Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zawodoznawstwo, apukuntura ulicy, sztukmistrz - powstała Otwarta Strefa Kultury - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zawodoznawstwo, apukuntura ulicy, sztukmistrz - powstała Otwarta Strefa Kultury
06-05-2015 00:26   Redakcja
W maju i czerwcu na całym Łazarzu zaistnieją działania kulturalne, edukacyjne i społeczne. Dzięki połączeniu sił różnych inicjatyw ulice, skwery i przestrzenie dzielnicy staną się miejscem działań performatywnych oraz strefą spotkań z autorytetami sztuki. Akcje społeczne będą dążyły do wprowadzenia zmian w jakości przestrzeni publicznych uwzględniając realne potrzeby mieszkańców. Z kolei wycieczki do zakładów rzemieślniczych przybliżać będą lokalne historie i tradycje. Niezwykła specyfika dzielnicy stanie się materiałem do artystycznej reinterpretacji w trakcie licznych warsztatów. Najważniejszą rolę mają odegrać jednak sami mieszkańcy, którzy poprzez aktywną partycypację tworzyć będą ostateczny kształt większości wydarzeń.

"Włącz Łazarz" to projekt, który powstał dzięki połączeniu sił organizacji takich jak Galeria Raczej, Kolektyw Kąpielisko, Generator Malta, Komitywa.org oraz Teatru Post Factum. Wśród działań znajdą się m.in. performatywny spacer po Łazarzu, warsztaty przetwarzania dźwięków dzielnicy, spotkania z lokalnymi rzemieślnikami, warsztaty dziennikarskie i djskie dla młodzieży, projektowanie skweru przy zbiegu ulic Małeckiego/Graniczna/Łukaszewicza, a także warsztaty teatralne z elementami cyrkowymi - wyjaśnia Agnieszka Szablikowska, koordynator projektu "Włącz Łazarz - Otwarta Strefa Kultury".

Projekt ruszył w minioną niedzielę. W ogrodzie społecznym przy pływalni letniej powstawała tablica ogłoszeń, która popołudniu stanęła obok placu zabaw w Parku Kasprowicza. Z kolei w poniedziałek rozpoczęła się akcja "Zawodoznawstwo".

Pracownie rzemieślnicze wpisane są w krajobraz Łazarza i stanowią ważny element jego historii. Zawodoznastwo to propozycja spotkań dotyczących znajomości coraz rzadszych profesji. Właściciele i pracownicy lokalnych tradycyjnych przedsiębiorstw przeprowadzą prezentacje lub krótkie warsztaty prezentujące ich zawód i opowiedzą o tradycji poszczególnych rzemiosł. Uczestnicy będą mogli obejrzeć pracownie "od kuchni" i dowiedzieć się więcej zarówno o zawodach jak i przestrzeniach zajmowanych przez nich - na mapie i w historii dzielnicy.

Poprzez realizację tego projektu, chcemy wykorzystać potencjał lokalnych inicjatyw, zaangażowanie mieszkańców i współpracę z miastem, aby Łazarz stał się dzielnicą wydarzeń artystycznych i miejscem otwartym na powstawanie nowych lub adaptowanie już istniejących przestrzeni dla kultury. Zależy nam również na poznaniu i zbadaniu potrzeb mieszkańców Łazarza zarówno w sferze kultury jak i jakości przestrzeni publicznych. Poprzez wszystkie wspólne działania chcemy rozwinąć potencjał funkcjonujących na Łazarzu inicjatyw i aktywizować mieszkańców w tworzeniu Otwartej Strefy Kultury - zaznacza Agnieszka Szablikowska.


"Włącz Łazarz" - program

Zawodoznawstwo
Pracownie rzemieślnicze wpisane są w krajobraz Łazarza i stanowią ważny element jego historii. Zawodoznawstwo to propozycja spotkań dotyczących znajomości coraz rzadszych profesji. Właściciele i pracownicy lokalnych tradycyjnych przedsiębiorstw przeprowadzą prezentacje lub krótkie warsztaty prezentujące ich zawód i opowiedzą o tradycji poszczególnych rzemiosł. Uczestnicy będą mogli obejrzeć pracownie "od kuchni" i dowiedzieć się więcej zarówno o zawodach jak i przestrzeniach zajmowanych przez nich - na mapie i w historii dzielnicy.
Harmonogram spotkań:
8.05 - gemmolog jubiler, Wisław Patan, Głogowska 89 B
15.05 - tapicer, Robert Chudziak, Małeckiego 10
Spotkania odbywają się o 17:00
Na spotkania obowiązują zapisy: kolektywkapielisko@gmail.com, w tytule prosimy wpisać ZAWODOZNAWSTWO, w treści podać imię i nazwisko oraz miejsce odwiedzin. Liczba miejsc ograniczona.

Rytm Łazarza
Generator Malta zaprasza gimnazjalistów i licealistów do wsłuchania się w rytm dzielnicy. Podczas trzech warsztatów, wspólnie z raperem, didżejem i dziennikarką radiową zbierzemy dźwięki Łazarza i kryjące się w nich historie. Na finał artyści zagrają koncert w Ogrodzie Łazarz.
Podczas WARSZTATÓW REPORTERSKICH (8, 11, 12, 13 maja) możesz stworzyć swój autorski reportaże pod okiem poznańskiej mistrzyni - Wandy Wasilewskiej, dziennikarki Radia Merkury.
Podczas WARSZTATÓW DJ-SKICH (11, 12, 15 maja) poznasz techniki miksowania i podstawy skreczowania w praktyce oraz skomponujesz swój własny kawałek. Rąbka tajemnicy uchyli Dawid Dąbrowski - kompozytor i producent muzyczny.
WARSZTATY RAPERSKIE (18 - 21 maja) poprowadzi 5000 - warszawski raper, który zacznie spotkanie od historii międzynarodowego hip-hopu. Potem, pod okiem mistrza, możesz znaleźć dobre rymy, bity i stworzyć swój tekst. Odwiedzisz też studio nagrań.
Warsztaty dla młodzieży (13-17 lat). Liczba miejsc ograniczona.
Szczegóły i zgłoszenia do 05.05.2015 r. : ogrodlazarz@malta-festival.pl.
Miejsce: OGRÓD ŁAZARZ (między blokami przy ul. Potockiej 39 i 41)
22 maja, piątek, godzina 18.30↚ KONCERT FINAŁOWY
Na finał (22 maja, 18:30) artyści, a może także uczestnicy projektu, zagrają koncert w Ogrodzie Łazarz.

Sztumistrz ↮ Teatr Post- Factum
Teatr Post Factum projektem Sztuk-Mistrz zaprasza wszystkich uczniów z podstawówek, liceów i gimnazjów na warsztaty teatralne z elementami technik cyrkowych. W czasie pięciu spotkań każdy będzie miał możliwość nauczyć się m.in. kręcenia talerzami, chodzenia na szczudłach i tańca z flagą. Uczestnicy zapoznają się z podstawowym warsztatem pracy teatru niezależnego poprzez pracę nad świadomością własnego ciała, działania w przestrzeni miejskiej czy też pracę zespołową. Podsumowaniem pracy warsztatowej będzie zaprezentowanie przez uczestników nowo zdobytych umiejętności. Poprzez wyjście ze wspólnie przygotowanymi działaniami w przestrzeń dzielnicy uczestnicy pokażą jak wygląda Łazarz z ich punktu widzenia.
Warsztaty przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów będą się odbywać w różnych grupach od 6 maja-4 czerwca. /spotkania raz w tygodniu /. Zapisy : teatr.pf@gmail.com
Liczba miejsc ograniczona.
6 czerwca, sobota, godzina 11.00↚ ULICZNY POKAZ FINAŁOWY
Start : muszla koncertowa - Park Wilsona

Akupunktura ulicy
Nieformalna grupa Komitywa zaprasza do zabawy w projektowanie skweru przy zbiegu ulic Małeckiego/Graniczna i Łukaszewicza. W atrakcyjny i prosty sposób mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje potrzeby odnośnie nowego kształtu skweru. Na każdej z powyższych ulic brakuje roślinności. Występują także inne problemy, zarówno przestrzenne jak i społeczne. Dlatego zaprosimy okolicznych mieszkańców, do wspólnego oznaczania przestrzeni, aby zidentyfikować miejsca, w których potrzebna jest interwencja.
9 i 10 maja - Skwer Łukaszewicza / Graniczna / Małeckiego.

Co byś tu chciał/a ?
Akcja daje możliwość bezpośredniej wypowiedzi mieszkańców na temat przeznaczenia opuszczonych lokali na Łazarzu. Miejsca te mogą zostać zagospodarowane w ramach działań Otwartej Strefy Kultury. Mieszkańcy, przechodnie będą mogli zasugerować do czego może służyć opuszczony lokal, bezpośrednio na szybie wystawowej.
9 maja - 30 czerwca: Dolny Łazarz

Perfonauci
Perfonauci poprowadzą artystyczną podróż Łazarzem. Ożywią ulice i podwórka, poprzez działania performatywne, odnosząc się do miejsc charakterystycznych dla dzielnicy. Paulina Miu Zielińska dzięki improwizacjom muzycznym przetwarzać będzie dźwięki dzielnicy. Łukasz Trusewicz zaangażuje uczestników w performatywny spacer.
Artyści zaproszą również mieszkańców do udziału w warsztatach, na których stworzą mapy potencjalnych miejsc w których może zaistnieć sztuka oraz wejdą w wokalny w dialog z lokalną przestrzenią.

Perfonauci - działania miejskie
Pracownia Głosu Wędrującego
Poprzez techniki wykorzystywane w śpiewie białym, warsztaty będą prowadziły do wejścia w dialog z otoczeniem przy użyciu głosu, odkrywając jego ekspresję i świadome nim operowanie.
18 maja, godzina : 16.00-19.00, Perfex: / ul. Głogowska 29

Warsztaty Perfołazarz
W ramach warsztatów uczestnicy poznają warsztat pracy performera i zapoznają się z pracą w przestrzeni miejskiej. Bazując na własnej wiedzy na temat Łazarza odkryją artystyczny potencjał tkwiący w dzielnicy.
19 maja godzina : 17.00-20.00
Start: Perfex: / ul. Głogowska 29

W czwartą rocznicę funkcjonowania Galerii Raczej - performance Zbigniewa Warpechowskiego. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z twórczością pioniera sztuki performance w Polsce. Będzie to również inauguracja starań Galerii Raczej w utworzeniu Centrum Sztuki Performance w Poznaniu.
Performance: 23 maja /sobota/ godz.20.00/ Perfex / ul. Głogowska 29.
Spotkanie i rozmowa z artystą: po performance / ok. 21.00


Komentarze (2)

07-05-2015 21:16:07
JS
To łazarska odmiana akupunktury :)
07-05-2015 15:19:44
anasz
Czym jest "apukuntura" ulicy?
Aktualności
Niezapominajka
19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: