Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Parafianie mogli spotkać się z byłymi księżmi. Ks. Ryszard Dyc: "Siedem lat, które były moją szkołą" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Parafianie mogli spotkać się z byłymi księżmi. Ks. Ryszard Dyc: "Siedem lat, które były moją szkołą"
06-01-2013 09:10   Janusz Ludwiczak
W sobotę rozpoczęły się obchody 100-lecia Parafii Matki Boskiej Bolesnej. Z tej okazji odbyły się prelekcje poświęcone historii świątyni i parafii w czasach okupacji. Wierni mogli spotkać się z byłymi duszpasterzami, którzy pełnili posługę w łazarskiej parafii. Najwięcej osób chciało porozmawiać z ks. Ryszardem Dycem, który przyjechał prosto z Niemiec, gdzie obecnie pracuje. Była to okazja do wspomnień przy kawie i poczęstunku.

Na początku wykład poświęcony powstaniu Parafii Matki Boskiej Bolesnej i jej międzywojennych duszpasterzach wygłosił mgr Piotr Nowak z Wydziału Teologicznego UAM, a po nim kolędy zaśpiewał Chór Parafialny Dolorosa.

Następnie ks. prof. dr hab. Leszek Wilczyński wygłosił prelekcję na temat "Parafia Matki Boskiej Bolesnej w latach okupacji i jej pierwszy powojenny proboszcz".

Podczas okupacji w Parafii znajdowała się kuchnia polowa, w 1945 roku wydała 70 tysięcy posiłków, jednak hitlerowcy zakazali w końcu jej działalności. Po zakończeniu walk o wyzwolenie Poznania, w lutym 1945 r. na Rynku Łazarskim odprawiona została msza św. dziękczynna. Na terenie parafii mieszkał wtedy biskup Walenty Dymek. Siedziba Kurii znajdowała się w tamtym czasie w gmachu byłego kościoła ewangelickiego przy ul. Matejki, gdyż budynek na Ostrowie Tumskim był zniszczony - objaśniał ks. prof. dr hab. Leszek Wilczyński.

O latach spędzonych w Parafii Matki Boskiej Bolesnej opowiadali także m.in. ks. prof. Bohdan Częsz czy ks. Maciej Szczepaniak - rzecznik Archidiecezji Poznańskiej. Była to okazja do wspomnień i do wzruszeń. Parafianie mogli również osobiście porozmawiać ze swoimi byłymi duszpasterzami. Najwięcej osób chciało porozmawiać z ks. Ryszardem Dycem, który przyjechał prosto z Niemiec, gdzie obecnie pracuje.

Okres spędzony w latach 1991-1998 w Parafii Matki Boskiej Bolesnej był to najpiękniejszy okres mojego kapłaństwa. Siedem biblijnych lat, które były moją szkołą i radością do dzisiaj. Obecnie pracuje w niemieckiej parafii w Mannheim - powiedział ks. Ryszard Dyc.

W Parafii Matki Boskiej Bolesnej pełniłem posługę w latach 2002-2007. Bardzo mile wspominam ten okres. Był to najlepszy czas w moim życiu kapłańskim, który miałem. Te pięć lat, które tutaj spędziłem, był to okres rozwinięcie drogi kapłańskiej i zarazem spotkanie wielu życzliwych ludzi, gdzie panuje rodzinna atmosfera. Obecnie pracuje w Parafii Matki Boskiej Zwycięskiej na os. Zwycięstwa w Poznaniu - uważa ks. Waldemar Szkudlarek.

W taki jubileusz nie sposób tu nie być. Wspominam ten kościół, gdy 35 lat temu tutaj przychodziłem i uczestniczyłem we mszy św. Najbardziej wspominam księży, z którymi miałem religię - chociażby ks. prof. Bohdana Częsza. Obecnie od trzech lat jestem przeorem klasztoru ojców Dominikanów w Krakowie. Jest tyle zajęć, że nie ma czasu na tęsknotę za Poznaniem, jednak zawsze 11 listopada brakuje mi rogali świętomarcińskich - uważa O. Paweł Kozacki, dominikanin.

Podczas sobotniego spotkania w Domu Parafialnym można było również szczegółowo zapoznać się historią Parafii Matki Boskiej Bolesnej oglądając pięć 200-stronicowych tomów kronik.

Materiały do kroniki czerpię z ogłoszeń parafialnych, gazetki parafialnej, "Przewodnika Katolickiego", a także z prasy codziennej. Kroniki parafii przygotowuję od 1982 roku, każda z nich ma po 200 stron - powiedział Czesław Makieła.

Wieczorem w kościele Matki Boskiej Bolesnej odbył się koncert organowy w wykonaniu organisty Sławomira Belaka, po którym ks. biskup Zdzisław Fortuniak odprawił jubileuszową mszę św. z okazji 100-lecia Parafii Matki Boskiej Bolesnej.


Komentarze (4)

07-01-2013 14:20:02
Stablew
No cóż, dzisiaj jestem niewierzący, jednak księdza Rysia wspominam bardzo miło. To taki prawdziwy ksiądz z powołania, bez zatrzetrzewienia.
06-01-2013 14:15:18
REDAKCJA
Niestety ilość znaków w tytule jest ograniczona. W tekście jest zaznaczone: Wierni mogli spotkać się z byłymi duszpasterzami, którzy pełnili posługę w łazarskiej parafii. Pozdrawiam.
06-01-2013 13:40:19
Mieszkanka Łazarza
Wiele lat temu jako młodzież miałam okazję czestniczyć z Ks Ryszrdem w "Marszu dla CHrystusa", który odbywał sie w Warszawie" miał niesamowity kontakt z młodzieżą. Miłe to wspomnienia
06-01-2013 13:21:57
dziewucha
Sformułowanie "byłymi księżmi" jest chyba nie zgodne z rzeczywistością. Jakby się dało jakoś to uściślić to byłabym kontent :) A i tytuł nie wprowadzałby w błąd.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

wrz

do 26-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów - targi kulinarne

do 25-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

25

wrz

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie muzykalia - koncert z utworami Grzegorza Ciechowskiego

26

wrz

do 28-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

27

wrz

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"MAMMA MIA SHOW"- koncert przy znanych przebojach polskich i światowych z lat 80`

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: