Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nie ma już Collegium Chemicum. Zastąpiło je "Heliodori" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nie ma już Collegium Chemicum. Zastąpiło je "Heliodori"
29-06-2018 17:06   Janusz Ludwiczak
"Heliodori" – to nowa nazwa gmachu przy zbiegu ulic Śniadeckich, Grunwaldzkiej i Święcickiego.
– Nie może być sytuacji, kiedy dwa obiekty mają tę samą nazwę. Prowadziło to do nieporozumień – wyjaśnia Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki.

Gmach przy ul. Grunwaldzkiej 6 dotychczas nosił nazwę "Collegium Chemicum", jednak od października 2012 r. studenci Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza mają zajęcia w nowym budynku, który został zbudowany w kampusie na Morasku. Decyzją Senatu UAM obiekt otrzymał nową nazwę "Heliodori Święcicki” oraz spolszczoną "Kolegium Heliodora Święcickiego".

– Nie może być sytuacji, kiedy dwa obiekty mają tę samą nazwę. Prowadziło to do nieporozumień. Udało się znaleźć nazwy, które akceptowane są przez społeczność akademicką. Jedna nazwa nawiązuje do twórcy uczelni, jego pierwszego Rektora Heliodora Święcickiego – wyjaśnia Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki.

W dawnym Collegium Chemicum – obecnie "Heliodori" kształcą się studenci uczący się języków obcych. W budynku znajduje się Wydział Anglistyki UAM.

Budynek przy zbiegu ulic Śniadeckich, Grunwaldzkiej 6 i Święcickiego został zaprojektowany przez Edwarda Madurowicza i Rogera Sławskiego. Kamień węgielny pod budowę gmachu wmurowano w 1920 roku. Obiekt miał początkowo służyć jako siedziba Politechniki Poznańskiej, jednak sprzeciw ministerstwa sprawił, że prace przy budowie budynku wstrzymano. Ostatecznie gmach ten ukończono w 1929 roku. Budynek ten pełnił funkcję Pałacu Rządowego, jako jeden z pawilonów podczas Powszechnej Wystawy Krajowej. Po zakończeniu PeWuKi budynek został przekazany Uniwersytetowi Poznańskiemu (obecnie UAM).


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Łazarski pieróg - warsztaty kulinarne dla rodzin z dziećmi
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com

30

wrz

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Uwertury i Suity
wstęp wolny

01

paź

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Bianco e nero
wstęp wolny

02

paź

do 04-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów
Jesienny Targ Ogrodniczy (02-03.10.)

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Da Camera
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: