Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

68. rocznica wyzwolenia Poznania - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
68. rocznica wyzwolenia Poznania
23-02-2013 01:13   Janusz Ludwiczak
Dokładnie 68 lat temu - 23 lutego 1945 udało się zdobyć bronioną przez hitlerowców Cytadelę. Dziś przypada 68. rocznica zakończenia walk o Poznań, czyli wyzwolenia Poznania.

W 1945 roku, na przełomie stycznia i lutego trwały ciężki walki o Poznań. Niemcy zamienili nasze miasto w twierdzę, broniąc ją przed Armią Czerwoną. Dokładnie 67 lat temu, 23 lutego 1945 r. udało się wyzwolić Poznań od okupacji hitlerowskiej zdobywając Cytadelę.

Co prawda rocznicę wyzwolenia Poznania obchodzimy 23 lutego, to sam Łazarz był już wolny 29 stycznia 1945 roku. Dwa dni wcześniej udało się Armii Czerwonej dojść do Rynku Łazarskiego, a także Wildeckiego.

Już w lutym 1945 roku kiedy trwały jeszcze walki o wyzwolenie Poznania w Szkole Podstawowej u zbiegu ulic Jarochowskiego i Wyspiańskiego prowadzone były zajęcia lekcyjne w języku... polskim.

Wyzwalanie Poznania trwało trzydzieści dwa dni. Podczas walk zniszczona została w mieście ponad połowa budynków. 67 lat temu w czasie wyzwolenia miasta poważnie została naruszona konstrukcja Wieży Górnośląskiej, znajdującej się w miejscu, gdzie obecnie mieści się Iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wieża Górnośląska zbudowana jako wieżę ciśnień powstała po niemieckiej wystawie przemysłowo-rolniczej z 1911 roku i towarzyszyła też Powszechnej Wystawie Krajowej w 1929 roku. Obiekt zaprojektował architekt Hans Poelzig, czołowy przedstawiciel niemieckiego ekspresjonizmu. Wieży nie udało się naprawić, a częściowa konstrukcja budowli wykorzystana została do obecnej Iglicy.


Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia oraz stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań zapraszają w sobotę na Cytadelę na spacer po umocnieniach. Gratką dla miłośników fortyfikacji, będzie wyjątkowa okazja obejrzenia, na co dzień niedostępnych, wnętrz schronu tzw. sanitarnego.

O godz. 11:00 i 14:00 rozpocznie się spacer wzdłuż południowo-wschodniego frontu umocnień dawnego Fortu Winiary. W jego trakcie będzie można poznać dzieje Cytadeli od początku budowy, aż do współczesności. Największą atrakcję stanowią jednak, wyjątkowo udostępnione w tym dniu, wnętrza schronu tzw. sanitarnego. Ciekawostką będzie natomiast podstawa działa pierścieniowego 15 cm na obrotowym łożu typu nadbrzeżnego.

Natomiast o godz. 13:00 na polanie przy Dzwonie Pokoju rozpocznie się inscenizacja historyczna "Bitwa o Poznań", którą przedstawią Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warta przy współpracy z innymi stowarzyszeniami oraz organizacjami społecznymi. Wstęp wolny.


W poniedziałek, 25 lutego w samo południe zawyją w całym mieście syreny, które upamiętnią rocznicę wyzwolenia Poznania. O godz. 10 nastąpi złożenie kwiatów w kwaterach żołnierzy polskich, żołnierzy radzieckich i żołnierzy niemieckich na cmentarzu Miłostowskim. Dwie godziny później rozpoczną się główne uroczystości na górnym tarasie Cytadeli Poznańskiej z udziałem władz miasta. Na zakończenie nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikami Żołnierzy Radzieckich, Cytadelowców i Żołnierzy Alianckich oraz spotkanie władz miasta z kombatantami.


Komentarze (3)

30-10-2016 09:42:23
Robert
Mój dziadek w lutym 1945 roku wprowadził do Waszej dzielnicy swój batalion Wojska Polskiego i spotkał się z gorącym, serdecznym przyjęciem. To był pierwszy oddział Wojska Polskiego, który pojawił się na Łazarzu od 1939 r. Tutaj, na Rynku, w mrozie, śnieżycach, batalion, kiepsko umundurowany, organizował pierwsze zbiórki i wychodził na akcje na miasto...Dzisiaj już mało kto o tym pamięta, albo nie chce pamiętać... I jeszcze prośba- wspaniały artykuł, tylko proszę już więcej nie publikować zdjęcia idących jeńców niemieckich ulicami Poznania, ponieważ to nie Poznań lecz Gniezno- ulica Warszawska.
27-02-2013 14:38:00
gazda110
W poniedziałek, 25 lutego w samo południe zawyją w całym mieście syreny, które upamiętnią rocznicę wyzwolenia Poznania. O godz. 10 nastąpi złożenie kwiatów w kwaterach żołnierzy polskich, żołnierzy radzieckich i żołnierzy niemieckich na cmentarzu Miłostowskim. Dwie godziny później rozpoczną się główne uroczystości na górnym tarasie Cytadeli Poznańskiej z udziałem władz miasta. Na zakończenie nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikami Żołnierzy Radzieckich, Cytadelowców i Żołnierzy Alianckich oraz spotkanie władz miasta z kombatantami. Brawo to mi sie podoba.pozostale miasta Jak Nowy Sącz Kraków Warszawa Czestochowa Nie uznaja wyzwolenia Prosze wybaczyc jest to wredne >jak maja nas szanowac. Ci ludzie szli na rokaz . W calym kraju poleglo na ziemi Polskiej 600 tys Rosjan. To przykre ze nie potarfimy byc wdzieczni.
23-02-2013 08:50:21
wolf
Warto w tym miejscu wspomnieć, że to właśnie na Łazarzu w 1945 roku powstawały pierwsze urzędy np. Zarząd Miejski stołecznego Miasta Poznania, gabinet Prezydenta miasta, Komenda MO, szpital PCK przy ul. Śniadeckich. Powstawały one np. na MAtejki, Głogowskiej czy Chełmońskiego. Na Jarochowskiego otwarto pierwszą szkołę w Poznaniu, na Rynku Łazarskim przedstawiciele nowych władz uczestniczyli w nabożeństwie dziękczynnym za wyzwolenie Poznania.
Aktualności
Niezapominajka
27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: