Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mieszkańcy nie chcą likwidacji placu zabaw w południowej części Parku Kasprowicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Mieszkańcy nie chcą likwidacji placu zabaw w południowej części Parku Kasprowicza
16-03-2015 08:21   Janusz Ludwiczak
- Dlaczego planuje się likwidację placu zabaw w Parku Kasprowicza od strony ulicy Chociszewskiego. W blokach mieszka sporo dzieci. Ten plac zabaw zwłaszcza latem tętni życiem, jest zacieniony, usytuowany między drzewami. Plac zabaw w centralnej części Kasprowicza to patelnia. Drzewa, które zostały tam posadzone urosną dopiero za 20 lat - żali się nasza Czytelniczka, Grażyna Wrzosek.
Znajdujący się na terenie Parku Kasprowicza, od strony ul. Chociszewskiego plac zabaw docelowo ma zostać zlikwidowany, a to ze względu na młodzież, która go dewastuje, a także spożywa alkohol i rozrzuca butelki po piwie i niedopałki papierów. W miejscu obecnego placu zabaw Rada Osiedla Św. Łazarz planuje utworzenie wybiegu dla psów.

O planowanej likwidacji placu zabaw w Parku Kasprowicza, który znajduje się od strony ulicy Chociszewskiego (w pobliżu Przedszkola nr 32 Świerczykowe Nutki) pisaliśmy już kilkakrotnie.

Rada Osiedla Św. Łazarz wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej chcą usunąć plac zabaw, gdyż jest on dewastowany, a także młodzież spożywa tutaj alkohol i rozrzuca butelki po piwie i niedopałki papierów.

W blokach od strony ulicy Chociszewskiego mieszka sporo dzieci. Ten plac zabaw zwłaszcza latem tętni życiem, jest zacieniony, usytuowany między drzewami. Plac zabaw w centralnej części Kasprowicza to patelnia. Drzewa, które zostały tam posadzone urosną dopiero za 20 lat - mówi Grażyna Wrzosek, mieszkanka bloku przy ul. Chociszewskiego.

Jeżeli wieczorem gromadzi się nieciekawe towarzystwo, od tego są odpowiednie służby, jak chociażby Straż Miejska. Po rozmowie z Zarządem Zieleni Miejskiej okazało się, że plac zabaw nie będzie doposażony i docelowo ulegnie likwidacji. Nie może być tak, że psy będą ważniejsze od dzieci. Nie może być tak, że wybieg dla kejtrów pojawi się w miejscu placu zabaw - dodaje Grażyna Wrzosek, babcia 2-letniej Ulki.

Pomysł likwidacji placu zabaw nie podoba się również innym mieszkańcom, zwłaszcza mamom.

To nie jest dobry pomysł. Tutaj mamy blisko plac zabaw, blisko bloków. A tam plac zabaw nie będzie dewastowany?- twierdzi Barbara Łukaszewska, mieszkanka bloku przy ul. Chociszewskiego.

Ten plac zabaw mam pod ręką i mogę od razu wyjść z dzieckiem pobawić się na dworze. Tam będziemy mieli jednak kawałek drogi. Ani razu nie widziałam tutaj dzielnicowego czy strażnika miejskiego. Pewnie, najlepiej coś zlikwidować skoro nikt nie może poradzić sobie z pijaną młodzieżą, teraz będą czuli się jeszcze bardziej bezkarni - uważa Grażyna Mielcarek, która przebywała na placu zabaw ze swoim 3-letnim synem Rafałem.

Jak zawsze w większości przypadków są osoby za i przeciw. Nie zawsze uda się dogodzić wszystkim i znaleźć kompromis. Sporo osób zgłasza się do nas ze skargami, że na tym placu zabaw dochodzi do demolek, aktów wandalizmu i pijaństwa - przekonuje Wojciech Wośkowiak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Póki co nie planujemy całkowitej likwidacji tego placu zabaw. Nie będziemy jednak w jego inwestować i go doposażać. Ponadto docelowy plan zagospodarowania Parku Kasprowicza nie przewiduje placu zabaw od strony ulicy Chociszewskiego - wyjaśnia Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Pod koniec 2012 r. w centralnej części Parku Kasprowicza - w pobliżu Areny, "na górce", przy jednej z alejek, naprzeciwko siłowni na wolnym powietrzu wybudowano plac zabaw. W ramach I etapu za 104 tys. zł wybudowano m. in. dwie huśtawki, bujak dla młodszych dzieci, piaskownice i trzy ławki. Całość została odgrodzona.

Plac zabaw będzie rozbudowywany. W ramach kolejnych etapów dobudowano m. in. statek piracki, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe. W tym roku, w ramach III etapu inwestycji powstała przeplotnia, równoważnia, piramida linowa do wspinania się oraz huśtawki dla dzieci starszych. Inwestycja kosztowała 108 tys. zł i w całości został sfinansowana ze środków Rady Osiedla Św. Łazarz.

Łazarski samorząd pomocniczy otrzymał od miasta dotację na dalszą rozbudowę placu zabaw - tym razem stworzenie miejsca dla dzieci niepełnosprawnych wraz z remontem najbardziej zniszczonych alejek. Integracyjny plac zabaw powstanie w pobliżu siłowni na wolnym powietrzu i stolików do gry w szachy. Rada Osiedla Św. Łazarza na tą inwestycję i remont alejek przeznaczy 183 tys. zł. Pozostała kwotę, 200 tys. zł przeznaczy miasto w ramach konkursu na dofinansowanie zadań inwestycyjnych samorządów pomocniczych.


Jeśli mają Państwo sprawę, która wymaga naszej interwencji prosimy o sygnał na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl. Postaramy się w miarę naszych możliwości pomóc.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak/archiwum lazarz.pl

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz pozyskała grant na budowę placu zabaw i remont alejek w Parku Kasprowicza

ZOBACZ TAKŻE: Wieża ze zjeżdżalniami i linami, karuzela i stolik do gry w szachy pojawiły się na Dmowskiego

ZOBACZ TAKŻE: Radni przeprowadzili w Parku Kasprowicza wizję lokalną, w trakcie której szukali wybiegu dla psów

ZOBACZ TAKŻE: W Parku Kasprowicza posadzono 30 drzew

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji? Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl lub sms/mms: 503 420 675. Twórz razem z nami - by pomóc innym.

Komentarze (12)

28-09-2015 14:45:36
beki
Nie pojmuję dlaczego plac zabaw dla dzieci który składa się ze zniszczonej piaskownicy , jednej huśtawki i ławki dla " pijaków " ma nadal istnieć. Jest już jeden bardzo ładny , ogrodzony plac dla dzieci w głębi parku Kasprowicza i z tego co zaobserwowałam to właśnie tam ludzie chodzą ze swoimi pociechami. Gdy moje dzieci były małe to takiego placu nie było i faktycznie zatrzymywali się wszyscy od strony przedszkola. Na obecnym już starym placu zabaw przebywają ludzie którym nie chce się dalej chodzić z dziećmi jak kilkanaście metrów od swojego miejsca zamieszkania a to już nazywa się zwykłym lenistwem. Do tego trzeba podkreślić , że wielokrotnie ta ławka i ta zniszczona paskownica służy osobom nietrzeżwym w tym wałęsającej się po okolicy młodzieży do spożywania napojów alkoholowych i zachowywania się dość głośno wręcz niestosownie. Obecnie moje dzieci są już dorosłe a psy miałam od zawsze i taraz również mam piska ze schroniska. Nie mamy się gdzie podziać z tymi psami bo ludzie nas przeganiają straszą strażą miejską. Nie ma wybiegu dla psów- ogrodzonego a park Kasprowicza to przecież ogromna ilość miejsca . Jest już tam siłownia z której często korzystam , jest ogromny plac zaba dla dzieci i dlaczego nie miałby powstać wybieg dla psów z prawdziwego zdarzenia. Czy to tak wiele ogrodzić jakiś teren i postawić tak 3 kosze na psie odchody ?
31-03-2015 22:47:22
mag
Moze ten program to rozwiązanie problemu. Gdyby Rada Osiedla zgłosiła wespół z POSIR plac zabaw na konkurs... http://www.nivea.pl/Porady/ext/pl-PL/podworko?dpl=deeplink-podworko
18-03-2015 13:03:50
M.Łazarz
Rada Osiedla zainwestowała i na tym terenie znajdują się kosze na psie nieczystości, ale woreczki można wyrzucać do wszystkich koszy.W roku 2014 wydano przeszło 20 tys.woreczków, ale nie wszyscy chcą sprzątać po psach.Plac nie ma być zamieniony na wybieg dla psów, takowy ma być wg koncepcji zagospodarowania parku w rejonie ul.Jarochowskiego na wysokości Stablewskiego/Potworowskiego.Ale to tylko plan koncepcyjny.
18-03-2015 08:15:48
Grzegorz
Od pilnowania porządku jest zdaje się policja. Równie dobrze mogliby podbić swoje statystyki, robiąc coś dla społeczeństwa i zajmując się tą trudną młodzieżą, przesiadującą na ławkach. Ale łatwiej pewnie i bezpieczniej polować na pieszych na światłach... Oczywiście plac w pobliżu ul. Chociszewskiego powinien zostać. Pomysł jego likwidacji i zamianie na wybieg dla psów świadczyłby jedynie o konieczności wymiany Rady Osiedla. Swoją drogą jednak, może warto zainwestować tam w kosze na psie odchody i jakąś akcję informacyjną bo właściciele czworonogów dla własnej wygody i w wiadomym celu lubią podchodzić z pieskami pod okna okolicznych bloków. Kultura to dla wielu obce słowo, niestety...
17-03-2015 17:17:46
Negatyw
Komuna potrafiła go utrzymać i służył wielu pokoleniom. "Nowa demokracja" jak zwykle sobie nie radzi i likwiduje kawał wspomnień i teren potrzebny dzieciakom.
17-03-2015 12:22:09
ja...
Przeczytałam w artykule pt.Siłownia pod chmurką" z 22.09.2012 w Seniorzy na czasie,że można poćwiczyć na zewnętrznych siłowniach w Poznaniu.Jednak w niektórych miejscach np.w parku Wilsona tej siłowni nigdzie nie widziałam...??? Gdzie można poćwiczyć na bezpłatnych siłowniach na wolnym powietrzu w Poznaniu? 1/Żurawiniec: Lasek Piątkowski, obok budynku TBS; 2/Piątkowo: os. Bolesława Chrobrego; 3/Piątkowo: os. Zygmunta Starego; 4/Piątkowo: os. Władysława Jagiełły; 5/Piątkowo: os. Jana III Sobieskiego, w parku przy kościele; 6/Jeżyce: przy Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych przy ul. Szamotulskiej; 7/Jeżyce: na Nowym Świecie; 8/Grunwald: obok Gimnazjum nr 50 przy ul. Ściegiennego; 9/Podolany: przy Gimnazjum nr 65 przy ul. Druskienickiej; 10/Winogrady: os. Wichrowe Wzgórze, przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 9; 11/os. Warszawskie – Maltańskie – Pomet, Park Tysiąclecia; 12/Rataje: os. Stare Żegrze, przy budynku nr 176 – 179; 13/Rataje: os. Bohaterów II Wojny Światowej, przy budynku nr 81 – 83; 14/Rataje: os. Oświecenia; 15/Rataje: os. Czecha; 16/Sołacz: Park Sołacki; 17/Ogródek Jordanowski nr 1 przy ul. Działowej; 18/Łazarz: Park Wilsona; 19/Łazarz: przy Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Konopnickiej; 20/Łazarz: na terenie Szkoły Podstawowej nr 77 im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich przy ul. Dmowskiego 50
16-03-2015 16:50:13
Artur
To dobre miejsce na plac zabaw dla dzieci z tego fyrtla, nie jedno pokolenie tam się wychowało... i blisko przedszkole. Jestem za pozostawieniem i rozbudową placu zabaw.
16-03-2015 13:37:33
Świtezianka
mieszkam niedaleko i nie rozumiem dlaczego niektóre matki upierają sie przy placu zabaw przy Chociszewskiego, ja wolę przejść się te parę metrów dalej na nowy plac (taki mały spacer to nawet dla zdrowia lepiej) niż puszczać dziecko na tę zniszczoną ruinę i bać się że dziecko pokaleczy się o rozbite szkło. Za chwilę rodzice z Jarochowskiego powiedzą że też chcą plac zabaw i może Ci od strony Wyspiańskiego również. Nie przesadzajmy.
16-03-2015 13:21:05
M.
@r-e Moim zdaniem w Parku Wilsona nie powinna powstać siłownia zewnętrzna. W przeciwieństwie do Parku Kasprowicza nie ma on charakteru sportowego, na jego terenie obowiązuje zakaz jazdy na rowerach, wrotkach, itp. Pozostawmy naturalny podział, Arena - sport, park Wilsona - kultura.
16-03-2015 10:05:09
r-e
A kiedy powstanie siłownia zewnętrzna w parku Wilsona???
16-03-2015 09:13:19
M.Łazarz
Plac zabaw w pobliżu ul.Chociszewskiego nie został wyposażony ze środków Rady Osiedla ,jego utrzymaniem zajmuje się Zarząd Zieleni Miejskiej na terenie należącym do POSiR. Rada Osiedla w uchwalonym na rok 2015 budżecie nie przewiduje środków na jego doposażenie ale nie zamierza likwidować placu. W konsultacjach prowadzonych przez POSiR i MPU dotyczących zagospodarowania Parku Kasprowicza mieszkańcy wskazali konieczność utworzenia placu zabaw dla psów w rejonie ul.Jarochowskiego ( a nie na placu zabaw ) .Rada Osiedla postulowała w konsultowanym planie zagospodarowania pozostawienie placu zabaw przy przedszkolu ( nie znajduje się na terenie przedszkola ) i nasze sugestie zostały uwzględnione w planach.Rada Osiedla w planowanych budżetach minionej kadencji na rozbudowę infrastruktury dla zabaw i rekreacji w Parku Kasprowicza przeznaczyła duże środki finansowe biorąc pod uwagę fakt że służy on wszystkim mieszkańcom Osiedla .To krótko tytułem sprostowania treści artykułu
16-03-2015 08:30:44
paramido
Policja? Polują na pieszych na światłach. Straż miejska? Gania po parkingach. To może wojsko jak w afrykańskich republikach?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: