Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rozbiórka "Zielonej Perły" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rozbiórka "Zielonej Perły"
23-04-2015 01:04   Janusz Ludwiczak
W środę ekipa budowlana rozpoczęła prace związane z rozbiórką lukarny. Dzień wcześniej na dachu i frontowej ścianie opuszczonej kamienicy przy zbiegu ulic Matejki i Niegolewskich odkryto pęknięcia. Budynek grozi zawaleniu.

We wtorek po południu straż pożarna i inspektor nadzoru budowlanego podjęli decyzję o zamknięciu dla ruchu ulicy Matejki pomiędzy ulicami Niegolewskich i Limanowskiego. Zawaleniem grozi kamienica znajdująca się na rogu Matejki i Niegolewskich, tzw. "Zielona perła". Więcej w artykule: Zielona perła grozi zawaleniem. Ulica Matejki zamknięta dla ruchu.

W środę od samego rana ekipa budowlana na zlecenie Powiatowego i Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego rozpoczęła prace rozbiórkowe kamienicy. Wyburzona zostanie lukarna, czyli pionowe okno na dachu, którego zadaniem jest doświetlenie poddasza. Prace mają potrwać przynajmniej do końca tygodnia.

Robotnicy rozbierają ręcznie, przy użyciu młotka lukarnę, która jest odchylona i popękana.

Dla ruchu kołowego zamknięta jest ulica Matejki pomiędzy Niegolewskich a Limanowskiego. Objazdem kursują autobusy linii nr 64 - w kierunku Jeżyc, Sołacza i Strzeszna Greckiego jadą przez Chociszewskiego, Jarochowskiego, Wyspiańskiego i Matejki, w stronę przeciwną na os. Kopernika kursują ulicami: Matejki, Wyspiańskiego, Głogowską i Chociszewskiego.

Przypomnijmy. Przy zbiegu ul. Matejki 40, 41, 41a i Niegolewskich 18 od kilku lat stoi pusta, siedmiokondygnacyjna kamienica. Kilkukrotnie dochodziło w niej do pożarów. Ogień najczęściej zaprószali bezdomni. W lutym 2010 roku w budynku tym znaleziono nawet zwłoki 51-letniego mężczyzny.

Spółka Matejki Street Limited planowała remont kamienicy i urządzenie w niej apartamentów. Na planach jednak się skończyło. Inspektorowi budowlanemu, konserwatorowi zabytków, a później prokuraturze nie udało się skontaktować z obecnymi właścicielami budynku, którymi okazało się dwóch Irlandczyków.

Nie mamy żadnego kontaktu z właścicielem tego budynku. Wiemy o działaniach komornika sądowego. Jeden z banków udzielił kredytu na przebudowę budynku i stworzenie apartamentów. Były trzy próby licytacji budynku, które zakończyły się niepowodzeniem. Żadna instytucja tym budynkiem się nie interesuje. Nadzór budowlany zadbał o bezpieczeństwo przechodniów - wskazuje Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.


Komentarze (4)

27-04-2015 18:54:46
M.
Już dwa lata temu kamienica została ponownie wystawiona na sprzedaż (nie pamiętam czy sprzedać chciało miasto czy bank). Chętnych na nią nie było i nie będzie. Niestety przepisy dot. budynków zabytkowych są bardzo restrykcyjne i remont kamienic jest piekielnie drogi. Jest to o tyle niezrozumiałe, że w innych europejskich krajach (np. Austria), o ile budynek nie jest wyjątkowo cenny, to w ramach remontu można wyburzyć wszystkie ściany z wyjątkiem pierzei frontowej. Cała reszta może zostać wybudowana od nowa. U nas na jakieś finansowanie przy renowacji liczyć nie można, za to lista wymogów wobec zastosowanych materiałów i technologii jest wyjątkowo długa. Jeżeli przepisy nie ulegną zmianie, to takich walących się kamienic będzie przybywać. W tym konkretnym przypadku mam jeszcze jedną uwagę - szkoda, że po rozbiórce lukarny nie pomyślano o zabezpieczeniu tej wielkiej dziury w dachu przed deszczem...
27-04-2015 16:50:25
pit
Uchwalić jakaś specustawę która umożliwiłaby szybkie przejęcie nieruchomości przez miasto. I dalej jakiś fundusz na remonty najbardziej wartościowych architektonicznie budynków w mieście, a ten na pewno taki jest.
24-04-2015 08:27:59
adonis
Kamienica się wali - podziękujmy "Gazecie Wyborczej" i zapłaczmy po Neobanku. Dawno, dawno temu, a tak naprawdę to jeszcze przed kilkoma laty w Poznaniu działał taki cudowny bank, który nie transferował dochodów za granicę, nie oszukiwał klientów kredytami we frankach, był wielkopolski i chciał by pieniądze, które w nim gromadzą Wielkopolanie służyły dla dobra, rozwoju i upiększenia Wielkopolski i Poznania. Bank ten pożyczał ludziom pieniądze, za które remontowali swoje kamienice, Poznań piękniał, zrujnowane secesyjne kamienice odzyskiwały blask, a z centrum miasta zaczynała znikać patologia, a powracali ludzie, których stać na utrzymanie dużych mieszkań w centrum dużego miasta. Jednak pojawili się ludzie (to nie ludzie to wilcy), którym się to nie podobało: anarchiści, "lokatorzy" zajmujące mieszkania od lat za darmo albo za symboliczne czynsze, poparli ich "ludzie kultury i nauki", a "Gazeta Wyborcza" rozpętała ogólnopolską aferę. Finansowanie poznaniaków, wspieranie miasta, nazywali "czyszczeniem kamienic", wmówili wszystkim, że brud, smród i ubóstwo jest dobry, a porządek, remont i czystość jest złe. Bank wycofał się z finansowania remontów poznańskich kamienic, bez trudu znalazł inne - prostsze i czystsze - sposoby pomnażania, a zrujnowane, zniszczone kamienice pozostały. Żaden inny bank nie kwapi się by finansować remonty kamienic, bo to bardzo trudne samo w sobie, a jeszcze mieć za to podziękowanie w postaci pikiet... I kamienice niszczeją, rozpadają się, a będzie coraz gorzej. Anarchiści ze skłotów i "Gazety Wyborczej" nie kwapią się zaś do ich odbudowy. Może wreszcie ktoś zauważy jaka była prawdziwa rola Neobanku i jak wiele pięknych kamienic zawdzięczamy finansowaniu remontów przez tę instytucję, może przestaniemy wierzyć w naiwne, nieuczciwe opowieści redaktora Żytnickiego, który dla własnej kariery potrafił tak zohydzić Neobank, że dzisiaj kamienice, które mogłyby być wizytówkami i dumą Poznaniaków są żałosnymi ruinami. Dziękujemy ci redaktorze Żytnicki
23-04-2015 11:16:48
M.Łazarz
Za gazeta pl: Kamienicę na rogu ul. Matejki i Niegolewskich kupiła w 2007 r. zarejestrowana w Irlandii spółka Matejki Street Limited. Planowała zrobić tam luksusowy apartamentowiec "Green Pearl", czyli Zielona Perła. Lokatorzy wynieśli się po podwyżce czynszu, ale inwestycja nie ruszyła, a właściciele zniknęli. W kamienicy zaczęli przebywać bezdomni i złomiarze, dochodziło do pożarów. Pięć lat temu drzwi i okna na parterze zabito stalowymi płytami i dyktą - zapłacił za to wojewoda. Kamienica jednak nadal niszczała. Nadzór budowlany kazał ją wyremontować, ale właściciele to ignorowali. We wtorek wieczorem strażacy poinformowali inspektorów budowlanych o niebezpiecznych elementach odpadających z kamienicy. Dla ruchu zamknięto część ul. Matejki. - Postanowiliśmy, że część ściany na ostatniej kondygnacji musi zostać rozebrana, bo grozi zawaleniem - mówi nam Paweł Łukaszewski, szef poznańskiego nadzoru budowlanego. Prace rozpoczęły się w środę. Łukaszewski dostał zapewnienie, że zapłaci za nie wojewódzki nadzór budowlany. - Ale to problemu nie rozwiązuje, bo kamienica wymaga pilnego remontu. Nie możemy zmusić do tego właścicieli, bo porzucili budynek i wyjechali z Polski - mówi Łukaszewski.
Aktualności
Niezapominajka
19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: