Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nowa wizja zielonej perły - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nowa wizja zielonej perły
06-04-2014 08:28   Janusz Ludwiczak
Przy skrzyżowaniu ulic Matejki i Niegolewskich od kilku lat stoi pusta, zniszczona kamienica. Kilkukrotnie dochodziło w niej do pożarów. Poprzedni właściciel planował przeprowadzić remont budynku i urządzić w nim apartamenty. Czy "zielona perła" wypięknieje? Architekt Rafał Mroczkowski przygotował projekt rewitalizacji kamienicy.

Przy zbiegu ul. Matejki 40, 41, 41a i Niegolewskich 18 od kilku lat stoi pusta, siedmiokondygnacyjna kamienica. Kilkukrotnie dochodziło w niej do pożarów. Ogień najczęściej zaprószali bezdomni. W lutym 2010 roku w budynku tym znaleziono nawet zwłoki 51-letniego mężczyzny.

Spółka Matejki Street Limited planowała remont kamienicy i urządzenie w niej apartamentów. Na planach jednak się skończyło. Inspektorowi budowlanemu, konserwatorowi zabytków, a później prokuraturze nie udało się skontaktować z obecnym właścicielem budynku, którymi okazało się dwóch Irlandczyków.

W 2011 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zlecił zabezpieczenie i zamurowanie wejść na parterze i piętrze kamienicy, tak by do budynku nie dostawali się bezdomni, młodzież, amatorzy mocnych trunków i niepowołane osoby. W końcu "Zielona perła" została zajęta przez komornika.

Rok później odbyła się już druga licytacja, podczas której budynek można było kupić za 4,4 mln zł (wcześniej wartość oszacowano na 6,6 mln zł). Niestety nikt się nie zgłosił, z transakcji wycofali się ostatni kupcy, mimo iż wcześniej wykazywali zainteresowanie ofertą. Kamienicę przejął za długi bank.

Tymczasem architekt Rafał Mroczkowski przygotował projekt rewitalizacji kamienicy.

Potencjalni inwestorzy co jakiś czas pytają o tę kamienicę, ale nic nie wiem o tym, by ktoś zdecydował się na jej zakup i rozpoczęcie prac budowlanych - wskazuje Rafał Mroczkowski, architekt.


Komentarze (2)

07-04-2014 09:11:29
archi
A gdzie ta zapowiadana rewitalizacja?Ta skopana wizualizacja,nierzetelna? Pokazuje tylko "odświeżony" stan i nic poza tym. Wydaje mi się, że hasło "akcja rewitalizacja" zostało rzucone wyłącznie w celu promocji pana architekta i jego pracowni. A informacje i opinie ma różne. Chociaż przyznać trzeba,na stronie biura są ciekawe projekty. Tak czy owak,pachnie to trochę marketingiem.
06-04-2014 13:16:47
jatoja
Przechodniu pod Perełką uważaj na gruz sypiący się na głowę bo siatki zabezpieczają tylko przed nisko latającymi dachówkami.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

wrz

16:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Prawo spadkowe" - spotkanie z prawnikiem
- obowiązują zapisy w sekretariacie Klubu "Krąg" lub telefonicznie: 61 64 74 288

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Czułe struny" - przedstawienie w wykonaniu "Mojego Teatru". Scenariusz i reżyseria: Marek Zgaiński
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Krąg od dnia 10.09. lub rezerwacja mailowa zapisy.klubk

25

wrz

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Paris, Paris" - recital piosenek francuskich w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Piotra Wizy

26

wrz

do 27-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targ żywności regionalnej i ekologicznej
Targi mieszkań i domów
Jesienny targ ogrodniczy

27

wrz

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal The September Concert
- koncert "U Vivaldiego"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: