Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będą konsultacje o strefie parkowania na Jeżycach. Opinie mają pomóc w jej rozszerzeniu o Łazarz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Będą konsultacje o strefie parkowania na Jeżycach. Opinie mają pomóc w jej rozszerzeniu o Łazarz
07-08-2013 16:11   Janusz Ludwiczak
W piątek rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie strefy płatnego parkowania na Jeżycach. Opinie mieszkańców tej dzielnicy mają być istotne w kontekście trwającej dyskusji na temat możliwości rozszerzenia strefy płatnego parkowania na obszarze Łazarza.

Konsultacje społeczne w sprawie strefy płatnego parkowania na Jeżycach potrwają od 9 do 13 sierpnia.

Celem konsultacji jest zabranie opinii mieszkańców Poznania, przedsiębiorców na temat wprowadzenia strefy płatnego parkowania na terenie dzielnicy Jeżyce w Poznaniu oraz jej obecnego funkcjonowania - zapowiedział Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

Konsultacje odbędą się w dniach 9, 10, 12 i 13 sierpnia (w piątek od 9:00 do 16:00, w sobote od 9:00 do 14:00, w poniedziałek i wtorek od 9:00 do 18:00). Przez cztery dni w trzech punktach: przy Rynku Jeżyckim, w rejonie Mostu Teatralnego i na Placu Asnyka 2-osobowe zespoły ankieterów w specjalnie przygotowanych i oznakowanych punktach będą zadawać pięć pytań:

  1. Co sądzą mieszkańcy o wprowadzeniu strefy (czy pomogła im ona uporządkować sytuację dotycząca parkowania, ruchu pojazdów oraz pieszych)
  2. Jakie są zalety strefy w jej obecnym kształcie,
  3. Jakie są wady strefy w jej obecnym kształcie,
  4. Co wymaga poprawy /korekty/ zmiany w funkcjonowaniu strefy,
  5. Inne problemy za zakresu organizacji ruchu pieszych i pojazdów, parkowania oraz porządkowe będące w gestii ZDM wymagające poprawy.

Równocześnie od 7 do 21 sierpnia przeprowadzone będą badania kwestionariuszowe (metodą face to face) obejmujące próbę 350 respondentów w tym: 100 mieszkańców zamieszkujących na terenie SPP Jeżyc, w wieku 18+, 100 przedsiębiorców z terenu Jeżyc, 75 mieszkańców Poznania spoza Jeżyc w wieku 18+ pracująch na Jeżycach i odwiedzający Jeżyce oraz 75 przedsiębiorców z terenu Poznania spoza Jeżyc, odwiedzających Jeżyce w celach biznesowych.

Organizatorem konsultacji jest Zarząd Dróg Miejskich oraz Miasto Poznań we współpracy z agencją APR oraz TNS Poznań.

Strefa płatnego parkowania na Jeżycach została wprowadzona na początku maja 2011 roku.

Przed wprowadzeniem strefy zostały przeprowadzone remonty nawierzchni jezdni, chodników, miejsc postojowych, została zrewaloryzowana zieleń przyuliczna. Poprawie uległy warunki siedliskowe starych drzew, posadzono 200 nowych, które zostały objęte stałą pielęgnacją. W miejscach szczególnie narażonych na najeżdżanie przez samochody drzewa odgrodzone zostały mechanicznymi zabezpieczeniami. Wraz z wprowadzeniem Strefy Płatnego Parkowania na Jeżycach pojawiły się – po raz pierwszy w Poznaniu na taką skalę – kontrapasy dla rowerzystów: Szamarzewskiego, Staszica (ulica jest w tej chwili przebudowywana), Wawrzyniaka, Strzałkowskiego i Mylnej, Mickiewicza. Rowerzyści otrzymali do dyspozycji również ponad 200 stojaków rowerowych.
Obecnie, na Jeżycach funkcjonuje 3701 miejsc postojowych, 163 automaty parkingowe. Zostało wyznaczonych 55 kopert przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych
- informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Wpływy ze Strefy Płatnego Parkowania na terenie Jeżyc wyniosły ponad 2,5 miliona złotych (2 568 658 zł). Dodatkowe 422 545 zł to opłaty za wezwania.

W najbliższych latach miasto planuje rozszerzyć strefę parkowania w najbliższych latach również o Łazarz. W listopadzie portal lazarz.pl zorganizował kolejne spotkanie w ramach Klubu Dyskusyjnego "Łazarski Fyrtel", którego tematem były plany wprowadzenia strefy parkowania na Łazarzu. Jak powiedział Błażej Nitschke, naczelnik Wydziału Parkowania ZDM wprowadzenie strefy parkowania na Łazarzu może zająć nawet trzy lata.

Według naszych badań okres wprowadzenia strefy szacowany jest na 37 miesięcy. W okresie trzech lat od momentu rozpoczęcia prac można by na Łazarzu tą strefę uruchomić. Strefa ta jak pokazują badania napełnienia i rotacji z punktu widzenia inżynierii ruchu byłaby potrzebna na Łazarzu. Strefa parkowania nie rozwiąże wszystkich problemów, powinna być powiązana ze strefą "Tempo 30", ze ścieżkami rowerowymi, uporządkowaniem zieleni i przestrzeni dla pieszych. Takie kompleksowe rozwiązania powinny poprawić życie mieszkańców - mówił wtedy Błażej Nitschke, naczelnik Wydziału Parkowania ZDM.

Strefa mogłaby zostać wprowadzona trzy lata od rozpoczęcia tych działań. Potrzeba tą koncepcję przedyskutować z mieszkańcami, z radą osiedla. Później trzeba zrobić roboty legislacyjne, musi to uchwalić rada miasta. Jeżeli rada miasta to uchwali to dopiero później zrobiony zostanie projekt wykonawczy, ogłoszone zostaną przetargi - w sumie zajmuje to 36 miesięcy. Koszt wprowadzenia strefy szacowany jest od 10 do 15 mln zł - wyjaśniał Błażej Nitschke z ZDM.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: