Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mieszkańcy chcą więcej sportu i rekreacji w Parku Kasprowicza - wyniki konsultacji - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Mieszkańcy chcą więcej sportu i rekreacji w Parku Kasprowicza - wyniki konsultacji
30-03-2015 08:12   Redakcja
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza przy współpracy z Miejską Pracownią Urbanistyczną przeprowadził pierwszy etap projektu badawczego preferencji mieszkańców dotyczących planu miejscowego "Park Kasprowicza". Większość respondentów opowiedziała się przeciwko rozwojowi zabudowy mieszkaniowej na terenie objętym planem. Jednocześnie uczestnicy w większości wypowiadali się za rozwojem funkcji sportowych i rekreacyjnych oraz terenów zieleni. Zdania na temat zachowania obecnego sposobu użytkowania ogródków działkowych były podzielone. Jako miejsce rozwoju terenów zieleni wskazywana była niedokończona budowa lodowiska, a jako miejsce usług sportu i rekreacji teren dawnego stadionu KS "Energetyk". Jako miejsce ewentualnego rozwoju zabudowy wskazywane były tereny ogródków działkowych. W badaniu wzięło udział 1087 osób.

Na przełomie października i listopada Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu badawczego Narodowego Centrum Nauki, przy współpracy Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przeprowadził badanie na temat zagospodarowania przestrzennego Parku Kasprowicza i jego okolic.

W wyniku badania ustalono, że większość respondentów opowiedziała się przeciwko rozwojowi zabudowy mieszkaniowej na terenie objętym planem. Jednocześnie uczestnicy w większości wypowiadali się za rozwojem funkcji sportowych i rekreacyjnych oraz terenów zieleni. Zdania na temat zachowania obecnego sposobu użytkowania ogródków działkowych były podzielone. Jako miejsce rozwoju terenów zieleni wskazywana była niedokończona budowa lodowiska, a jako miejsce usług sportu i rekreacji teren stadionu KS “Energetyk”. Jako miejsce ewentualnego rozwoju zabudowy wskazywane były tereny ogródków działkowych. W wypowiedziach mieszkańców pojawiło się także wiele pomysłów i uwag na temat szczegółów zagospodarowania terenu.

Do zebrania preferencji mieszkańców wykorzystano geoankiety, czyli ankiety internetowe pozwalające na nanoszenie obiektów na mapach. Badanie spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Poznania. Łącznie udział wzięło 1087 osób, które naniosły na mapę 4834 punktów i obszarów. Wśród uczestników badania ponad połowę stanowili mieszkańcy Łazarza, którzy często odwiedzają obszar objęty planem.

Jest to pierwsze tego rodzaju działanie w Polsce i jedno z pierwszych na świecie. Geoankiety były już wcześniej wykorzystywane do badania aktywności i doświadczeń związanych z przestrzenią miejską, ale zastosowanie ich w planowaniu przestrzennym jest nowością. To co wyróżnia nasz projekt to bliska współpraca z urzędem miasta i pracownią urbanistyczną, co pozwala na praktyczne wykorzystanie wyników - mówi Michał Czepkiewicz, jeden z wykonawców projektu.

Ważnym celem badawczym realizowanego projektu jest porównanie przebiegu konsultacji internetowych i spotkań konsultacyjnych organizowanych przez Biuro Prezydenta Urzędu Miasta Poznania. Pierwsze spotkanie na temat planu miejscowego “Park Kasprowicza” odbyło się w styczniu 2014 r. Jednym z wniosków studium porównawczego jest komplementarny charakter tych dwóch metod konsultacji pod względem angażowania różnych grup wiekowych uczestników.

W drugim etapie projektu robocza wersja planu przygotowana przez Miejską Pracownię Urbanistyczną zostanie udostępniona w internecie i poddana dyskusji, równolegle z drugim spotkaniem konsultacyjnym.

Cały czas poszukujemy rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na aktywność mieszkańców. Umożliwienie opiniowania projektów on-line jest na pewno dobrą zachętą. Będziemy starali się rozwijać te formy przy okazji kolejnych konsultacji – zapewnia Maciej Milewicz, Kierownik Oddziału Dialogu Społecznego w Biurze Prezydenta.

Badanie zostało przeprowadzone w ramach projektu "Badanie eksperymentalne udziału społecznego w podejmowaniu decyzji planistycznych z wykorzystaniem internetowego systemu informacji geograficznej". Projekt został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki przyznanych na podstawie decyzji numer DEC-2011/03/N/HS4/00368. Badanie prowadzone jest na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przez zespół w składzie prof. dr Piotr Jankowski (kierownik projektu), prof. dr hab. Zbigniew Zwoliński, prof. dr hab. Tomasz Kaczmarek, mgr Marek Młodkowski, mgr Michał Czepkiewicz, mgr Michał Wójcicki. Projekt realizowany jest przy współpracy Miejskiej Pracowni Urbanistyczej i Prezydenta Miasta Poznania.

Skrócony raport z badania oraz więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie internetowej projektu.


Komentarze (1)

30-03-2015 10:06:35
paramido
brałem udział w ankiecie. pytania były tendencyjne i sugerowały odpowiedzi. brakowało tylko pytania, czy chcesz żeby wszyscy byli zdrowi a na ziemi pokój... takie wnioski można wysnuć nie ruszając się z instytutu.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: