Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Miasto nie prowadzi działań w tym zakresie" - nie będzie strefy płatnego parkowania na Łazarzu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Miasto nie prowadzi działań w tym zakresie" - nie będzie strefy płatnego parkowania na Łazarzu
25-11-2015 09:47   Janusz Ludwiczak
Obecne władze miasta wycofały się z planów wprowadzenia strefy płatnego parkowania na Łazarzu. Według wiceprezydenta Macieja Wudarskiego zarezerwowane środki na realizację projektu są zbyt małe. Zamiast tego miasto planuje budowę parkingów typu park&ride.

W 2014 roku miasto planowało przeznaczyć 3,5 miliona złotych na uporządkowanie parkowania na Wildzie i Łazarzu, a do 2017 roku zarezerwowano 25 mln zł na wprowadzenia strefy płatnego parkowania w obu dzielnicach. Strefa miała uporządkować kwestie parkowania samochodów na ulicach. Jej wprowadzenia chciały poprzednie władze miasta. W 2008 i 2011 roku w tym celu przygotowane zostały analizy i konsultacje społeczne.

Jestem zwolennikiem wprowadzenia na Łazarzu strefy parkowania, ponieważ po pierwsze pomaga to uporządkować strefę parkowania, po drugie jest korzystne dla mieszkańców. Płacą oni symbolicznie za strefę parkowania, a ci którzy do nas przyjeżdżają, albo muszą zapłacić za parkowanie, albo skorzystać z komunikacji publicznej, co jest bardzo korzystne dla całego Poznania – tłumaczył w październiku w rozmowie przedwyborczej Ryszard Grobelny, poprzedni prezydent Poznania.

W maju 2011 roku miasto rozszerzyło strefę płatnego parkowania o Jeżyce. Budowa strefy kosztowała ok. 14 mln zł. W 2013 roku wpływy ze Strefy Płatnego Parkowania na Jeżycach wyniosły 2 568 658 zł. Dodatkowe 422 545 zł uzyskano z opłat za wezwania.

"Przed wprowadzeniem strefy zostały przeprowadzone remonty nawierzchni jezdni, chodników, miejsc postojowych, została zrewaloryzowana zieleń przyuliczna. Poprawie uległy warunki siedliskowe starych drzew, posadzono 200 nowych, które zostały objęte stałą pielęgnacją. W miejscach szczególnie narażonych na najeżdżanie przez samochody drzewa odgrodzone zostały mechanicznymi zabezpieczeniami. Wraz z wprowadzeniem Strefy Płatnego Parkowania na Jeżycach pojawiły się – po raz pierwszy w Poznaniu na taką skalę – kontrapasy dla rowerzystów: Szamarzewskiego, Staszica (ulica jest w tej chwili przebudowywana), Wawrzyniaka, Strzałkowskiego i Mylnej, Mickiewicza. Rowerzyści otrzymali do dyspozycji również ponad 200 stojaków rowerowych. Obecnie, na Jeżycach funkcjonuje 3701 miejsc postojowych, 163 automaty parkingowe. Zostało wyznaczonych 55 kopert przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych" – informował w 2013 r. Zarząd Dróg Miejskich.

Wprowadzanie strefy płatnego parkowania na Łazarzu miało potrwać trzy lata.

Według naszych badań okres wprowadzenia strefy szacowany jest na 37 miesięcy. W okresie trzech lat od momentu rozpoczęcia prac można by na Łazarzu tą strefę uruchomić. Strefa ta jak pokazują badania napełnienia i rotacji z punktu widzenia inżynierii ruchu byłaby potrzebna na Łazarzu. Strefa parkowania nie rozwiąże wszystkich problemów, powinna być powiązana ze strefą "Tempo 30", ze ścieżkami rowerowymi, uporządkowaniem zieleni i przestrzeni dla pieszych. Takie kompleksowe rozwiązania powinny poprawić życie mieszkańców. Strefa mogłaby zostać wprowadzona trzy lata od rozpoczęcia tych działań. Potrzeba tą koncepcję przedyskutować z mieszkańcami, z radą osiedla. Później trzeba zrobić roboty legislacyjne, musi to uchwalić rada miasta. Jeżeli rada miasta to uchwali to dopiero później zrobiony zostanie projekt wykonawczy, ogłoszone zostaną przetargi - w sumie zajmuje to 36 miesięcy. Koszt wprowadzenia strefy szacowany jest od 10 do 15 mln zł ¬– mówił w listopadzie 2012 r. w trakcie debaty w ramach Klubu Dyskusyjnego "Łazarski Fyrtel" w Klubie Osiedlowym "Krąg" Błażej Nitschke, naczelnik Wydziału Parkowania ZDM.

Wszystko wskazuje na to, że strefy płatnego parkowania na Łazarzu szybko nie będzie. Według wiceprezydenta Macieja Wudarskiego zarezerwowane środki na realizację projektu są zbyt małe. Zamiast tego miasto planuje budowę parkingów typu park&ride.

Miasto nie prowadzi działań i prac w tym zakresie. Zarezerwowane zostały środki w latach 2019-2020 w Wieloletniej Prognozie Finansowej, jednak te kwoty są niewystarczające, żeby wprowadzić strefę na Łazarzu i Wildzie. Na Jeżycach, dzielnicy o podobnych problemach parkowanie zostało uporządkowane, jednak mamy do czynienia z dużą ilością identyfikatorów mieszkańców. Miejsc w strefie parkowania na Jeżycach jest ponad 3,7 tys., mieszkańcom wydanych zostało 3 tysiące identyfikatorów. To dość mocno się równoważy. Gdyby mieszkańcy nie wyjeżdżali do pracy samochodem, nie było tych miejsc wolnych, nie było rotacji – powiedział w rozmowie z portalem lazarz.pl Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Zastanawiamy się czy środki przeznaczyć na budowę strefy płatnego parkowania czy lepiej nie przeznaczyć ich na budowę parkingów typu park&ride, które skutecznie zatrzymałyby duże potoki samochodów na granicy miasta. Obecnie nie ma planów wprowadzenia strefy parkowania na Łazarzu, jesteśmy otwarci na głosy mieszkańców i rad osiedli. Jednym z pomysłów jest tworzenie mniejszych stref, obejmujących fragment, a nie całą dzielnicę – dodaje wiceprezydent Maciej Wudarski.

Od kilku lat Strefa Płatnego Parkowania obejmuje fragment Łazarza - głównie okolice Międzynarodowych Targów Poznańskich i Dworca Zachodniego. Za płatny postój w dni robocze od 8 do 18 oraz w soboty między 10 a 14 zapłacimy m.in. na ul. Konopnickiej, Orzeszkowej, Śniadeckich, Zachodniej czy fragmencie Głogowskiej i Grunwaldzkiej.


Komentarze (7)

26-11-2015 07:36:30
123
To zła wiadomość dla mieszkańców Łazarza. Liczyliśmy dni do wprowadzenia strefy, która uporządkowałaby parkowanie w tej dzielnicy. W godz. 7 - 16 zaparkowanie auta pod swoim domem graniczy z cudem. Sam Prezydent wypowiadał się, że strefa w tej okolicy jest bardzo potrzebna mieszkańcom, ponieważ przyjezdni traktują Łazarz i Wildę jak bezpłatny parking. Chyba trzeba się jednak z miasta wyprowadzić bo tu nie da się żyć...
26-11-2015 00:03:45
mieszkaniec
i to jest ta zmiana którą zapowiadali?! do d....y z tym. To już nawet Grobelny widział że trzeba coś zrobić. Jak pezety na będą miały płatny parking na obrzeżach miasta to i tak będą tu do nas wjeżdżać i tu parkować za darmo i tu się będą przesiadać na tramwaj.
25-11-2015 20:09:37
Tomek
Dokładnie okolice Targów są puste, a na pozostałych ulicach armagedon! Dziesiątki PZ-tów parkuje wokół Areny i wsiada w tramwaj, a wieczorem wracają na swoje wioski!
25-11-2015 16:21:49
emeryt
Strefa na Łazarzu istnieje. Czyżby Śniadeckich i okolice MTP nie znajdowały się na Łazarzu. Tam niema problemu z parkowaniem a strefa jest.
25-11-2015 14:49:34
hmm
A co z osobami, które parkują na jezdni przy ulicy Chociszewskiego pod jedną z firm bezpośrednio przy skrzyżowaniu, niedaleko Reymonta?
25-11-2015 12:45:13
lazar
Niestety imprezy w Arenie często, a może zwykle po 18, kiedy strefa jest za darmo. Ale problem parkowania mieszkańców jest ogromny. Okolice rynku łazarskiego, lodowa, chłodna - po powrocie z pracy nie ma gdzie zostawić auta. Strefa unormowałaby to w jakimś zakresie.
25-11-2015 10:41:00
tonny
to wielki błąd. niedługo nam do chaty wjadą... Polecam prezydentowi Wudarskiemu wybrać się w okolice Areny, gdy odbywają się tam imprezy.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: