Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Andrzej Byrt otrzymał nominację na ambasadora RP w Paryżu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Andrzej Byrt otrzymał nominację na ambasadora RP w Paryżu
07-12-2014 19:17   Janusz Ludwiczak
Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna wręczył Andrzejowi Byrtowi nominację na stanowisko ambasadora RP we Francji. Tym samym Andrzej Byrt nie będzie już prezesem Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wręczenie nominacji odbyło się w poniedziałek w siedzibie MSZ w Warszawie.

Przypomnijmy. Od 1 września polska placówka w Paryżu nie ma ambasadora. Pełniący tą funkcję Tomasz Orłowski został wiceministrem spraw zagranicznych. W połowie września sejmowa komisja spraw zagranicznych poparła kandydaturę Andrzeja Byrta na ambasadora RP w Paryżu, a w październiku poparł go Grzegorz Schetyna, Minister Spraw Zagranicznych. W listopadzie Andrzej Byrt złożył Radzie Nadzorczej MTP rezygnację ze stanowiska prezesa.

Jak już informowaliśmy, w grudniu zeszłego roku sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniowała kandydaturę Andrzeja Byrta na ambasadora RP w Szwajcarii. Jednak nie udało się. Ostatecznie Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Konfederacji Szwajcarskiej i Księstwie Liechtensteinu został Jarosław Starzyk, ekonomista i dyplomata, który pracował m.in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 1999–2004 pracował w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej w Brukseli jako radca-minister. Odpowiadał za koordynację negocjacji nt. członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Od 2004 był I radcą w Departamencie Unii Europejskiej, a w 2005 został zastępcą dyrektora Departamentu Zagranicznej Polityki Ekonomicznej MSZ w randze radcy-ministra. W 2006 objął kierownictwo Departamentu Unii Europejskiej.

Andrzej Byrt był prezesem Międzynarodowych Targów Poznańskich od 2009 roku, jednak z Targami zawodowo był związany już w latach 1978-1986. W latach 1982-1986 pełnił funkcje dyrektora naczelnego. Później był radcą handlowym w ambasadzie w Brukseli i wiceministrem w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.

Od 1995 do 2001 r. był po raz pierwszym ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym w Republice Federalnej Niemiec. W tym samym roku w rządzie Leszka Millera objął stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 2002 r. ponownie został ambasadorem RP w Niemczech.

Andrzej Byrt otrzymał od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezes MTP otrzymał także Wielki Krzyż Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, a także estoński Order Białej Gwiazdy II klasy. 20 września Andrzej Byrt skończył 65 lat.

Na razie nie wiadomo kto będzie rządzić Targami. MTP mogą ogłosić niebawem konkurs na nowego szefa, a obowiązki prezesa może pełnić ktoś z członków Zarządu.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: