Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Muzułmanie z Biedrzyckiego obchodzą święto Eid al-Adha - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Muzułmanie z Biedrzyckiego obchodzą święto Eid al-Adha
04-10-2014 17:22   Janusz Ludwiczak
Święto Ofiarowania obchodzili w sobotę poznańscy muzułmanie. Rano spotkali się na specjalnej modlitwie takbir, a później na świątecznym obiedzie. Eid al-Adha jest to drugie najważniejsze święto dla muzułmanów, których w Poznaniu jest ok. 300.

Eid al-Adha, czyli Święto Ofiarowania to najważniejsze święto muzułmańskie. Zaczyna się 10 dnia miesiąca zu al-hidżdża i trwa 3-4 dni. Jego początek wypada w trzeci lub czwarty dzień pielgrzymki do Mekki ale obchodzone jest przez cały świat muzułmański, nie tylko przez pielgrzymów. Święto to upamiętnia ofiarę Abrahama i jego posłuszeństwo wobec Boga. Abraham (Ibrahim) według islamu miał złożyć w ofierze Bogu swego syna Izmaela, Bóg jednak, widząc oddanie Abrahama, pozwolił mu złożyć w ofierze barana zamiast dziecka. Na pamiątkę czynu Abrahama każdy ojciec rodziny składa w ofierze owcę, barana, wielbłąda lub krowę. Zwierzę musi być zabite rytualnie, następnie dzieli się mięso tak, by 1/3 oddać potrzebującym, 1/3 krewnym, a pozostałą 1/3 spożywa się na wspólnej uczcie.

Święto Eid al-Adha upamiętnia ofiarę Abrahama. Na pamiątkę każdy ojciec rodziny składa w ofierze barana i dzieli nie tylko dla członków rodziny, krewnych i znajomych, ale również potrzebujących. Nie jest to obowiązkowe, ale zalecane. U nas nie będzie barana, jest ciężko kupić go w Polsce, musi być on sporządzony według odpowiednich norm. Dzień przed tym świętem zalecany jest post. Nie jest on obowiązkowy jak podczas Ramadanu. Post trwa od wschodu do zachodu słońca. Nie można wtedy spożywać żadnych posiłków - powiedział imam Youssef Chadid z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego przy ul. Biedrzyckiego 13.

Na świecie jest 1,5 miliarda wyznawców Islamu. W Polsce szacuje się ich liczbę na 30 do 50 tysięcy osób. W Wielkopolsce mieszka ok. tysiąca muzułmanów. Natomiast w Poznaniu przebywa ok. 300 muzułmanów, z czego w piątkowych modlitwach Dżummuah w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym, które mieści się w willi przy ul. Biedrzyckiego 13 uczestniczy ponad 80. Okazuje się, że muzułmanie przybyli do Poznania z wielu różnych krajów.

Mamy braci i siostry z Maroko, Algerii, Tunezji, Egiptu, Libii, Syrii, Arabii Saudyjskiej, Indonezjii, Jemenu, Malezji, Bandgladeszu, Pakistanu czy Afganistanu. Są tu studenci, którzy kształcą się na różnych uczelniach, a także znaleźli żonę i pracę. Jest sporo lekarzy - wskazuje imam Youssef Chadid.

Muzułmanie nie spotkali się na Łazarzu z atakami dyskryminacji, jednak narzekają, że są postrzegani jako terroryści.

To wiąże się z niewiedzą, zwłaszcza pokazywanej w mediach. Grupy radykalne nie reprezentują islamu, to nie jest nawet jeden procent muzułmanów. Islam uczy miłości i szacunku. Islam to religia pokoju. Historia mówi, że kilka wieków temu muzułmanie żyli razem z żydami i chrześcijanami. Bóg, Allach stworzył ludzi różnych, którzy mają różny kolor skóry i mówią różnymi językami. Jeden musi akceptować drugiego. Jest to przykre, że tak się nas odbiera - podsumowuje imam Youssef Chadid.


R E K L A M A

Komentarze (30)

12-10-2014 22:14:43
to-jeszcze-ja
najsmutniejsze sa zdjecia tych polek, co zdradzaja wlasna kulture (kulture nie religie) poniewaz moge zaslaniac wlosy czym chca nie musza zakladac tradycyjnych zacofanych strojow arabskich, to chore wg mnie. Bog zyczy sobie akurat takiego hijabu, bo inaczej wtraci was do piekla? Niezle pranie mozgu?
12-10-2014 12:28:38
hej
NIKT by nie przewidzial, ze pokojowi muzulmanie, walczacy z Assadem przejda na strone isis...wielu przeszlo i stad wyszlo jak wyszlo. Arabowie nie zasluguja na demokracje i wiosne ludow, tam musi byc dyktator w kazdym kraju arabskim, tylko tak mozna sprawic ze bedzie tam pokoj
12-10-2014 12:09:22
fakty
Usa wspomagala wolna armie syryjska, bo Assad tez zaczal strzelac do arabow - muzulmanow , usa wspierala nie radykalow ale niby wolna armie syryjska - tez muzulmanow , ale jak to muzulmanie,po przejeciu broni wielu z nich sie zradykalizowalo, wine za mordowanie ponosza ci arabowie nikt inny, bo to oni strzelaja i uzywaja maczet do odcinania glow..
12-10-2014 09:25:42
kokosanek
@kot zapraszali sobie ludzi, nie sprawdzając ich to mają teraz bigos. I nie pisz, że powinni robić naloty, to nie fair, sytuacja w Syrii miała od początku cel obalenie Assada, ludzie wymienionych przeze mnie krajów finansowały 'opozycje' [zakup broni] by obalić Assada, podobnie w Iraku, bo obaleniu dyktatora ten kraj jest jaki jest. A to, ze nikt z tym nic nie robi w Europie to tylko uświadamia nam, jak słabą białą rasą jesteśmy, mamy tyle praw człowieka, że nie działają one na nas, tylko na 'imigrantów' którym nie smakują dania jakie im serwujemy we Francji, czy we Włoszech. Ja też jestem przeciwny islamowi w Polsce, jak powstanie najnowszy meczet w Warszawie to powoli będziemy mieli sytuacje jak na zachodzie, a ten meczet jest wahabicki, finansowany przez Arabie Saudyjską.
12-10-2014 00:41:46
kot
Robota usa i izraela, ze podludzie popierajacy isis - muzulmanie z wielu krajow wyjezdzaja mordowac innych? Ze imamowie w wielu krajach, takze w UK, franji, danii, glosno popieraja teroryzm i namawiaja do jihadu? Litosci. Takiej hipokryzji muzulmanow dawno nie slyszalem... Jedyną winą USA jest to, ze tak pozno zaczela naloty... Jedyną winą Europy jest to ze daje wizy muzulmanom, jak sie nie podoba nasza kultura to wracac do siebie... I jeszcze potem zwalacie wine na europe, usa i izrael ze isis to ich wynalek... Takie sredniowieczne zwierzeta muzulmanskie jak z isis oddcinaja innym glowy w imie allaha... i tak samo chca robic z usa i izraelem, wiec przestancie klamac...
11-10-2014 22:45:56
kokosanek
@polak no ale isis to jest robota usa, israela, kataru, arabi saudyjskiej. skoro żydom zależy na multiculti [pomijając fakt kolonizacji afryki przez francje, anglie] w europie to ich wynalazek. w Polsce też powoli się to pojawia promocja gejów, muzułmanów arabskich, ale nie naszych tatarów od 300 lat!!! ciągle te arabki w tv i chusty [to nie ich wybór] to wymóg ich noszenia, a bogate kraje mogą na ta wolność pozwolić...
11-10-2014 01:58:22
polak
I saw pictures that muslims beheaded christians and buddist, so your info is not true. Any christiana dont kill people and DONT scream this is for GOD, any buddist dont kill anyone, and dont tell it is by will of god. THIS CRIME DO only muslims! This is difrence. Co wiecej, wyklady imamow : Czy dzisiejszy radykalizm na Bliskim Wschodzie jest zgodny z nauką islamską i potem tlumaczenie ze to usa i zydom zalezy na wsparciu grupy isis by ponizyc i oczerniac islam, byloby najwieksza zbrodnia jaka mozna wymyslec, zeby zwalac wine na innych...Wy zamiast zrobic porzadek z muzulmanami ktorzy sa gorsi od zwierzat , zwalacie wine na usa i zydow? arabowie wprost mowia ze isis to nie muzulmanie, ale sprawka mossada. :)) LITOSCI. Takie bajeczki wlozcie sobie i czytajcie dzieciom... Paranoja... Zajmijcie sie zwalczeniem tych idiotow jelsi to nie islam, bo widze co innegio, imamowie w uk glosno popieraja isis i mowia ze to islam, wiec co z wami...
10-10-2014 20:30:55
piter
@Da3bou: I have read the Quran and sad, but true, islam is not a religion of love. Could be theoretically, but practice is different, peaceful existence with believers of other religions is for ordinary follower of Allah impossible. Every religion is intolerant to the others, this is essence of each faith, but muslims often would like to convert people by the sword, too often. Christians of course did it also in the past, but not today. Nothing is worse than justification of crimes by the faith and god's orders. If muslims living in western countries will accept human rights, secular laws and separation of faith and state, nobody will harass them. I know, in our country any number of catholics have the same problem, but Poland is quite specific in Europe with this regard. BTW I don't believe in any kind of god, however considering myself as a good person I would like to see the all people living in peace in the future.
09-10-2014 21:36:26
Da3bou
@piter thnx for replying , first i don't reject any culture, i'm open to all cultures and i would like to learn more about all, second u see thse beheaded ppl and stuff here i can see u judge by ppl not religion, i see too christians in Africa beheading muslims & also asians's budhist in purma, but did i think all those believes are savages ?? of course not, any human is mistaken if u see someone doing wrong don't accuse the bielive just simply blame the person
06-10-2014 17:00:51
man
Mialem okazje obracac sie miedzy arabami i powiem wam ze ci ktorych znam (poza 2!!!) a poznalem ponad 200 to byli najwieksi oszusci,m potrafili mowic o allahu a wieczorem oszukiwac na kasie, oszukiwac innych, dlaczego? bo na terenahc niewiernych ich pawo nie obowiazuje..haha, slyszalem takie odpowiedzi... albo ze oszukuja bo polska jeast na drodze owjny z islamem... to byli najgorsi ludzie jakich poznalem, tlyko dla siebie - arabow byli mili, czlowieka poznaje sie po tym jaki jest wobec wszystkich a to co wyprawiaja w syrii iraku to przyklad , zaden imam w poznaniu, czy warszawie nie wydal fatwy usuwajacej tych zboczencow z panstwa islamskeigo z islamu, a skoro nie to popieraja je i to mnie przeraza, nie dajcie sie oszukac ze oni sa tacy dobrzy...
06-10-2014 09:51:19
Peter
Nie ma nic o barbarzyństwie tego "święta". Rytualne zarzynanie zwierząt. Pełno jest materiałów obrazujących ohydę "święta ofiarowania". Żalą się na "nienawiść". To nie jest nienawiść, to jest obrzydzenie i sprzeciw wobec patologii, którą jest islam. Wg chrześcijan z Bliskiego Wschodu właśnie tzw. Państwo Islamskie reprezentuje prawdziwy islam. Zresztą wystarczy przeczytać koran oraz poznać życiorys ich "proroka".
06-10-2014 09:00:22
M
Niedawno przysłuchiwałam się rozmowie z imamem polskich Tatarów na temat islamu w Polsce. Sam potwierdził, że różnica pomiędzy wyznawcami islamu pochodzenia tatarskiego i arabskiego jest bardzo widoczna. Sam odczuwa naciski ze strony tych drugich, żeby np. Tatarzy zmienili sposób ubierania, zachowania, itp., a to nie ma nic wspólnego z religią, nie jest nakazem Koranu, a jest wyłącznie arabską tradycją kulturową. Co więcej, widział ulotki adresowane do muzułmanów w Polsce, które zachęcały do walki z niewiernymi. Były na tyle niepokojące, że zgłosił to na policję. Trudno powiedzieć, żeby akurat ta osoba była przeciwna islamowi...
06-10-2014 02:44:37
piter
@Da3bou Muslims earned for their reputation over years of religious wars, rejecting western laws and culture and strong intolerance. Where have all the good islamic people been, when criminals and terrorists was beheading their victims on the eyes of the whole world? This is not a hate, this is the truth. Peace and love - ok, but on equal terms: don't reject our culture, we don't reject yours.
06-10-2014 01:25:32
Da3bou
Hi people, sory i don't speak polish but i did translate comments i just wonder why so much hate toward muslims, they mean no harm to you :/ know them first then judge, go to the mosque talk to people there and you will see, most of them run away from the war in their countries and they ust want to live in peace i love polish ppl i never had a racist act toward me, and they are helpful when u ask them i hope every one changes him mind about other eaces and minorities in poland Peace & Love :)
06-10-2014 00:55:32
rom
ps Wlasnie czytam, ze ci przyjazni ludzie zatakowali synagoge w niemczech. Nie ma to jak mowic o pokoju a robic cos innego. Zapytajcie tez arabow w polsce co mysla o zydach. albo sie kocha wszystkich albo oszukuje...
05-10-2014 23:48:27
hej
lazarz king,, wiesz ja sie zrazilem jak kiedys zachwalali wolna armie syryjska, bylo mnostwo ludzi a oni wprost na wykladzie ze assad to nie muzulmanin, ze szyici to nie muzulmanie (czyli mozna ich zabijac tak wywnioskowalem) i rezim assada morduje braci muzulamanow, dla mnie to bylo wspieranie terroryzmu...to co oni glosili... moze sie myle, ale watpie
05-10-2014 21:46:01
ŁAZARZ KING
NIKOMU NIE OBCIĘLI GŁOWY !!!??? CZYTAM KOMENTARZE I NIE WIERZE ! ICH WSPÓŁWYZNAWCY ZABIJAJĄ CHRZEŚCIJAN Z ZIMNĄ KRWIĄ A TUTAJ SAME "OCHY" I "ACHY". JACY WSPANIALI LUDZIE ITD. DZISIAJ JEST ICH TRZY SETKI, JUTRO MOZE BYC TRZY TYSIACE A POJUTRZE TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY A WTEDY JUZ NIE BEDZIE TAK FAJNIE, MIŁO I PRZYJEMNIE.
05-10-2014 18:35:02
k-obudzSIE
Ja tez tam bylem i powiem ci ze to jedna wielka sciema, piorą mozg naiwnym ludziom ;) ,krok po kroku tak jak w sekcie udajac nadmiernie milych,,,to metoda znana w psychologii... wciskajac takie bajki podczas wykladow typu halaka ze szok...
05-10-2014 18:33:22
doK
poczytaj moze przelozonych imama z poznania "Dispatch International" "DI": Co Pan sądzi o fundamentalistycznych sektach islamskich, takich jak salafici czy wahhabici? Imam Nezar Charif: Fundamentaliści islamscy są wspaniali. Ani dom, ani religia nie są wystarczająco silne bez solidnych fundamentów. Wszyscy muzułmanie są fundamentalistami. "DI" Czy chciałby Pan wprowadzenia prawa szariatu w Polsce? Imam: Ależ oczywiście! Szariat jest taki sam dla wszystkich i dlatego jest lepszy niż polskie i europejskie prawo.
05-10-2014 18:32:00
do-K
Kobieto, nikt tego nie powie ci wprost w meczecie bo poszliby siedziec. POczytaj co mowia przelozeni tego imama w warszawie.. CYtat nawet byl w komentarzach tutaj... Moze posluchaj tez co mowia po arabsku prywatnie miedzy soba i jakie maja poglady, bo na pokaz to kazdy mowi o pokoju, a potem mamy syrie...Tam tez assad byl zly a biedni muzulmanie dobrzy a zobacz jaka twarz; okazali. Assad to aniol przy nich
05-10-2014 17:35:37
K.
Za chwilę polecą komentarze, że "jestem głupia, naiwna" i nie wiadomo jakie jeszcze, ale powyższe komentarze wręcz zmusiły mnie do napisania tego. OD razu mówię, że nie mam męża, chłopaka, czy nawet kochanka Araba, czy innego wyznawcy islamu. Znam muzułmanów w Poznaniu, uczęszczałam na zajęcia do tego meczetu, a nawet pracowałam tam podczas Nocy Muzeów, chodziłam na wykłady o islamie. Znam tutejszą społeczność muzułmańską, Imama pana Chadida również i jako praktykująca katoliczka uważam, że to są bardzo sympatyczni ludzie, którzy nigdy, przenigdy nie traktowali mnie źle z powodu mojej innej wiary. Wiedzą też, że ja wiary nie zmienię, nikt mnie nie nawraca na islam. Pewnie myślicie, że Imam nawołuje ich do nienawiści wobec chrześcijan, że jest radykałem, ciekawe... Jakoś dużo czasu tam spędziłam i naprawdę złego słowa o tym meczecie nie mogę powiedzieć. Nikt mnie nie zgwałcił, nie obciął mi głowy, nie zastrzelił, nie wysadził- nic. Nie wrzucajcie wszystkich do worka z podpisem "terrorysta". Imam jest naprawdę przesympatycznym człowiekiem i tolerancyjnym, gdyby był jakimś radykałem, to już dawno próbowałby mnie nawracać, obrażać, cokolwiek. Jeżeli nie wierzycie mojemu wpisowi, to idźcie to meczetu na Noc Muzeów np. czy na wykład o islamie, możecie porozmawiać z Panem Chadidem, mam nadzieję, że przestalibyście wrzucać wszystkich do jednego worka. Pozdrawiam.
05-10-2014 15:00:36
polka-zabita
Polka zabita przez pakistanczyka bo stracil honor przez nia... wpi;szcie to do youtuba, w polsce juz morduja naszych...
05-10-2014 12:40:42
polak
Jak wyjasnicie ze ta organizacja w Polsce pobierala pieniadze z bractwa muzulmanskiego uznanego za organizacje terorystyczna - wystarczy wpisac do google. Jak wyjasnicie ze imam w warszawie wprost udzielil wywiadu ze szariat jest dobry i fundamentalisci sa dobrzy? Jest o tym w mediach. fragment rozmowy z iamem w warszawie - Fragment rozmowy z imamem Charifem dla "Dispatch International" "DI": Co Pan sądzi o fundamentalistycznych sektach islamskich, takich jak salafici czy wahhabici? Imam Nezar Charif: Fundamentaliści islamscy są wspaniali. Ani dom, ani religia nie są wystarczająco silne bez solidnych fundamentów. Wszyscy muzułmanie są fundamentalistami. Czy chciałby Pan wprowadzenia prawa szariatu w Polsce? Imam: Ależ oczywiście! Szariat jest taki sam dla wszystkich i dlatego jest lepszy niż polskie i europejskie prawo. I to mowia ludzie z organizacji ktora funduje meczet w poznaniu...
05-10-2014 12:36:07
tur
bardzo wspaniali, pomagaja tlyko sobie a innych nie arabow i nei muzulmanow traktuja jak traktuja, kazdy widzi w mediach. Media nie klamia bo to nie katolik odcina komus glowe i w zadnej religii zaden fantyk nie powoluje sie na boga by mordowac, a ten czlowiek z takim spokojem mowi ze radykalowie to maly procent a ogolnie islam to pokoj... Jak skoro muzulmanie morduja w somalii, sudanie, jemenie, iraku, syrii, palestynie, libii, egipcie, libanie, algerii - niedawno w algerii odcieto glowe komus bo byl z europy. To sa fakty wiec nie mowcie ze media klamia...
05-10-2014 08:30:37
mea
Wspaniali ludzie pełni radości i pomocy dla innych jakże inni od zagorzałych katolików.
05-10-2014 03:52:37
ft
ciekawie ze jego przywodcy tej organizacji religijnej w Polsce mowia inaczej
05-10-2014 02:38:27
fvvf
Jesli ktos nie usuwa terrorystow ze spolecznosci islamskiej ,a terrorysci glosno mowia ze sa muzulmanami, co wiecej jesli daje sie milczace przyzwolenie na mordowanie i odcinanie innym glow w imei boga to jasne jest ze tak sie ich odbiera, teraz jest ich 300 jak bedzie 30 tys w poznaniu to sie moze zaczac...to co w syrii
04-10-2014 21:47:58
złośliwiec
Na razie tylko 300, więc gadka jest sympatyczna, jak ich będzie 10 razy więcej (co nastąpi nieubłaganie, efekt już widać na mieście), to się skończy przyjazny ton i zaczną się roszczenia. Dobrze, że ten imam jest w miarę ogarnięty jak na tego rodzaju "stanowisko".
04-10-2014 21:40:06
kaśka
Jedna rzecz co mi się u nich podoba - jak widać na zdjęciach odczuwa się, że są wspólnotą. To samo jest u protestantów czy Żydów. Dlaczego w kościele katolickim czuje się zawsze jako "obca"??
04-10-2014 20:50:34
tom
Lepiej mieć ich na oku. Nie wierzę im za grosz. Jak na takie miasto jak Poznań 300 osobowa grupa muzułmanów to za dużo.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

wrz

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert "Zielono mi" w wykonaniu Klubu Szyderców Bis

22

wrz

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert Dominiki Dobrosielskiej "Moje serce to jest muzyk"
(w przypadku deszczu koncert odbędzie się w sali domu kultury Klub "Krąg")

26

wrz

Koszary Kultury ul. Matejki 62
Babi Targ
w godz. 12:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: