. Fredry, Filharmonię w Kaliszu i planetarium w Koszalinie, a w zakresie obiektów o charakterze handlowym Rynek Staromiejski w Koszalinie – mówi Michał Bułat, architekt i autor projektu przebudowy Rynku Łazarskiego.

A jak będzie wyglądał nowy Rynek Łazarski?

– Na nowym rynku pojawi się prawie tysiąc metrów kwadratowych powierzchni handlowych, z czego 80 m kw. będą stanowiły pawilony handlowe, pozostałą część, prawie 850 m2 będą stanowiły stragany. Po za głównym zadaszeniem przygotowane są na sezon letni miejsca na stragany tymczasowe, które powstaną przy wylocie ulicy Małeckiego i Dmowskiego. Przewidzieliśmy 160 miejsc postojowych zgodnie z życzeniem konkursowym. Liczba została wyznaczona na podstawie badań natężenia ruchu i zajętości miejsc postojowych – tłumaczy Michał Bułat, architekt.

Projektanci na bieżąco uwzględniali również uwagi kupców i mieszkańców, zgłaszane podczas spotkań konsultacyjnych

– Na skwerze im. Kazimierza Nowaka dodano prawie 200 m2 zieleni miejskiej, miejsce to nabrało jeszcze bardziej kameralnego, rekreacyjnego charakteru, zachęcającego do wypoczynku. Dodaliśmy pawilony handlowe, o co wnioskowali kupcy. Każdy z obecnie handlujących na pewno znajdzie miejsce na nowym rynku. Naulicy Calliera wprowadziliśmy dodatkowe miejsca do parkowania i postój taksówek, który zostanie przeniesiony z Rynku Łazarskiego – podsumowuje Michał Bułat.

Przebudowa Rynku Łazarskiego ma kosztować ponad 10 mln zł.

Spotkanie dotyczące remontu łazarskiego targowiska transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacje wideo:


Komentarze (1)

30-03-2018 14:04:17
łe
"W ciągu dwóch lat będziemy mieli nowy Rynek Łazarski, z ...." i starą Kolejową - pozdrawiam prezydenta miasta i PIM
Aktualności
Niezapominajka
17

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Kazachstan" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz" - impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach p

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Koziołek Matołek" - spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Krokodyl

20

cze

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Ogrodniczy
wstęp bezpłatny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: