Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Kapłan nie przestaje być człowiekiem" – ks. prof. Bogdan Częsz obchodził złoty jubileusz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Kapłan nie przestaje być człowiekiem" – ks. prof. Bogdan Częsz obchodził złoty jubileusz
29-05-2018 13:16   Janusz Ludwiczak
– Kapłan nie przestaje być człowiekiem. Przywilej kapłaństwa nie daje automatycznie dyspensy czy biletu ulgowego od trudności wewnętrznych. Kapłanem powinien być człowiek mocny, bo inaczej kapłaństwo może skończyć się tragicznie – mówił w niedzielę w kościele Matki Boskiej Bolesnej ks. prof. dr hab. Bogdan Częsz, który odprawił uroczystą mszę świętą z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich i złotego jubileuszu.

W niedzielę w kościele Matki Boskiej Bolesnej ks. prof. dr hab. Bogdan Częsz odprawił uroczystą mszę świętą z okazji złotego jubileuszu. Równo 50 lat temu kapłan odprawił w tej samej świątyni swoją prymicyjną, pierwszą mszę świętą.

– Kapłan nie przestaje być człowiekiem. Przywilej kapłaństwa nie daje automatycznie dyspensy czy biletu ulgowego od trudności wewnętrznych i spraw. Kapłaństwo wymaga ogromnego hartu ducha. Kapłanem powinien być człowiek mocny, bo inaczej kapłaństwo może skończyć się tragicznie. Nie zapominajmy, że kapłana bardzo mocno kształtuje środowisko, w którym się obraca i którego sobie nie wybiera – powiedział w trakcie homilii ks. prof. dr hab. Bogdan Częsz.

– Minęło 50 lat, jak sprawowałem moją pierwszą msze świętą prymicyjną. Pieta pozostała ta sama. To jest dla nas mieszkańców Łazarza symbol i więź. Przez te 50 lat dużo się zmieniło. Odprawiałem msze świętą jeszcze tyłem do ludzi, w okresie przed reformą soborową, ale w tym samym ornacie co teraz, który liczy sto lat, czyli istnieje od początku istnienia parafii. Nie mogę nie wspomnieć moich rodziców, ojciec zmarł w 1974 roku. Mój tata ciężko pracował na kolei, ale mówiono mi, że nie raz widziano go o 4 rano, jak klęczał na schodach, w drodze na poranną zmianę – wspominał ks. Bogdan Częsz.

Ks. prof. dr hab. Bogdan Częsz urodził się w 1944 roku, wychowywał się na Łazarzu. 23 maja 1968 roku przyjął święcenia kapłańskie. Prymicję odprawił trzy dni później, w Dzień Matki w kościele Matki Boskiej Bolesnej.
Ukończył Papieski Uniwersytet Salezjański w Rzymie, na którym w 1976 roku obronił doktorat. W 1988 roku uzyskał habilitację. W latach 1976-2015 wykładał w Rzymie i Poznaniu patrystykę, pneumatologię i język łaciński. W latach 1993-1996 był dziekanem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu. 4 listopada 1999 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. W latach 2011-2015 był członkiem Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Od 1998 roku był kierownikiem Zakładu Teologii Patrystycznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, obecnie jest profesorem emerytowanym. Jest również konsultorem Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski, członkiem Zarządu Komisji Teologicznej Polskiej Akademii Nauk.

Ks. prof. Bogdan Częsz jest autorem ponad 150 publikacji naukowych. Pod jego kierunkiem powstało 120 prac magisterskich, był promotorem wielu doktoratów oraz recenzentem rozpraw habilitacyjnych, doktorskich i innych prac naukowych. Jego największe publikacje to: "Duch Święty został nam dany: nauczanie Ojców i wiara starożytnego Kościoła" (1998), "Święty Kościół grzesznych ludzi w refleksji starochrześcijańskich pisarzy" (2004), "Myśl teologiczna Jana Chryzostoma" (2008), "Wokół posługi Piotrowej" (2009) czy "Starożytny chrześcijanin w obliczu przemian dziejowych" (2011).


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

03

lis

do 06-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje Technologie Maszyny
"3D Solutions" - Targi Druku i Skanu Trójwymiarowego
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
ODWOŁANE

08

lis

11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
XX Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej - koncert festiwalowy: motyw Stabat Mater w kompozycjach Bacha, Pergolesiego i Koszewskiego
Ze względu na ograniczenia związane z „czerwoną strefą” w konc

17

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Stone" - targi kamieniarskie
"Glass" - targi szkła
ODWOŁANE

18

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Instalacyjne
Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa
"Poznań Drone Expo"
ODWOŁANE

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: