Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Żółta zebra przy Zielonej Perle - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Żółta zebra przy Zielonej Perle
15-05-2015 19:03   Janusz Ludwiczak
Trzy tygodnie temu wyburzono lukarnę opuszczonej kamienicy przy zbiegu ulic Matejki i Niegolewskich. Piesi spacerujący Matejki muszą korzystać z chodnika po wschodniej stronie ulicy. Procedurę przejęcia "Zielonej Perły" rozpoczął Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Pod koniec kwietnia zawaleniem groziła opuszczona kamienica, znajdują się na rogu ulic Matejki i Niegolewskich. Postanowiono wyburzyć lukarnę, czyli pionowe okno na dachu, które w każdej chwili mogło runąć na głowy przechodniów i przejeżdżające samochody.

Zamknięty jest chodnik po zachodniej stronie ulicy Matejki. Na wysokości kościoła Św. Anny utworzono tymczasowe przejście dla pieszych. Piesi ulicą Matejki przejdą tylko chodnikiem po stronie wschodniej (od strony Głogowskiej).

Tymczassem Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania rozpoczął procedurę przejęcia opuszczonej kamienicy.

Kilkakrotnie podejmowałem działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia, jak i do powstrzymania technicznej degradacji budynku. W ostatnich dniach zmuszony byłem do zlecenia rozbiórki fragmentu ściany, który groził zawaleniem. Dwukrotnie, w 2011 i 2013 roku występowałem z pisemnymi propozycjami uruchomienia procedury w celu ratowania tego budynku. Niestety pozostały one wówczas bez odzewu - wyjaśnia Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

Istnieje możliwość przejęcia przez Miasto zabytku w celu jego, szeroko rozumianej, ochrony. Wiąże się to oczywiście z konkretnymi wydatkami, ale Miasto może je sobie zrekompensować poprzez nabycie prawa własności do zabytkowego budynku. Z przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wynika bowiem, że "zabytek nieruchomy może być na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków wywłaszczony przez starostę na rzecz Skarbu Państwa lub gminy właściwej ze względu na miejsce położenia tego zabytku, w trybie i na zasadach przewidzianych w przepisach o gospodarce nieruchomościami" - przekonuje Paweł Łukaszewski, inspektor nadzoru budowlanego.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

lip

18:30
Park Kasprowicza (przy wejściu na pływalnię)
15. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

17

lip

18:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"W stronę słońca" - koncert w wykonaniu zespołu "Projekt Kobieta"

19

lip

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ
w godz. 12:00-16:00

20

lip

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
3 Hawajskie spotkania na Łazarzu - robienie wieńców lei do tańca i printowanie hawajskich spódnic
(obowiązują zapisy tel.604417795, e-mail:hawajski.lazarz@gmail.com)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: