Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Powstanie ulica Janusza Kulasa. Nowi bohaterowie "włączą Łazarz" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Powstanie ulica Janusza Kulasa. Nowi bohaterowie "włączą Łazarz"
12-05-2016 08:31   Janusz Ludwiczak
Rozpoczyna się drugi cykl akcji "Włącz Łazarz - Nowi Bohaterowie", w ramach której do lipca w różnych miejscach dzielnicy odbywać będą się m.in. teatralia, spacery śladami znanych Łazarzan czy plenerowe pokazy filmowe. Jednym z wydarzeń będzie happening opierający się na czasowej zmianie nazw wybranych łazarskich ulic i skwerów, co będzie nawiązaniem do wydarzeń i 60. rocznicy Czerwca`56.

W maju i czerwcu ubiegłego roku w ramach akcji "Włącz Łazarz" odbył się wiele działań kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. Dzięki połączeniu sił różnych inicjatyw ulice, skwery i przestrzenie dzielnicy stały się miejscem działań performatywnych oraz strefą spotkań z autorytetami sztuki. Akcje społeczne dążyły do wprowadzenia zmian w jakości przestrzeni publicznych uwzględniając realne potrzeby mieszkańców, a wycieczki do zakładów rzemieślniczych przybliżały lokalne historie i tradycje. Podobnie będzie w tym roku.

Rok temu poprzez działania kulturalne, artystyczne i społeczne włączaliśmy mieszkańców w życie dzielnicy i analizowaliśmy potrzeby rozwinięcia idei Otwartej Strefy Kultury na Łazarzu. Między innymi w wyniku projektu Włącz Łazarz odnowiony został Skwer przy Małeckiego; utworzony program najmu lokali na działania kulturalne czy tez otwarty Inkubator Kultury Pireus. Odbyło się też wiele wydarzeń artystycznych, akcji i warsztatów w różnych okolicznych przestrzeniach – wyjaśnia Łukasz Trusewicz, pomysłodawca Otwartej Strefy Kultury "Włącz Łazarz".

W tym roku naszym celem, poza dalszym działaniem na rzecz kreatywnego wykorzystania pustostanów i tworzenia miejsc przyjaznych mieszkańcom i kulturze jest rozwój dotychczasowych oraz wsparcie nowych łazarskich inicjatyw (w tym projektów proponowanych przez mieszkańców), kształtowanie kompetencji wśród odbiorców oraz otwarcie dzielnicy na osoby "z zewnątrz" - artystów, turystów. Tak aby powstające i mające powstać w przyszłości nowe miejsca kultury mogły liczyć na zainteresowanie potencjalnych odbiorców dzięki obecności w tkance właśnie tej okolicy. Tegoroczna edycja Włącz Łazarz – opiera się na haśle "Nowi bohaterowie", które będzie odnosiło się zarówno do historycznych i kulturowych zagadnień związanych z Łazarzem jak i do "bohaterów codzienności" – zwykłych osób, których działania mają istotny wpływ na rozwój społeczny dzielnicy. Dlatego położymy również nacisk na zaangażowanie i rozwój lokalnych liderów – dodaje Agnieszka Szablikowska, koordynatorka Otwartej Strefy Kultury.


"WŁĄCZ ŁAZARZ - Nowi Bohaterowie":

Nocne Teatralia to nowa i ciekawa forma zapraszająca starszą młodzież i dorosłych do zapoznania się z pracą teatru alternatywnego. Oprócz pracy nad ruchem i plastyką, będziemy pracować nad świadomością oraz relaksacją zarówno ciała, jak i ducha.

Czytania Performatywne mają na celu przybliżenie odbiorcom jednej z form sztuki współczesnej, jaką jest performans. Prezentowane teksty oraz działania dadzą performansowi możliwość „opowiedzieć” mu nie tylko o nim samym...

Zawodoznawstwo to propozycja wycieczek po zakładach rzemieślniczych znajdujących się od lat na Łazarzu. Każde z miejsc ma wyjątkową atmosferę i pełne jest historii, którymi "Zawodowcy" chętnie dzielą się podczas pasjonujących opowieści.

Znani z Łazarza. Dla niektórych Łazarz był tylko przystankiem, inni spędzili tutaj na całe życie: mniej lub bardziej znani mieszkańcy Łazarza. Podczas serii niedzielnych spacerów poznamy miejsca, w których mieszkali i tworzyli. Bohaterami spaceru będą m.in. gospodarz domu Alternatywy 4, wokalistka nagradzana za utwór „Tyle słońca w całym mieście” czy znany popularyzator gwary poznańskiej „Wuja Cześku”.

Perfonauci – Rezydencje. W ramach Perfonautów na Łazarzu od maja do września odbędą się trzy performatywne rezydencje artystyczne z udziałem 10 artystów. Bazując na tygodniowym pobycie i pracy w oparciu o lokalny kontekst i przestrzeń Łazarza artyści przygotują działania finałowe (performances, akcje miejskie), które odbędą się w przestrzeniach miejskich lub Perfexie.

Babelproject. Galeria Raczej kontynuować będzie rozwój projektu Babelproject Łukasza Trusewicza - internetowej platformy kreacji rzeźby; włączając w tworzenie projektu mieszkańców Łazarza w celu zwiększenia ich aktywności w zakresie nowych mediów i tworzenia działań wspólnotowych.
Babelproject będzie tworzył międzykulturową platformę komunikacji między mieszkańcami Łazarza oraz całego świata. Stanowiska do współtworzenia rzeźby znajdą się między innymi w Perfexie i Pireusie oraz odbędą się konsultacje odnośnie przestrzeni umieszczenia obiektu powstałego w wyniku projektu.

Skwer Kulasa. W nawiązaniu do wydarzeń i do 60-tej rocznicy wydarzeń Czerwca’56, odbędzie się działanie performatywne w przestrzeni miejskiej – happening opierający się na czasowej zmianie nazw wybranych Łazarskich ulic i skwerów, Celem działania będzie nawiązanie do historii Poznańskiego Czerwca łączących się również z Łazarzem, oraz Eką z Małeki, wskazanie na różnorodne działania tych grup zarówno w kontekście historycznym jak i etycznym.

Galeria Łęctwo: Nic nigdy z tego nie będzie - nawiązuje do słów Przemysława Kwieka, które wypowiedział w czasie, kiedy razem z Zofią Kulig wykonywali różnego rodzaju chałtury najczęściej wykorzystywane także do własnej pracy twórczej. Słowa te odnoszą się do twórczości, jako działalności zasadniczo pozbawionej jakiegokolwiek potencjału rynkowego.
Wartość ekonomiczna pracy „buduje się” przecież, dopiero w następstwie różnego rodzaju działań podjętych przez podmioty takie jak galerie, kuratorzy, czy krytycy. Nie wszystkim artystom uda się tego doświadczyć - w obiegu galeryjnym największe szanse zwykle mają twórcy obrazów i obiektów, w tym sensie rynek sztuki wydaje się tworem zupełnie wtórnym i sztucznym. Z drugiej strony, każda z prac w momencie powstania posiada już pewien kapitał symboliczny, o którym nie możemy zapomnieć. Uświadomienie sobie faktu, że "nigdy nic z tego nie będzie" pozwala na naturalne, nieobciążone jakimikolwiek oczekiwaniami, samorealizowanie siebie.
Nic nigdy z tego nie będzie jawi się, zatem jako oczywista, wyzwalająca prawda, ale także, jako jeden z warunków samej twórczości. Interesujące są tutaj emocje, jakie mogą pojawiać na różnych jej etapach wynikające także z pewnej niejednoznaczności artysty, kogoś, kto jednocześnie podąża za swoją naturalną ekspresją, a z drugiej strony chciałby zapewnić sobie finansową stabilizację. Wystawa zakłada uczestnictwo zarówno tych artystów, którzy funkcjonują w tzw. obiegu sztuki, tych na początku swojej drogi, jak i tych, którzy z różnych przyczyn w tym "obiegu" nie uczestniczą, a mimo to, nie zrezygnowali z czynnego zajmowania się sztuką.

„pOtworki– ZOSTAŃ FOTOBOHATEREM!”. Mylicie się sądząc, że w te wakacje na Łazarz przylecą Bohaterowie z odległych światów. Oni już tu są i wcale nie wyróżnia ich specjalny wygląd, ani nadprzyrodzone siły. Mimo, że na co dzień niewidzialni, czekają tuż za rogiem, w odwiedzanym codziennie sklepie, w parku, na ulicy a nawet w Waszych domach. Ich moc to najczęściej uśmiech, otwartość, pomocna dłoń, pracowitość czy nietypowe zainteresowania. Każdy ma swojego prywatnego bohatera, kim jest Twój?
„pOtworki– ZOSTAŃ FOTOBOHATEREM!” to cykl wakacyjnych warsztatów dla dzieci w wieku 9­13 lat z zakresu fotografii analogowej. W trakcie szkolenia uczestnicy zdobędą wiedzę z zakresu podstawowych zjawisk optycznych, skonstruują własne aparaty otworkowe z materiałów pochodzących z odzysku, nauczą się samodzielnie wywoływać zdjęcia, przejdą kurs analogowej fotografii studyjnej oraz poznają tajniki emulsji światłoczułej. Cofniemy się również w czasie i poznamy historycznych mieszkańców dzielnicy uwiecznionych na archiwalnych fotografiach zgromadzonych w cyfrowym archiwum Łazarza (portal lazarz.pl).

W ramach projektu "Sąsiedzi" chcemy sprowokować do dyskusji na temat lokalności i zwrócić uwagę na ludzi żyjących obok nas. Mieszkańcy będą mieli możliwość zgłoszenia a potem realizacji swoich pomysłów na działania społeczne i kulturalne w Ogrodzie Łazarz, które zachęcą innych do przyjścia, a nawet zaangażowania się w działania na rzecz swojej dzielnicy. Może staną się lokalnymi bohaterami? Jednocześnie, przez cykl warsztatów i konsultacji z trenerką, zdobędą kompetencje niezbędne do przygotowania i wprowadzenia w życie swoich marzeń.
Chcemy też podejrzeć jak działają inicjatywy sąsiedzkie w innych dzielnicach oraz w innych miastach. Zapraszamy na pierwszy w Poznaniu ogólnopolski piknik wspólnot lokalnych do ogrodu! Będziemy dzielić się doświadczeniami, dobrymi praktykami i trudnościami napotkanymi przy tworzeniu miejsc wspólnych.
Całość uzupełnimy o program filmowy, którego bohaterami będą sąsiedzi. Liczymy na komplet widzów bo lokalne kino plenerowe w Ogrodzie Łazarz cieszyło się w zeszłym roku niezwykle ciepłym przyjęciem. Planujemy pokazać m.in. nominowane do Oskara, estońsko-gruzińskie "Mandarynki" oraz poruszający dokument o bliskości, czułości i sekretach "Historie rodzinne".

Program:
07.05 Perfonauci – Galeria Raczej/ Pals - Shokholm
12.05 Perfonauci – Galeria Raczej/ Pals + gość specjalny Jiri Suruvka
17.05 / 17:30 - Zamień marzenie na wydarzenie! VOL. 1 - warsztaty projektowe: wymyślamy i wybieramy pomysły do realizacji / Ogród Łazarz
20.05 Nocne Teatralia/Pireus – Teatr Post Factum, g. 20
20.05 spacer „Znani z Łazarza” 12:30 – Kolektyw Kąpielisko
22.05 / 20:30 - pokaz filmu "Mandarynki" reż. Zuzu Urushadze / Ogród Łazarz
24.05 Czytanie Performatywne – Teatr Post Factum
25.05 / 17:30 - Zamień marzenie na wydarzenie! VOL. 2 - warsztaty projektowe: planujemy realizację wybranych pomysłów / Ogród Łazarz
27.05 Galeria Łęctwo – Nic nigdy z tego nie będzie
29.05 spacer Oli „Znani z Łazarza” 12:30 – Kolektyw Kąpielisko
08.06 ZAWODOZNAWSTWO, g. 17 Kolektyw Kąpielisko
8.06 Czytanie Performatywne – Teatr Post factum, g. 19.00
9.06 Czytanie Performatywne – Teatr Post factum, g. 19.00
12.06 Spacer Oli „Znani z Łazarza”, Kolektyw Kąpielisko
15.06 ZAWODOZNAWSTWO, g. 17, Kolektyw Kąpielisko
18.06 happening Janusz Kulasz – Roman Modrzyński
22.06 ZAWODOZNAWSTWO, g. 17
22.06 / 21:15 - pokaz filmu "Historie rodzinne" reż. Sarah Polley / Ogród Łazarz
24/25 czerwca: BIWAK NA POCZĄTEK WAKACJI, Noc Kupały
EWENTUALNIE KINO I seans
20.05 Nocne Teatralia/Pireus – Teatr Post Factum, g. 20
25.06 / 16:00 - piknik inicjatyw sąsiedzkich z całej Polski / Ogród Łazarz
29.06 ZAWODOZNAWSTWO, g. 17
Lipiec: pOtworki.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: