Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Remont Rynku Łazarskiego z budżetu obywatelskiego? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Remont Rynku Łazarskiego z budżetu obywatelskiego?
20-06-2014 07:18   Janusz Ludwiczak
"Rynek Łazarski miejscem spotkań" - remont nawierzchni oraz umiejscowienie małej architektury wraz z zielenią - to jeden z projektów jaki został nadesłany do budżetu obywatelskiego.

Projekt zakłada położenie nowego asfaltu na całej powierzchni placu targowego, odnowienie barierek, krawężników i innych elementów architektury oraz postawienie w kilkunastu miejscach stojaków rowerowych a także innej małej architektury oraz nasadzenia nowej zieleni, (być może w formie donic).

Celem realizacji projektu jest wniesienie nowej jakości dla sprzedawców, klientów i mieszkańców Łazarza w robieniu zakupów i sprzedaży swoich produktów. Obecnie płyta Rynku jest bardzo zniszczona, co utrudnia zarówno sprzedaż jak i kupno czy zwykle poruszanie się, dotyczy to zwłaszcza os. starszych, którzy w największym stopniu korzystają z oferty Rynku ale także dla matek z dziećmi czy os. niepełnosprawnych. Projekt również zakłada wybudowanie odpowiednich przyłączy do straganów handlowych co pozwoli na ewentualne podłączenie ogrzewania oraz oświetlenia co pozwoli na dłuższe funkcjonowanie targowiska zwłaszcza w zimniejszych miesiącach. Postawienie stojaków rowerowych pozwoli na parkowanie rowerów dla klientów Rynku, którzy bardzo często na niego przyjeżdżają właśnie na rowerach. Postawienie małej architektury w postaci np. ławek pozwoli na chwilę odpoczynku a także na wspólne spotkania co pozwoli na integrację mieszkańców osiedla. Naprawa nawierzchni Rynku, a także umiejscowienie na nim małej architektury i zieleni pozwoli na ucywilizowanie tego miejsca, ważnego również z perspektywy całego miasta - uzasadnia Łukasz Prymas, autor projektu.

Płyta Rynku Łazarskiego jest bardzo zniszczona, co utrudnia funkcjonowanie w jego przestrzeni zarówno przez mieszkańców jak i kupców. Utrudnia to robienie zakupów i sprzedaż towarów także podczas deszczy czy śniegu, powstają tam wielkie kałuże. Ponadto nieposiadanie odpowiednich przyłączy np. elektrycznych utrudnia funkcjonowanie w miesiącach zimowych bo nie ma ani ogrzewania ani odpowiedniego światła na targowisku. Sporo osób przyjeżdża na Rynek Łazarski rowerami dlatego postuluję ustawienie kilku stojaków. Brakuje również ławek, które byłyby pomocne szczególnie osobom starszym w robieniu codziennych zakupów - tłumaczy Łukasz Prymas.

Rynkiem Łazarskim administruje spółka Targowiska, która chce ubiegać się o środki unijne na remont.

Nie wiem czy uda się pozyskać środki na takie zadanie. Jest duże prawdopodobieństwo, że będzie to pożyczka dla kupców a nie dotacja z Unii Europejskiej. Remont płyty Rynku Łazarskiego byłby pierwszym krokiem w rewitalizacji tego miejsca. Pamiętajmy, że przez rewitalizację rozumiemy nie tylko remont nawierzchni, ale cały zakres działań, w tym społecznych, a tylko takie mogą uzyskać dofinansowanie unijne. Póki co spółka nie ma planu całkowitej rewitalizacji Rynku Łazarskiego, więc chcemy by choć trochę ulżyć mieszkańcom i kupcom funkcjonowanie w tym bardzo uczęszczanym miejscu. Myślę, że remont Rynku Łazarskiego jest całkiem realny, tym bardziej, że to także stojaki dla rowerów, ławki, mała architektura i zieleń - wskazuje Łukasz Prymas.

Koszt projektu szacowany jest na 2 miliony złotych, z czego remont nawierzchni wraz z odpowiednimi przyłączami - 1,8 mln zł, postawienie stojaków rowerowych - 50 tys. zł oraz mała architektura i zieleń - 150 tys. zł.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: