Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kupcy przeciwni planom przebudowy Rynku Łazarskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kupcy przeciwni planom przebudowy Rynku Łazarskiego
18-05-2017 12:48   Janusz Ludwiczak
Chcecie nam zabrać miejsca pracy. Mamy iść do kamienic? – mówili kupcy podczas spotkania informacyjnego, które odbyło się w środę w Szkole Podstawowej nr 9. Przebudowa Rynku Łazarskiego ma rozpocząć się na początku przyszłego roku. Na czas prowadzonych prac stragany mają znaleźć się przy tzw. "Lejku Łazarskim".

Przypomnijmy. Pod koniec marca miasto rozstrzygnęło konkurs na przygotowanie koncepcji przebudowy Rynku Łazarskiego. Zwycięski projekt zakłada, że targowisko znajdzie się na planie koła z zadaszeniem. Powstanie również strefa wypoczynku z placem zabaw i fontannami, kawiarniane ogródki, a ruch ma zostać poprowadzony dookoła płyty. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki". Plany te jednak nie podobają się kupcom i osobom pracującym na Rynku Łazarskim.

Chcecie nam zabrać miejsca pracy. Teraz dowiaduje się, że pawilony nie są ważne i mamy wynająć lokale w pobliskich kamienicach? – mówiła jedna z handlarek.

Kupcom nie podoba się również forma zadaszenia targowiska, która nie przewiduje form bocznych. Handlarze uważają również, że przyszłe stragany będą zbyt małe.

Przyznaję, że zadaszenie pojawi się tylko na słupach, nie będzie ścian bocznych. Powierzchnia targowiska będzie mieć 1,2 tys. m kw, przewidzieliśmy 180 miejsc na stragany o wymiarach 2,7 na 2 metry – wyjaśniał Michał Bułat, architekt, współautor zwycięskiej koncepcji przebudowy Rynku Łazarskiego.

W konkursie było przewidziane, że nie będzie to typowa hala targowa – dodał Piotr Libicki, plastyk miejski.

Zastrzeżenia budziły również zmiany jakie mają pojawić się na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka.

Na tym projekcie widzę szarość i beton. Jest za mało zieleni. Ponadto pojawiają się schody, których wcześniej nie było. Nie uwzględniono podjazdów – zaznaczył Łukasz Trusewicz.

W miejscu postoju taksówek pojawi się szeroki na 6 metrów ciąg pieszy, nie będzie trzeba korzystać ze schodów – argumentował projektant Michał Bułat.

Koncepcja przebudowy Rynku Łazarskiego zakłada, że targowisko zostanie zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi mają zyskać szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń. Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Więcej o tym w artykule: Skwer z placem zabaw, zadaszone targowisko w kształcie koła, pomnik Eki - taki będzie Rynek Łazarski. Tam też prezentujemy zwycięską koncepcję.

Wiadomo już, że przebudowa Rynku Łazarskiego ma rozpocząć się na początku przyszłego roku. Na czas prowadzonych prac stragany mają znaleźć się przy tzw. "Lejku Łazarskim".

Jesienią ma być gotowy projekt budowlany, a do końca roku zostanie ogłoszony projekt na prace budowlane. Handel nie będzie wygaszany. Podczas pierwszego etapu stragany znajdą się na małej płycie rynku i przy Lejku Łazarskim – wyjaśniała Joanna Dulińska z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta Poznania.

Na przebudowę Rynku Łazarskiego przewidziano 10 mln zł, być może uda się jeszcze przeznaczyć część środków z budżetu miasta, ale na pewno nie będzie to 50 mln zł. Na pewno nie będzie parkingu podziemnego. Na Górczynie ma powstać parking typu park&ride. Przy ogłoszeniu konkursu od razu zaznaczeliśmy, że handel podczas prac ma nadal funkcjonować, nie chcielibyśmy wyłączenia targowiska na 2 lata, bo potem część kupców mogłaby już nie wrócić – podsumował Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

Od lat walczymy o to, by Rynek Łazarski zmienił swoje oblicze. Cieszę się, że w końcu coś zaczyna się dziać w tym temacie. Część państwa postulatów trzeba oczywiście zrealizować – dodała Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania z PiS.

Na początku czerwca urzędnicy planują spotkanie z czteroosobową delegacją kupców, podczas którego mają zostać wypracowane m.in. modele nowych straganów i omówione kwestie dotyczące stoisk na nowym Rynku Łazarskim.

Spotkanie dotyczące przebudowy Rynku Łazarskiego transmitowaliśmy dla Państwa na żywo. Poniżej można zobaczyć relacje:


Komentarze (13)

25-01-2018 22:52:02
Jaro
Eksmitować tą całą patologię za miasto i będzie pięknie.
19-05-2017 20:15:04
P.
Super, że bedzie remont. Rynek obecnie nie zachęca swoim wyglądem. Trzymam kciuki za realizację planu. Targowisko ma byc na planie koła, wiec nie dziwne ze nie ma bocznego "zadaszenia". Dziwnie by to wyglądało. Poza tym teraz wisza tam jakies szmaty, plandeki itp - koszmar, nie wiem dlaczego kupcy sie czepiaja. Wielka szkoda że nie będzie parkingu podziemnego, ostatnimi czasy tylko zabiera sie nam miejcasię parkingowe na lazarzu a nie dodaje sie w ogole nowych. Parking na gorczynie brzmi śmiesznie. Mielibyśmy jezdzic na gorczyn zeby auto zostawic? Bezsens! Dobrze by bylo zeby miasto pomyslalo o parkingu albo podziemnym albo o budowie takowego ale na lazarzu w okolicach rynku Łazarskiego. Z parkownaiem nie jest obecnie za ciekawie.
19-05-2017 17:07:11
Krystyna
Czy wszystko ma być podporządkowane kupcom? Ceny drogie, produkty z Niemiec często przeterminowane! Od pn-pt targ prawie nie istnieje, a straszy cenami i brzydkimi straganami. Szkoda tego miejsca na targ tego typu. Pawilony - te budy obskurne do niczego nie potrzebne bo i tak handlarze wystawiają towary przed pawilonami ( np. w słońcu stoją czekoladowe wyroby ). Przetwory mleczarskie, które nie znajdują się w lodówce, lub jajka sprzedawane w słońcu! Łazarz jest pięknym miejscem, lepszy byłby w tym miejscu plac, nawet podobny do Placu Wolności niż ten handel! P.S. Cena cebuli 1 zł za sztukę (bo wyrastał z niej szczypiorek) jest kuriozalna !!! Cieszę się, że projektanci potrafili pomyśleć o tym miejscu w szerszym kontekście, to miejsce ma nie tylko służyć klientom kupców, ale wszystkim mieszkańcom. Super projekt. Uwolnić to miejsce od tego handlu!
19-05-2017 16:32:05
gosc
Na pewno nie będzie parkingu podziemnego. - osoba która zaakceptowała projekt bez parkingu podziemnego powinna wylecieć z pracy na zbity pysk! W którym wieku żyjemy, XIX? Teraz takie parkingi to norma, powinno być tam kilkaset miejsc dla okolicznych mieszkańców, dzięki czemu można by przesunąć parkowanie z chodników pod ziemię i trochę uporządkować okolicę - ale po co, lepiej zrobić jakiś kosmetyczny projekt.
19-05-2017 14:07:53
Albańczyk
Kompletnie nie wiem dlaczego mają rozryć ten lejek, który bodaj w 2008 roku był remontowany. Wizja rynku jest kuriozalna. Jako mieszkaniec jednej z kamienic przy rynku zauważam, że władze nie potrafią poradzić sobie z podstawowymi problemami na rynku. Regularnym wyrzucaniem śmieci, które wiatr roznosi po całej okolicy i dziesiątkami żuli, którzy oddają mocz pod śmietnikami, cuchnący niemiłosiernie. Nie zauważam na projektach miejsca na śmietniki ani na furgonetki sprzedawców, które parkują gdzie popadnie. Kolejną sprawą jest budżet. 10 mln zł?! Chyba jednego zera zabrakło, skoro budowa szaletu - kompletnie nie zdającego egzaminu kosztowała 700 tys. Architekci umieszczają na wizualizacjach śliczne dziewczyny które jeżdżą na wrotkach i eleganckich panów czytających na rynku opiniotwórcze gazety, a tymczasem fakt jest taki że mówimy o miejscu tonącym w odorach moczu i smieci, na rynku gdzie co roku znajduje się kilku żuli - nieboszczyków.
19-05-2017 13:11:46
M.
Zdaje się, że w nowej koncepcji rynek jest najmniej ważny. A szkoda, bo przy odpowiednich działaniach i wsparciu producentow warzyw i owoców rynek służyłby nie tylko mieszkańcom dzielnicy. Wystarczy spojrzeć jakim powodzeniem cieszyły się różnego rodzaju targi weekendowe. Ale osoby decyzyjne w UM chcą nam zafundować coś w rodzaju Placu Wolności, a potem będą się głowili jak to coś ożywić. Tak na marginesie, bardzo mnie śmieszą koncepcje zakładające istnienie ogródków przed lokalami (u nas wzdłuż kamienic przy obecnym postoju Taxi, w centrum wzdłuż całego Św. Marcina). W naszej strefie klimatycznej takie rozwiązanie sprawdza się średnio.
19-05-2017 11:27:55
prwda
Żenada a może by ten co to projektował uruchomił by mózg no chyba że go nie ma a pewnie nie
19-05-2017 11:26:39
prwda
Ludzie tam pracujacy straca prace i co sie z nimi stanie, to kolejne miejsce do przesiadowek osob nietrzezwych i pijakow. Ten kto to wymyslis nie mysli w ogole. Plan uwazam za beznadziejny i ŻAŁOSNY.... w ogole jak to wszystko wyglada pustka i tyle nic sie tam dziac nie bedzie... juz lepiej odnowic chodziniki i stoiska ktore wymagaja ramontu i bedzie jeszcze piekniej. Przynajmniej bedzie tam zycie tetnilo.
19-05-2017 11:25:21
prawda
Pozwolę sobie wkleić komentarze ze strony biuletyn facebook Beznadziejny plan, bo piękne widoki i plany to nie wszystko. Chyba ten kto to projektował nie ma nic wspólnego z Łazarz em i okolicami rynku. Po pierwsze co z ludźmi tam pracującymi? chcecie zabrać kolejne miejsca pracy biednym Ludzią, a po drugie te ławeczki to kolejna dobra miejscówka dla okolicznych pijaczkow. Jakie miejsce spotkań i kogo????? Studenci i Mlodzi Ludzie idą w Miasto , a nie będą siedzieć na ławce gdzie na co drugiej będzie siedzieć okoliczna patologia żyjąca z +500. Czas zacząć myśleć o ludziach co pracują na te +500
19-05-2017 04:33:42
poznanianka
Rynek powinien być.Moje pytanie .Kupcy płacą opłatę targowa.A dlaczego jest na straganach taki syf ???.Zadaszenia z fruwających foli.Leje się kupującym na głowę. Brud, ciasno.Remontować, ale z głową. Nie niszczyć tego lejku zielonego.Przecież wydano pieniądze.Przywołać do oceny i pracy zarząd targowiska.Radni proszę zabierzcie się za pracę jednego z projektów, od lat ul.Kolejowej. Znowu jest milczenie.Pilnujcie i nadzorujcie Panie i Panowie tego co zostało zrobione , uporządkowane .Podajcie mieszkańcom którzy urzędnicy np. w Zarządzie Zieleni Miej , za co odpowiadają .Lazarz na skwerach i przy nieruchomościach tonie w papierach , butelkach, w brudzie.
18-05-2017 22:33:48
e-raf
Znowu jakaś kosmiczna wizja. Projekt przebudowy rynku bardziej przypomina jakiś "statek kosmiczny", a ma bardzo mało wspólnego z zachowaniem tradycyjnego charakteru targowiska. Mnie wręcz odpycha ta dominacja betonowych przestrzeni. W takich projektach powinno połączyć się tradycję z nowoczesnością. W tym projekcie rynek traci swój podstawowy charakter. Ma tętnić życiem i ma być miejsce dla tylu straganów, co obecnie (jedno na pewno jest słuszne: blaszane kontenery muszą zniknąć!). A co będzie z piękną zielenią lejka łazarskiego, która nie tak dawno została posadzona? Czy nie pasuje już ona do "odlotowego" projektu rynku?! A teraz najważniejsze: rzeczywistość aż skrzeczy i woła o pomoc. Dosłownie parę metrów od rynku jest przecież ulica Kolejowa, której mieszkańcy nie mogą doczekać się remontu z prawdziwego zdarzenia. Mieszkam po drugiej stronie Głogowskiej, ale w pełni solidaryzuję się z nimi. Nieważne, że ich ulica przypomina "slumsy" (z całym szacunkiem dla nich!). Ważne, że szklane zadaszenie rynku będzie błyszczało w słońcu i świetle kamer. A mieszkańcy "peryferii Łazarza"... oni mogą znowu poczekać. Na rynku powinno się zmienić i odnowić tyle, ile byłoby niezbędne, a resztę środków przeznaczyć m.in. na ul. Kolejową oraz wytyczenie tzw. dolnej Głogowskiej z przedłużeniem ul. Małeckiego do Dworca Zachodniego. Czy trzeba być jakimś "ekspertem" lub - nie daj Boże - "gospodarzem miasta", żeby nie zauważyć tak oczywistych potrzeb?!
18-05-2017 19:40:57
St. Lazarus
I dobrze. Pogonić to straganowe dziadostwo w cholerę.
18-05-2017 14:17:20
zbigniew
Żule będą mieli nową strefę wypoczynku ;)
Aktualności
Niezapominajka
17

sty

11:00
Cmentarz żydowski ul. Głogowska 26a
Wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów przy grobie rabina Akivy Egera - XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

11:30
Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych ul. Głogowska 26 (MTP - paw. 103)
Otwarcie Izby Pamięci rabina Akivy Egera - XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

18

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Centralne nabożeństwo ekumeniczne z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: