Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W lipcu ruszy wymiana sieci wodociągowo-kanalizyjnej na Kolejowej. Przebudowa ulicy jednak poczeka - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W lipcu ruszy wymiana sieci wodociągowo-kanalizyjnej na Kolejowej. Przebudowa ulicy jednak poczeka
10-06-2016 08:27   Janusz Ludwiczak
Mieszkańcy ulicy Kolejowej od lat nie mogą się doczekać jej przebudowy. Inwestycja miała ruszyć w zeszłym roku, jednak wstrzymał ją wojewoda. Cała procedura związana przebudową Kolejowej ruszy od nowa. Wiadomo już, że zrealizowany zostanie wcześniejszy projekt z uwzględnieniem uwag mieszkańców i Rady Osiedla Św. Łazarz, zakładający generalną przebudowę ulicy. Zniknąć ma zabytkowa kostka brukowa, a niektóre skrzyżowania zostaną wyniesione. Jednak rozpoczęcie prac opóźni się, gdyż dotychczasowy projektant wycofał się i nie będzie chciał przygotować nowego projektu. Jednak jak się dowiedzieliśmy w lipcu Aquanet ma rozpocząć wymianę sieci wodno-kanalizacyjnej na Kolejowej.

Przypomnijmy. W czerwcu ubiegłego roku miała rozpocząć się gruntowna przebudowa Kolejowej. Na ten cel miasto zarezerwowało 9 milionów 200 tysięcy złotych w latach 2015-2016, a kolejne 2 mln zł na przygotowanie projektu i dokumentacji technicznej.

Jak już informowaliśmy wojewoda wstrzymał przebudowę ulicy Kolejowej. Oznacza to, że cała procedura związana z rozpoczęciem inwestycji musi ruszyć od nowa. W listopadzie przeprowadzono konsultacje społeczne dla mieszkańców z udziałem Miejskiego Konserwatora Zabytków, przedstawicieli Wydziału Transportu i Zieleni Urzędu Miasta, Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego oraz Poznańskich Inwestycji Miejskich, a także Rady Osiedla Św. Łazarz. Na początku stycznia Rada Osiedla Św. Łazarz musiała zdecydować, który wariant remontu Kolejowej wybrać - gruntowną przebudowę arterii wraz z wymianą infrastruktury podziemnej i poszerzeniem jezdni czy tylko remont, w ramach którego wymienione zostałyby chodniki i nawierzchnia jezdni. Ostatecznie łazarski samorząd pomocniczy wybrał wariant, zakładający generalną przebudowę ulicy Kolejowej, o czym szerzej informowaliśmy w styczniu.

Wiadomo już, że inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku.

Konsultacje z mieszkańcami, radą osiedla i konserwator zabytków doprowadziły nas do zatoczenia koła. Przebudowa ulicy Kolejowej zostanie zrealizowana zgodnie z pierwotnymi założeniami, wprowadzone zostaną tylko zmiany w projekcie, prowadzimy rozmowy z projektantem. Raczej nie uda się części drzew, o których była mowa. Nie uda się również wybudować ulicy pozostawiając bruk, nie uzyskalibyśmy decyzji środowiskowej. Nie wykluczamy wprowadzenia komunikacji autobusowej, jednak chciałbym, by inwestycja była dedykowana przede wszystkim mieszkańcom Łazarza. Na pewno pojawią się wyniesione skrzyżowania i wysepki z elementami zieleni. Za 2-3 miesiące przedstawimy radzie osiedla koncepcję i projekt – powiedział w rozmowie z portalem lazarz.pl Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Tymczasem projektant, który wykonał projekt przebudowy Kolejowej wycofał się i nie będzie chciał już wykonać nowego projektu.

Projektant najwidoczniej stracił cierpliwość. Wycofał się i nie będzie chciał wykonywać nowego dokumentu. Oznacza to, że będzie trzeba wybrać nowego projektanta, który wykona nowy projekt przebudowy ulicy Kolejowej – wyjaśnia Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Co więc dalej z Kolejową?

Rada Osiedla Św. Łazarz w dniu 12 stycznia 2016 r. negatywnie zaopiniowała istniejący projekt przebudowy ul. Kolejowej. Spółka PIM odbyła spotkanie z przedstawicielami Rady Osiedla Św. Łazarz, Miejskim Konserwatorem Zabytków, przedstawicielami Wydziału Transportu i Zieleni oraz Zarządu Dróg Miejskich, podczas którego omówiono uwagi Rady Osiedla do projektu. Ponieważ część uwag wyklucza się wzajemnie, ustalono, że tylko niektóre z nich będą mogły być uwzględnione i wprowadzone do projektu. W związku z powyższym istnieje konieczność aktualizacji dokumentacji projektowej, jej uzgodnień oraz uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Projekt przewiduje m.in.: wykonanie jezdni z betonu asfaltowego, budowę chodników, wykonanie progów zwalniających, wykonanie wyniesionych skrzyżowań, przebudowę odwodnienia ulicy, budowę kanału technologicznego, budowę oświetlenia ulicznego, przebudowę sieci teletechnicznej, ograniczenie oddziaływania akustycznego przejeżdżających samochodów poprzez zastosowanie cichej nawierzchni SMA, wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h, wprowadzenie zakazu ruchu pojazdów ciężkich (z wyłączeniem komunikacji zbiorowej), progów spowalniających i wyniesionych skrzyżowań – wyjaśnia Magdalena Wesołowska, kierownik projektu, Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Na chwilę obecną nie została wydana żadna decyzja o pozwoleniu na budowę oraz nie jest prowadzone żadne postępowanie administracyjne dotyczące ulicy Kolejowej – dodaje Bartosz Putz, kierownik Oddziału Organizacyjno-Administracyjnego Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.

Za to jeszcze w tym roku rozpocznie się wymiana infrastruktury podziemnej. W wakacje na Kolejową wkroczą ekipy Aqanetu, które wymieniać będą sieć wodno-kanalizacyjną.

W związku z zamiarem odbudowy infrastruktury podziemnej, zasadnym jest aby realizacja przebudowy ul. Kolejowej nastąpiła po dokonaniu jej wymiany. Rozpoczęcie prac związanych z wymianą sieci wodociągowej i kanalizacyjnej przez Aquanet S.A. planowane jest na drugą połowę lipca 2016 r. – dodaje Magdalena Wesołowska z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Projekt przebudowy ulicy Kolejowej zakłada poprowadzenie tędy linii autobusowej. Część mieszkańców chciałaby, by Kolejową faktycznie jeździł autobus.

Nawet po wybudowaniu PST na Wolnych Torach wschodni Łazarz i tak będzie bez dostępu do komunikacji. Centrum miasta a dostępność jest tak tragiczna gorzej niż mieszkańcy czwartej strefy typu Krzesiny. Wschodni Łazarz ciągle jest w tzw. martwej strefie. Uważamy, że to wyjątkowo niesprawiedliwe ponieważ zachodni Łazarz nie dość, że ma blisko do tramwaju na Głogowskiej lub mieszkańcy okolic Areny do Ronda Jeziorańskiego to jeszcze maję linię 64, która przechodzi równolegle 200 metrów do ulicy Głogowskiej. Mało tego wspomagająca linia 45 na Wyspiańskiego to już przesada w tak dużych dysproporcjach pomiędzy zachodnim a wschodnim Łazarzem – pisze do nas Maciej, mieszkaniec ul. Kolejowej na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl).

Osobiście chętnie poszedłbym na autobus lub tramwaj na Wildę, ale niestety jesteśmy ograniczeni murem w postaci torów kolejowych, a nie zapowiada się na budowę kładki pieszej. Komunikacja miejska to krwioobieg miasta, ale ta część dzielnicy ma chorobę wieńcową od niepamiętnych czasów... Jeśli by tak to porównywać. Nie mamy żadnej gwarancji, że po remoncie cos się zmieni. Mieszkańcy czekają na dogodne połączenie z miastem – dodaje Maciej.


R E K L A M A

Komentarze (5)

12-06-2016 10:29:17
Zenek
Wróciłem właśnie z balkonu, gdzie starałem się wypatrzyć gdzie rośnie ten cyt. " najstarszy i najpiękniejszy drzewostan.." Niestety oprócz zmęczonych drzew i kilku młodych przypadkowo pewnie posadzonych innych nie udało mi się odszukać. Niestety musiałem wrócić do mieszkania, gdyż hałas pochodzący od przejeżdżających po "zabytkowej" kostce samochodów nie pozwolił na zachwycanie się drzewostanem. I to jest właśnie codzienność ulicy Kolejowej.
11-06-2016 16:55:03
Natalia z Kolejowej
Zgadzam się z Pania Elą :) wielkie drzewa ktore zasłaniaja słońce !!! zasadzić nowe mniejsze i ładniejsze !!! kostki brukowej też nie chcemy ,hałas w cholere nie da sie nawet normalnie rozmawiać przy uchylonym oknie a gdzie w tym wszystkim odpocząć !Wystarczająco długo się męczymy czas na zmiane .
11-06-2016 10:17:15
JS
@Ela, tobie proponuję powrót do szkoły, na lekcje języka polskiego :) A drzewa zostaw w spokoju.
10-06-2016 23:42:04
Ela z Kolejowej
Wyciąć w cholere te stare spruchniale drzewa które tylko rozwalaja chodniki. Ta ulica to jeden wielki syf i Bangladesz! Szanownemu koledze wyzej proponuję wyprowadzke na wies lub peryferie miasta skoro tak lubi naturę. Niestety takie uroki centrum. Więc kolega niech sobie weźmie drzewko do ogródka. Pani Konserwator kostkę brukowa do swojego domu jako panele. Ale mieszkańcy maja dosyć hałasu przedwojennej kostki i łamania sobie nóg zima o płyty granitowe. Drzewa nasadza nowe, zdrowe i też ładne, które szybko urosna. Więc takie gadanie to proponuję mocno uderzyć się głową w ścianę, zrobić operacje zaćmy i wyjrzec wreszcie za okno!
10-06-2016 09:24:27
kuba
Czego się nie uda? Uratować? "Raczej nie uda się części drzew, o których była mowa" - mówi Maciej Wudarski Jeśli nie uda sięuratowaćto dlaczego? Przecież tam jest najstarszy i najpiękniejszy drzewostan...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: