Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Parada tramwajowa na otwarcie PeSTki - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Parada tramwajowa na otwarcie PeSTki
31-08-2013 22:25   Janusz Ludwiczak
W niedzielę o ponad dwóch latach budowy rusza najbardziej oczekiwana inwestycja komunikacyjna, która początkowo miała być zrealizowana na Euro 2012. O godz. 5:22 pierwszy tramwaj z pasażerami przejedzie nową trasą PeSTki. Niespełna pięć godzin później, punktualnie o 10:00 z pętli PST na os. Jana III Sobieskiego do Dworca Zachodniego wyruszy parada z udziałem zabytkowych tramwajów. Tramwaje oznaczone numerem 0 będą wozić mieszkańców za darmo po nowej PeSTce.

Po ponad dwóch latach budowy rusza najbardziej oczekiwana inwestycja komunikacyjna, która początkowo miała być zrealizowana na Euro 2012. Dzięki przedłużonej PeSTce do Dworca Zachodniego i ul. Głogowskiej polepszy się dojazd z Centrum i Łazarza na Winogrady i Piątkowo przede wszystkim z powodu przebudowy Kaponiery. Ponadto nowa trasa tramwajowa odciąży Most Teatralny - węzeł, przez który co 30 sekund przejeżdża bimba.

Nową trasą jeździć będą tramwaje trzech linii - nr 12, 14 i 15. "Dwunastka" z Dworca Zachodniego wyjedzie na ulicę Głogowska, a następnie skręci w Most Dworcowy i po stałej trasie dojedzie na Starołękę.

Tramwaje linii nr 14 z Dworca Zachodniego będą skręcać w lewo i ulicą Głogowską dojadą na Górczyn.

Ponadto po nowej trasie szybkiego tramwaju do Dworca Zachodniego będzie jeździć jeszcze trzecia linia - "piętnastka", która przez Głogowską i Grunwaldzką będzie dojeżdżać do Ronda Jeziorańskiego a następnie dalej prosto ulicą Grunwaldzką dotrze do Junikowa.

Pierwszy tramwaj z pasażerami nową trasą przejedzie dwa minut po godz. 5 rano. Niespełna pięć godzin później, o 10:00 z pętli PST na os. Jana III Sobieskiego do Dworca Zachodniego wyruszy parada z udziałem zabytkowych tramwajów. Kawalkada tramwajów będzie się składała z dziesięciu pojazdów od najstarszego do najnowszego. Będą to zabytkowe składy: N+ND+ND 602+456+436, „kanciak” czyli 102N 1, 102Na 71, 105N+105N 194+193, wysłużone bimby z niemieckiego demobilu GT6 615 i GT8 685 oraz te współczesne: Moderus Alfa, Moderus Beta, Tatra 405, Combino i Tramino. Będzie to wyjątkowa okazja przejażdżki tramwajami, które kiedyś woziły poznaniaków, a dziś są odrestaurowanymi zabytkami i porównać je do nowoczesnych pojazdów Combino lub Tramino. Po wjeździe tramwajów na przystanek Dworzec Zachodni, pasażerów powita muzyka w wykonaniu Orkiestry Miasta Poznania przy MPK Poznań. Podczas przejazdu parady trzeba się liczyć z czasowym wstrzymaniem ruchu liniowego na odcinku PST od os. Sobieskiego do Dworca Zachodniego.

Natomiast po zakończeniu parady swoje kursy rozpoczną trzy zabytkowe na specjalnie w tym dniu zmienionej linii turystycznej numer 0: Dworzec Zachodni – trasa PST – Os. Sobieskiego. Przejazdy na tej linii, aż do godziny 17 będą bezpłatne. W tramwajach tych chętni otrzymają okolicznościowe bilety wydane z okazji uruchomienia trasy, które będą stemplować umundurowani członkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych. Tradycyjnie już klubowicze będą też prowadzić zbiórkę na renowację zabytkowych pojazdów.

Od niedzieli tramwaje wracają również na Junikowo. Swoją trasę zmienią także autobusy linii nr 45, a po wakacyjnej przerwie na tory powróci "jedenastka", która będzie kursować z Ogrodów na Górczyn. Więcej w artykule: Autobusy "45" będą jeździć ul. Wyspiańskiego. Przystanek "Dworzec Zachodni" zachowa swą nazwę.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: