Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Muzeum Komunikacji można było zobaczyć stare mundury i bilety, u muzułmanów nauczyć się kaligrafii - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Muzeum Komunikacji można było zobaczyć stare mundury i bilety, u muzułmanów nauczyć się kaligrafii
20-05-2012 02:24   Janusz Ludwiczak
Noc Muzeów odbyła się również na Łazarzu i to aż w dwóch miejscach. Prawdziwe tłumy ściągały do Muzeum Komunikacji MPK przy Głogowskiej oraz Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego przy ul. Biedrzyckiego.

W Muzuem Komunikacji, które mieści się na terenie zajezdni przy ulicy Głogowskiej można było zobaczyć w jakich niegdyś mundurach chodzili motorniczowie i konduktorzy. Jedną z prezentowanych ekspozycji była makieta PeSTki, czyli Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. W skali 1:87 można zobaczyć jak wygląda jedna ze stacji. Autorzy makiety zachowali tak drobne detale jak biletomat, ławki czy sygnalizatory świetlne na wiadukcie w ciągu al. Solidarności.

Na Głogowskiej prezentowane były również stare bilety i modele tramwajów oraz autobusów, a także liczne pamiątki związane z poznańską komunikacją miejską, która ma już 132 lata. Najmłodsi najchętniej zasiadali za pulpitem repliki tramwaju.

550 metrów dalej poznaniacy odwiedzali Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe, które mieści się przy ul. Biedrzyckiego 13. Pod hasłem "Poznaj Islam" można było bliżej poznać nie tylko religię islamu, ale też kulturę muzułmańską. Zwiedzający mogli zobaczyć m.in. dużą salę modlitewną, która pełni funkcję meczetu, a także sale lekcyjne, gdzie na co dzień odbywają się nauki języka arabskiego. Sporym zainteresowaniem cieszyła się projekcja filmu "Dziewczyny jednego Boga".

Po raz pierwszy przyłączyliśmy się do Nocy Muzeów i akcja przerosła nasze śmielsze oczekiwania. Sporo osób chciało w tym dniu dowiedzieć się o islamie i samej kulturze muzułmańskiej. Można było spróbować kawy z kardamonem, herbaty hibiskus, a także nauczyć się liter alfabetu arabskiego.
2 czerwca zapraszamy na Dzień Kultury Muzułmańskiej. Zamierzamy wprowadzić też cykl wydarzeń "Poznaj Islam", a co trzy miesiące odbywać będzie się dzień kultury danego kraju, na początek Maroka lub Egiptu
- powiedziała Natalia Rabczewska z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego.

A dlaczego poznaniacy postanowili odwiedzić muzułmanów z Biedrzyckiego i czy w ciągu roku zwiedzają muzea?

Trochę widzieliśmy świata muzułmańskiego, byliśmy wielokrotnie w Tunezji, a także w Maroko, Libii i Egipcie. Stąd nasze zainteresowanie. Uczymy się amatorsko języka arabskiego. Chcieliśmy zobaczyć jak wygląda kaligrafia. Noc muzeów to świetna akcja, niestety sporo naszukaliśmy się ulotki z mapą. Poznań dość słabo się promuje. Na Dworcu Głównym, w centrum informacji turystycznej prędzej dostałem ulotkę informacyjną o Nocy Muzeów w Warszawie, we Wrocławiu i w Trójmieście, a informacji o Poznaniu nie było żadnej - uważa Marek Pietrzak.

Nie wiedziałam do tej pory, że w Poznaniu jest takie miejsce. O centrum muzułmańskim dowiedziałam się dopiero z programu Nocy Muzeów. Jesteśmy tutaj pierwszy raz. Bardzo lubię Noc Muzeów, co roku wybieram się na zwiedzanie. Jest to możliwość żeby zobaczyć miejsca, których się wcześniej nie widziało. W ciągu roku zdarza mi się zwiedzać muzea, ale najczęściej poza Poznaniem - twierdzi Hanna Wichrowska.

Jest to jedne z nielicznych miejsc w Poznaniu i w kraju, gdzie można poznać kulturę muzułmańską. Do tej pory nie wiedziałam, że jest takie miejsce, a mieszkałam dwie ulice dalej. Noc Muzeów to bardzo fajna inicjatywa. W ciągu roku zwiedzamy muzea, ale zazwyczaj jeśli jesteśmy na wakacjach. Noc Muzeów to doskonały pretekst, by zobaczyć muzea tu na miejscu - wskazują Magdalena Frankiewicz i Aleksandra Wanecka.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

13

gru

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
61. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

17

gru

Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
Kiermasz świąteczny
• dekoracje i słodkości wykonane przez uczniów w godz. 14:00-17:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: