Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Biskup z Brazylii obchodził na Łazarzu swoje 70. urodziny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Biskup z Brazylii obchodził na Łazarzu swoje 70. urodziny
02-02-2017 10:21   Janusz Ludwiczak
Biskup diecezji Porto Nacional w Brazylii ks. Romuald Kujawski w środowy wieczór odprawił msze św. dziękczynną z okazji swoich 70. urodzin. W nabożeństwie uczestniczył również ks. biskup Grzegorz Balcerek.

Ks. biskup Romuald Kujawski urodził się 24 stycznia 1947 roku. Mieszkał przy ulicy Jarochowskiego 52, na terenie Parafii Matki Boskiej Bolesnej. Jest absolwentem "Marcinka" (I Liceum Ogólnokształcącego), które ukończył w 1965 roku. Studiował teologię życia wewnętrznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie obronił pracę doktorską.
W 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Piętnaście lat później wyjechał do Brazylii, gdzie był profesorem i rektorem seminarium duchownego w Diamantina.

15 sierpnia 2008 r. przyjął sakrę biskupią w diecezji Porto Nacional w Brazylii. Rok później, 4 listopada 2009 roku decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI został mianowany ordynariuszem – biskupem diecezjalnym.

Jestem jeszcze pod wrażeniem uroczystego ingresu do Katedry Wawelskiej ks. abp. Marka Jędraszewskiego, razem byliśmy w tym samym seminarium. Chciałbym podziękować za to swoje 70-lecie. Pragnę wspomnieć ludzi, którzy byli u początku mojego powołania - moich rodziców. Nie mogę zapomnieć o kapłanach z Parafii Matki Bolesnej Bolesnej - ks. prałatowi Marianowi Frankiewiczowi, ks. Bolesławowi Exlerowi, ks. Januszowi Piotrowskiemu, który był założycielem chóru Dolorosa. Dziękuję ks. prof. Bogdanowi Częszowi, do dziś pamiętam jak doskonale przewodniczył kołami ministranckimi. Wiele serdeczności zawdzięczam ks. proboszczowi Eugeniuszowi Antkowiakowi. Zawsze jak jestem w Polsce odprawiam msze św. w swojej rodzinnej parafi. Chcę podziękwoać wszystkim, aby czuwanie mojego, naszego życia było zawsze czuwaniem wdzięczności – powiedział w trakcie kazania ks. Romuald Kujawski, biskup diecezji Porto Nacional w Brazylii.

Ks. biskup Romuald Kujawski przyjął zawołanie: " State in fide" ("Trwajcie silni w wierze"). Diecezja Porto Nacional powstała w 1915 r.

Moja Diecezja Porto Nacional w Stanie Tocantins jest bardzo rozległa. Obszarem obejmuje ok. sto tys. km kwadratowych, czyli tak jak 1/3 terytorium Polski. Do najdalszej parafii będę miał około 560 kilometrów. Nie do wszystkich parafii jest dostęp - droga asfaltowa. Porto Nacional niekiedy jest także nazywane "Bramą do Amazonii". Klimat tropikalny, gorący, raczej uciążliwy – opowiada ks. biskup Romuald Kujawski.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: