Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Biskup z Brazylii obchodził na Łazarzu swoje 70. urodziny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Biskup z Brazylii obchodził na Łazarzu swoje 70. urodziny
02-02-2017 10:21   Janusz Ludwiczak
Biskup diecezji Porto Nacional w Brazylii ks. Romuald Kujawski w środowy wieczór odprawił msze św. dziękczynną z okazji swoich 70. urodzin. W nabożeństwie uczestniczył również ks. biskup Grzegorz Balcerek.

Ks. biskup Romuald Kujawski urodził się 24 stycznia 1947 roku. Mieszkał przy ulicy Jarochowskiego 52, na terenie Parafii Matki Boskiej Bolesnej. Jest absolwentem "Marcinka" (I Liceum Ogólnokształcącego), które ukończył w 1965 roku. Studiował teologię życia wewnętrznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie obronił pracę doktorską.
W 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Piętnaście lat później wyjechał do Brazylii, gdzie był profesorem i rektorem seminarium duchownego w Diamantina.

15 sierpnia 2008 r. przyjął sakrę biskupią w diecezji Porto Nacional w Brazylii. Rok później, 4 listopada 2009 roku decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI został mianowany ordynariuszem – biskupem diecezjalnym.

Jestem jeszcze pod wrażeniem uroczystego ingresu do Katedry Wawelskiej ks. abp. Marka Jędraszewskiego, razem byliśmy w tym samym seminarium. Chciałbym podziękować za to swoje 70-lecie. Pragnę wspomnieć ludzi, którzy byli u początku mojego powołania - moich rodziców. Nie mogę zapomnieć o kapłanach z Parafii Matki Bolesnej Bolesnej - ks. prałatowi Marianowi Frankiewiczowi, ks. Bolesławowi Exlerowi, ks. Januszowi Piotrowskiemu, który był założycielem chóru Dolorosa. Dziękuję ks. prof. Bogdanowi Częszowi, do dziś pamiętam jak doskonale przewodniczył kołami ministranckimi. Wiele serdeczności zawdzięczam ks. proboszczowi Eugeniuszowi Antkowiakowi. Zawsze jak jestem w Polsce odprawiam msze św. w swojej rodzinnej parafi. Chcę podziękwoać wszystkim, aby czuwanie mojego, naszego życia było zawsze czuwaniem wdzięczności – powiedział w trakcie kazania ks. Romuald Kujawski, biskup diecezji Porto Nacional w Brazylii.

Ks. biskup Romuald Kujawski przyjął zawołanie: " State in fide" ("Trwajcie silni w wierze"). Diecezja Porto Nacional powstała w 1915 r.

Moja Diecezja Porto Nacional w Stanie Tocantins jest bardzo rozległa. Obszarem obejmuje ok. sto tys. km kwadratowych, czyli tak jak 1/3 terytorium Polski. Do najdalszej parafii będę miał około 560 kilometrów. Nie do wszystkich parafii jest dostęp - droga asfaltowa. Porto Nacional niekiedy jest także nazywane "Bramą do Amazonii". Klimat tropikalny, gorący, raczej uciążliwy – opowiada ks. biskup Romuald Kujawski.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

sie

Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Zwiedzanie Muzeum Komunikacji
w godz. 15:00-18:00, wstęp wolny
► więcej szczegołów

23

sie

19:00
Kino w bramie ul. Matejki 46
"LEGO® Batman" - projekcja filmu w bramie kamienicy przy ul. Matejki 46

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
„La La Land” - plenerowe kino letnie na Targach
wstęp wolny

24

sie

do 25-08-2018
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
godz. 8:00-13:00

25

sie

do 26-05-2018
Park Wilsona
VI Dni Twierdzy Poznań
- zwiedzanie schronu przeciwlotniczego pod Parkiem Wilsona oraz schronu w gmachu Radia Poznań (Merkury)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: