Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ruszył remont "Zielonej Perły" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ruszył remont "Zielonej Perły"
05-01-2018 07:34   Janusz Ludwiczak
Od kilku tygodni w popadającej w ruinę kamienicy na rogu Matejki i Niegolewskich pracuje ekipa budowlana. Rozpoczął się remont "Zielonej Perły".

Pod koniec listopada budowlańcy wkroczyli do zaniedbałej do tej pory tzw. "Zielonej Perły", czyli kamnienicy znajdującej się przy zbiegu ul. Matejki 40/41 i Niegolewskich 18. Prace na zlecenie obecnego właściciela, spółki Kruk prowadzi firma Demiurg.

Spółka Kruk obecnie prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami zainteresowanym nabyciem kamienicy przy zbiegu ul. Matejki 40, 41, 41a i Niegolewskich 18. Z uwagi na tajemnicę prowadzonych negocjacji nie możemy udzielać szczegółowych informacji w tym zakresie. Niezależnie od powyższego, spółka w najbliższym czasie planuje wykonać część prac na nieruchomości, w szczególności porządkowych i zabezpieczających – tłumaczyła nam kilka miesięcy temu Agnieszka Salach ze spółki Kruk.

Jak informowały niedawno "Głos Wielkopolski" i "Gazeta Wyborcza Poznań" prowadzone prace na razie mają na celu zabezpieczenie kamienicy, nakazane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków.

"Obecnie przygotowujemy się do zabezpieczenia obiektu przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych zgodnie z zaleceniami miejskiego konserwatora zabytków. Równocześnie pracujemy nad kolejnymi dokumentami niezbędnymi do podjęcia kolejnych kroków. Jest za wcześnie, aby mówić o ostatecznym kształcie projektu" – mówił w listopadzie "Głosowi Wielkopolskiemu" Michał Pułka, kierownik działu PR w Kruk SA.

"Wykonywane są prace zabezpieczające, polegające na usunięciu elementów zagrażających życiu, tj. usunięcie sunięcie zawalających się szczytów, gruzu. To rezultat zaniedbań poprzedniego właściciela kamienicy. Kompeksowa rewitalizacja zacznie się wiosną. Do tego czasu musimy uzyskać nowe warunki zabudowy, bo stare wygasły. I poczekać na pozwolenie na budowę" – wyjaśniał "Gazecie Wyborczej" Łukasz Klekotko, kierownik Biura Projektowego Demiurg.

Siedmiokondygnacyjna kamienica przy zbiegu ul. Matejki 40, 41, 41a i Niegolewskich 18 od kilku lat stoi pusta. Kilkukrotnie dochodziło w niej do pożarów. Ogień najczęściej zaprószali bezdomni. W lutym 2010 roku w budynku tym znaleziono nawet zwłoki 51-letniego mężczyzny.

W kwietniu 2015 roku kamienica ta zaczęła się sypać. Na ostatniej kondygnacji odkryto pęknięcia. Wyburzona została lukarna, czyli pionowe okno na dachu, którego zadaniem jest doświetlenie poddasza. Ekipa budowlana prace rozbiórkowe prowadziła przy zastosowaniu dawnego wozu strażackiego z wysoką drabiną. Rozbiórka była prowadzona ręcznie, przy użyciu m.in. młotka. Przez cztery dni dla ruchu kołowego zamknięta była ulica Matejki pomiędzy Niegolewskich a Limanowskiego. Objazdem kursowały autobusy linii nr 64.

Spółka Matejki Street Limited planowała remont kamienicy i urządzenie w niej apartamentów. Na planach jednak się skończyło. Inspektorowi budowlanemu, konserwatorowi zabytków, a później prokuraturze nie udało się skontaktować z obecnymi właścicielami budynku, którymi okazało się dwóch Irlandczyków.

Kamienica została w końcu przejęta przez komornika i wystawiona na sprzedaż. Podczas pierwszej licytacji komorniczej, w której wartość oszacowano na 6,6 mln zł nie było chętnych na zakup nieruchomości. W kolejnej licytacji cenę obniżono do 4,4 mln zł, jednak z transakcji wycofali się ostatni kupcy, mimo iż wcześniej wykazywali zainteresowanie ofertą. Obiekt miał za długi przejąć bank, jednak w takim przypadku postępowanie egzekucyjne musiałoby rozpocząć się od początku.

W końcu w połowie 2016 roku "Zieloną Perłę" za ponad 5 mln zł kupiła spółka Kruk, zajmują się windykacją i odzyskiwaniem długów. Firma rozważa sprzedaż nieruchomości lub jej generalny remont. Plany zakładają także powstanie w budynku apartamentów i luksowych mieszkań, a także otwarcie lokali użytkowych i kawiarni. Mówi się również o otwarciu hotelu.


Komentarze (1)

08-01-2018 12:28:18
morlock
Tyle że to powinien być APARTAMENTOWIEC z lądowiskiem dla śmigłowców a nie apartamentowiec bo nazwa chwytliwa. Faroszowy "parking" na terenie Św. Anny nie jest z gumy. Nie da się go powiększyć zwłaszcza że pn. stronę wynajął se hotel zza mura (od Limanowskiego) bo był pierwszejszy pragnę przyuważyć bynajmniej. Można co prawda wrócić do koncepcji akademika dla studentów, potomków małomiasteczkowych tuzów ale tu też tkwi knyf. Wynajmujące od Poznaniaków pustostany to trzy duszyczki na m3 ale parking zajęty przez 4/5 aut. Cud rozmnożenia, bilokacja?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"In Memoriam - VI łazarski wieczór zaduszkowy

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

03

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Wietnam" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: