Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wycięto kilkanaście drzew w Parku Kasprowicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wycięto kilkanaście drzew w Parku Kasprowicza
29-10-2014 07:40   Janusz Ludwiczak
W Parku Kasprowicza, pomiędzy terenem pływalni letniej a Przedszkola nr 32 "Świerszczykowe Nutki" wycięto kilkanaście drzew. Jak tłumaczy POSiR były to samosiejki, usunięto je ze względów "porządkowych i estetycznych".

Wzdłuż płotu pływalni letniej w Parku Kasprowicza przy ul. Chociszewskiego, na którym powstał ogród społeczny Kolektywu Kąpielisko powstała spora przestrzeń, a jeszcze kilka dni temu rosło tutaj kilkanaście drzew. Jeszcze w niedzielne popołudnie na terenie pomiędzy pływalnią a terenem Przedszkola nr 32 "Świerszczykowe Nutki" rosło kilkanaście drzew. Na większości z nich zaznaczone były pomarańczowe kropki, które oznaczają jedno - drzewo przeznaczone do wycinki.

O wycięciu drzew nic nie wiedziało również samo przedszkole.

Niestety nie mam pojęcia co dzieje się za naszym płotem. Nikt nas nie informuje. Sądziłam, że pływalnia się rozrasta - uważa Elżbieta Orłowska-Hawliczek, dyrektor Przedszkola nr 32 "Świerszczykowe Nutki" przy ul. Chociszewskiego.

Okazuje się, że drzewa postanowiły wyciąć Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji.

Rzeczywiście w Parku Kasprowicza dokonano wycinki drzew. Były to tzw. samosiejki, usunięte ze względów porządkowych i estetycznych. Dodatkowo w miejscu gdzie rosły, nielegalnie podrzucane były odpady i organizowano tam libacje alkoholowe. Drzewa tworzyły bowiem idealną zasłonę. Prace te były także tematem rozmów z lokalną społecznością, która w pobliżu organizuje różne działania z myślą o mieszkańcach Łazarza i zależało jej na uprzątnięciu terenu - tłumaczy Błażej Daracz, rzecznik prasowy POSiR.

Tymczasem w niedzielę przedstawicielki Kolektywu Kąpielisko twierdziły, że nic nie wiedzą o wycince i podejmowanych działaniach.

Nie wiemy nic o tym. Cieszymy się jednak, że będziemy miały tutaj więcej słońca - powiedziała Joanna Januszewska z Kolektywu Kąpielisko.

POSiR tłumaczy, że wycinkę drzew podjął ze względów porządkowych. Tymczasem teren przy pływalni od strony ul. Reymonta, na którym miało powstać lodowisko ciągle straszy i wciąż przypomina wysypisko śmieci, na którym leżą porozbijane butelki, puszki po piwie, wiadra po farbach, leży też stary telewizor i porzucona kanapa. Na dodatek cały teren przypomina dżunglę, wśród której wyrastają fundamenty hali lodowiska, która miała tutaj stanąć.

Po wycince drzew teren stał się bardziej przejrzysty, a co za tym idzie trudniejszy do nielegalnego składowania tam odpadów. Porządkowanie terenu wpłynęło także pozytywnie na wygląd miejsca. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji posiadają pozytywną opinię specjalistów ds. ochrony środowiska, dotyczącą wycinki drzew. W tej chwili nie są planowane dalsze działania zmierzające do wycinki - dodaje Błażej Daracz z POSiR.


Jeszcze w niedzielne popołudnie w Parku Kasprowicza pomiędzy pływalnią a Przedszkolem "Świerszczykowe Nutki" rosło kilka drzew, ale już z przeznaczeniem do wycinki (fot.2-14)
Drzewa rosły wzdłuż płoty pływalni od strony ul. Reymonta i Chociszewskiego - zdjęcia z sierpnia (fot.15-20)
Teren na którym miało powstać lodowisko to jeden wielki śmietnik (fot.21-28)
Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Miało być tutaj zoo, funkcjonowało wesołe miasteczko - Park Kasprowicza

ZOBACZ TAKŻE: Pływalnia w Parku Kasprowicza zmniejszy się o 1600 m kw. Kolektyw Kąpielisko stworzy ogród społeczny

ZOBACZ TAKŻE: Pływalnia, która przeszła do historii i chaszcze zamiast lodowiska - jak Poznań stawia(ł) na sport

Komentarze (4)

29-10-2014 14:44:27
remik
To są skutki przekazywania Parku Kasprowicza przez Grobelnego z Zarządu Zieleni Miejskiej do POSiR. Radzę się spieszyć z uchwaleniem mpzp, za nim nickiel znów wystąpi o pozwolenie na budowę, a potem my wszyscy będziemy bulić odszkodowanie.
29-10-2014 11:49:11
Tomek
I co im te drzewa przeszkadzały? Najlepiej niech wytną wszystkie drzewa w Parku Kasprowicza, bo po co mają rosnąć, nie są one estetyczne.
29-10-2014 11:08:29
TOMI
Równie debilne tłumaczenie POSIR-u było przy okazji wycięcia drzew wokół budynku Areny - ( bo liscie wpadaja na przybory i studzienek). Poprostu trzeba było nałożyć siatkę z mniejszymi oczkami - czego do dzisiaj nie zrobiono i czesto sprzatać teren - a nie bezmyślnie wycinać piękne drzewa.
29-10-2014 09:05:21
kaśka
Ciekawą metodę przyjął POSiR, powinni z niej skorzystać leśnicy, zamiast porządkować las lepiej go wyciąć. Coś tu śmierdzi. Czyżby Kolektyw Kąpielisko miał w tym jakiś interes? A może zaczyna się budowa bloku?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: