Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Noc Muzeów można było zobaczyć meczet, spróbować daktyli i poznać historię poznańskiej komunikacji - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Noc Muzeów można było zobaczyć meczet, spróbować daktyli i poznać historię poznańskiej komunikacji
20-05-2013 01:30   Janusz Ludwiczak
Noc Muzeów odbyła się również na Łazarzu. W Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym, który mieści się przy ul. Biedrzyckiego można było porozmawiać z imamem, skosztować daktyli czy nauczyć się podstaw języka arabskiego. Natomiast w Muzeum Komunikacji można było zobaczyć w jakich niegdyś mundurach chodzili motorniczowie i konduktorzy, obejrzeć stare bilety czy również modele tramwajów i autobusów.

Pod hasłem "Sztuka i kultura muzułmańska" można było zwiedzić meczet i zobaczyć jak wygląda modlitwa muzułmanów. Chętni mogli skosztować daktyli i kawy arabskiej czy wziąć udział w lekcji z podstaw języka arabskiego oraz w warsztatach z kaligrafii arabskiej. Spora kolejka ustawiała się do marokańskiego namiotu, w którym panie zdecydowały się na pomalowanie dłoni henną.

A jak muzułmanom żyje się w Polsce?

Bardzo dobrze mieszka mi się w Polsce. Ludzie są pogodni i mili. Są tylko niższe temperatury i jest zdecydowanie mniej słońca. Jednak przyzwyczaiłem się do tutejszego klimatu a nawet zimy. W Poznaniu mieszkam ponad półtora roku. Mieszkam tutaj z żoną, która jest Polką. Zamierzam dalej mieszkać w Polsce, ale mamy plany, by przyszłościowo przez kilka miesięcy mieszkać również w Egipcie - powiedział Jamal Mohamed.

Prawie pół kilometra dalej, w Muzeum Komunikacji, które mieści się na terenie zajezdni przy ulicy Głogowskiej tłumy poznaniaków chciały poznać historię miejskiej komunikacji. Można było zobaczyć nie tylko stare mundury, w których niegdyś chodzili motorniczowie i konduktorzy, ale także dawne bilety, kasowniki, modele tramwajów i autobusów i wszelkiego rodzaju pamiątki. Jedną z ekspozycji była wystawa z okazji 115. rocznicy uruchomienia tramwajów elektrycznych w Poznaniu. Najmłodsi najchętniej zasiadali za pulpitem repliki tramwaju, a także podziwiali makietę PeSTki, czyli Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Makieta w skali 1:87 przedstawiała fragment PeSTki i stację "Al. Solidarności". Autorzy makiety zachowali tak drobne detale jak biletomat, ławki czy sygnalizatory świetlne na wiadukcie w ciągu alei Solidarności.


Komentarze (7)

06-06-2013 22:37:36
do uczestniczka:
Szanowna uczestniczko: trzeba było samej zrobić zdjęcia i je udostępnić a nie marudzić, że te się nie podobają. A Szanownej Pani zdjęcia wcześniejsze się nie wyświetliły tylko te 3 ostatnie ??? a i wychodzi polska mentalność - marudzić , marudzić ale nic z siebie FOTOGRAF jak i Jego kolega zrobili kawał świetnej roboty !!! Jak zawsze . Pozdrawiam. Natalia
22-05-2013 17:00:56
Karl
@kaziu stworzył: "Polska to taki kraj w Europie o ponad 1000 letniej judeo - chrześcijańskiej tradycji." Doucz się troszkę. Chrzest był przyjęty ze względów li tylko politycznych :) A ilu przy tym zginęło niewinnych innowierców? Nic nie jest tak proste jak ci się wydaje. Ale nie o to mi chodzi. Twój post pokazuje polski katolicyzm w pełnej krasie - każdy kto myśli inaczej powinien być w getcie. A w czym gorsi są muzułmanie od polskich katoli, że taką nienawiścia pałasz do nich? Dla mnie EOT Prasuj szturmówkę na 11 XI ;)
22-05-2013 15:14:31
kaziu
Kim jesteś Karolku ? Przedstaw się. Ja jestem Polakiem, Polska to taki kraj w Europie o ponad 1000 letniej judeo - chrześcijańskiej tradycji. Mój kraj wielokrotnie najeżdżały dzikie hordy ze wschodu i nie tylko, lecz odwaga i męstwo moich przodków nigdy nie pozwoliły na zagnieżdżenie się dzikusów, którzy siłą chcieli zaprowadzić własne prawo na naszej ziemi. Nigdy im się to nie udało i nie uda, bo Polacy to bohaterski, odważny a co najważniejsze - mądry naród, więc twoje życzenie "pogonienia katoli" to marzenie ściętej głowy... Serdecznie pozdrawiam.
22-05-2013 14:03:02
Karl
No i dobrze niech pogonią katoli, którzy nazywają ich tak ja ty kebabami. Katole wybili więcej niewinnych ludzi od wszystkich Arabów razem wziętych.
22-05-2013 13:32:35
kaziu
Po prostu raczkująca islamizacja Polski, niewinne muzułmaniątka przybliżają "kulturę", ciche i spokojne bo w zdecydowanej mniejszości (jak narazie). W Londynie - wszelka muzułmańska masc naduzywa pomocy socjalnej, nie uczy sie jezyka angielskiego, bo ma swoje plany wprowadzenia prawa szariatu, gdzie arabski, Islam i prawa zywcem wziete z Koranu chca silowo wprowadzic w zycie przy pomocy manifestacji, ktore coraz czesciej zaklucaja zycie i spokoj w miastach UK. urzedy boją się odmawiac pomocy socjalnej nawet wtedy, kiedy nie ma podstaw do jej udzielenia, gdyz to szybko przerodzi sie w sprawe na tle religijno-rasowym, znajdzie rozwiazanie w sadzie (ktory rowniez w takich sytuacjach nie jest bezstronny) lub na ulicy, palac kilka samochodow, jak to sie dzieje we Francji, Belgii, czy Szwecji. najwiekszym zagrozeniem sa islamisci, ktorzy zamroczeni obietnicami z Koranu, staraja sie w rozmaite sposoby wprowadzic ich chore prawo szariatu, zakazujac nam w ten sposob wolnosci czynu i slowa oraz zmuszajac do przejecia innej wiary, o czym otwarcie mowia na ulicach, wykrzykujac przez megafony. zalewaja nas masowa 'produkcja' dzieci, wykorzystujac swiatowy kryzys, ktory prowadzi do ograniczenia liczebnosci urodzen u 'niewiernych' (czytaj wszelkiej wiary innej od Islamu). Niemcy znikaja, a za 15 lat beda w zdecydowanej mniejszosci, Belgia, Holandia, Dania rowniez. jedynie Polska jest ostoja katolicyzmu, a przez to wrogosci do 'kebabow' i ich silowych rozwiazan. pozostalo nam tylko walczyc ze stawianiem meczetow i udzielaniem wszelakich swiadczen spolecznych, blokujac im osiedlenie na naszych ziemiach, bo od tego zaczyna sie islamizacja. szerzenie tej prawdy moze uchronic Polske przed zalewem i narzuceniem nam innej wiary pod grozba smierci. Sobieski nie na darmo ich pogonil, musimy byc konsekwentni w tym dzialaniu, inaczej skonczymy jak Niemcy i inne narody europejskie.
21-05-2013 10:26:10
REDAKCJA
@uczestniczka: W momencie, kiedy byłem w centrum Muzułmańskich akurat nie natrafiłem na warsztaty. Niestety nie mogę być w kilku miejscach na raz, musiałem przedstawić Państwu jeszcze relację z Muzeum Komunikacji i zwiedzania starego dworca. Pozdrawiam.
21-05-2013 08:53:34
uczestniczka
dot. mcko : Fatalne zdjęcia. "fotograf" i jego kolega robili mnóstwo zdjęć, wręcz przeszkadzali w trakcie warsztatów.. i to jest efekt Waszej pracy? Działo się tam tyle ciekawych rzeczy a Wy wrzucacie zdjęcia książek...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: