Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Sąsiedzki design - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Sąsiedzki design
28-04-2015 01:14   Janusz Ludwiczak
Leśny rezerwat powstał w Ogrodzie Łazarz w pobliżu ulicy Potockiej. W połowie maja odbędą się tutaj warsztaty studentów z Czech, Węgier, Słowacji i Polski. Uczestnicy międzynarodowego projektu "Mood for Wood" stworzą ogrodowe meble. Natomiast uczniowie Gimnazjum nr 51 w ramach projektu "Rytm Łazarza" wezmą udział w warsztatach raperskich, dj'skich i reporterskich.

W poniedziałkowe popołudnie w Ogrodzie Łazarz, który znajduje się obok bloków przy ul. Potockiej 39 i 41 odbył się "design sąsiedzki", w ramach którego odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami. Z kolei najmłodsi posadzili ziemniaki, marchew, cebulę i inne warzywa.

Przygotowaliśmy warsztaty z sadzenia warzyw, które mają posłużyć jako rośliny ozdobne. Za dwa tygodnie przyjeżdżają do nas studenci z krajów wyszehradzkich: Węgier, Czech, Słowacji i Polski, którzy będą dla ogrodów społecznych projektować i wykonywać meble. Spotkaliśmy się z mieszkańcami, by skonsultować jakie są potrzeby i obawy. Chcieliśmy porozmawiać również o małej architekturze - wyjaśnia Joanna Pańczak, Generator Malta.

Ogród Łazarz powstał wiosną 2013 roku z okazji festiwalu teatralnego Malta. Celem projektu było stworzenie miejsca do integracji mieszkańców, w którym będzie można wypocząć, spotkać się przy wspólnej kawie a także wziąć udział w warsztatach czy wspólnie obejrzeć projekcje filmowe. Najpierw, w lutym 2013 r. wspólnie została wybrana lokalizacja Ogrodu Łazarz. Później udało się posadzić pierwsze krzewy i drzewa, następnie zbudowano siedziska z palet, a także zamalowano bazgroły i szpecące graffiti na fragmencie ściany garaży. W miejscu tym powstała tablica, na której można malować kredą.

W czerwcu zeszłego roku w "Ogrodzie Łazarz" pojawił się ponad 25-metrowy stół, przy którym zasiedli mieszkańcy, uczestnicy Malta Festival i zaproszeni goście. Na tą okazję każdy przygotował własnoręcznie przygotowaną potrawę. Były sałatki, chłodnik a także domowe ciasto. W połowie lipca "Ogród Łazarz" odwiedziła słynna polska reżyser filmowa, teatralna i scenarzystka filmowa, Agnieszka Holland, która opowiadała również o swoim ostatnim filmie "W ciemności", który był nominowany do Oskarów.

W połowie maja w Ogrodzie Łazarz odbędą się warsztaty studentów z Czech, Węgier, Słowacji i Polski. Uczestnicy międzynarodowego projektu "Mood for Wood" stworzą tutaj ogrodowe meble. Natomiast uczniowie Gimnazjum nr 51 w ramach projektu "Rytm Łazarza" wezmą udział w warsztatach raperskich, dj'skich i reporterskich.

Za sprawą m.in. Otwartej Strefy Kultury zorganizujemy warsztaty nakierowane na rytm tej dzielnicy. Pretekstem do ich zorganizowania była młodzież, uczniowie pobliskiego gimnazjum, którzy często tutaj przychodzą i słuchają muzyki. Pomyśleliśmy, żeby przez trzy tygodnie pobawić się dźwiękami. Zorganizujemy warsztaty z warszawskim raperem 5000 i warsztaty dj-skie z Dawidem Dąbrowskim, który jest muzykiem i kompozytorem. Będą również warsztaty reporterskie z Wandą Wasilewską, jedną z najsłynniejszych reporterek - zapowiada Joanna Pańczak, Generator Malta.

Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska i pomocy najmłodszych mieszkańców Ogród Łazarz stał się małym leśnym rezerwatem.

W zeszłym roku posadziliśmy rośliny leśne, które przyjęły się. Rosną tutaj m.in. przylaszczki, pierwiosnki lekarskie, gajowce, paprocie, konwalie majowe, zaczynają się zielenić krzewy kruszyny. Wszystkie rośliny, które zostały posadzone w tym roku stworzą większe łany. Udało nam się stworzyć namiastkę lasu w centrum miasta, jest to pierwszy w Poznaniu i Wielkopolskie mikroogród botaniczny. Dodam, że około tysiąc lat temu występowały tutaj lasy dębowo-grabowe, czyli grondy - wyjaśnia Maciej Jędrzejczak, Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska.

Tymczasem w weekend do Ogrodu Łazarz przyjdzie Paweł Susid - malarz, rysownik, projektant i pedagog, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta debiutował w latach 80. Prace z tamtego okresu wpisują się w nurt nowej ekspresji, na jego pracach często pojawia się tekst z szablonu.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: