Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarskie kalendarium - luty - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarskie kalendarium - luty
02-02-2013 16:36   Janusz Ludwiczak
Rozpoczęcie nauki w języku polskim w Szkole Powszechnej przy ul. Jarochowskiego, odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej poległym i zamordowanym przez okupanta hitlerowskiego na budynku prasy poznańskiej przy ul. Grunwaldzkiej 19, wyzwolenie Poznania spod niemieckiej okupacji, utworzenie przy ul. Chełmońskiego Instytutu Zachodniego - ŁAZARSKIE KALENDARIUM: Luty.

12 lutego 1945 - Początek nauki w pierwszej polskiej szkole w Poznaniu po wyzwoleniu, w Szkole Powszechnej przy zbiegu ulic Jarochowskiego i Wyspiańskiego (obecnie Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 oraz Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych). Była to pierwsza poznańska szkoła, w której zajęcia lekcyjne prowadzone były w języku polskim po II wojnie światowej.
Przed wejściem na teren szkoły, od strony ul. Jarochowskiego znajduje się pamiątkowy pomnik i tablica:
W tej szkole w dniu 12 II 1945 r. rozpoczęto naukę, gdy trwały jeszcze walki o wyzwolenie Poznania spod okupacji hitlerowskiej. Szkoła im. Zdobywców Cytadeli Poznańskiej w 25. rocznicę P.R.L"

19 lutego 1970 - W obecności władz partyjnych i państwowych, redaktor Lesław Tokarski dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy umieszczonej na ścianie budynku poznańskich redakcji prasowych przy ulicy Grunwaldzkiej 19.
"Dziennikarzom wielkopolskim poległym w drugiej wojnie światowej i zamordowanym przez okupanta hitlerowskiego w 25. rocznicę powstania „Głosu Wielkopolskiego” pierwszego dziennika w wyzwolonym Poznaniu" (Z. Wojtkowiak, Tablice Pamiątkowe Miasta Poznania).

20 lutego 1806 roku - Urodził się Maciej Palacz, działacz niepodległościowy. W latach 1836-1846 był sołtysem Górczyna. W 1845 roku został członkiem Związku Plebejuszy, z ramienia którego organizował powstanie wśród wielkopolskich chłopów. Po aresztowaniu Karola Libelta i Ludwika Mierosławskiego w lutym 1846 r. stanął na czele górczyńskich chłopów w nocy z 3 na 4 marca w ramach powstania. Oddział oczekiwał rozkazu ataku na Poznań, polecenia jednak nigdy nie wydano, zaś Macieja Palacza wraz z innymi powstańcami aresztowano. Po aresztowaniu osadzono go w Moabicie, gdzie przez dwa lata oczekiwał na proces. W dniu 2 grudnia 1847 w ramach procesu polskich powstańców skazano go na dwa lata więzienia zaliczając na poczet kary okres spędzony w areszcie. Po wyjściu na wolność, jeszcze w 1847 roku, Maciej Palacz zaangażował się w akcje niepodległościowe będąc między innymi członkiem deputacji, która 3 marca 1848 r. do króla Prus z ramienia Komitetu Narodowego w Poznaniu. Po wybuchu powstania w maju stanął na czele oddziału walczącego w okolicach Kórnika. Po zakończeniu Wiosny Ludów z tego powodu prześladowany był przez pruską administrację. Nie przeszkodziło mu to jednak w byciu współtwórcą Ligi Polskiej w której pełnił funkcję członka Dyrekcji Głównej. W latach 1849-1855 r. był posłem do pruskiego parlamentu, gdzie działał w kole posłów polskich. Na pograniczu Łazarza i Górczyna znajduje się ulica jego imienia, która prowadzi od Głogowskiej przez Arciszewskiego do Grunwaldzkiej.

23 lutego 1945 - Wyzwolenie Poznania spod niemieckiej okupacji. Co prawda rocznicę wyzwolenia Poznania obchodzimy 23 lutego, to sam Łazarz był już wolny 29 stycznia 1945 roku. Dwa dni wcześniej udało się Armii Czerwonej dojść do Rynku Łazarskiego, a także Wildeckiego.
Wyzwalanie Poznania trwało trzydzieści dwa dni. Podczas walk zniszczona została w mieście ponad połowa budynków. 67 lat temu w czasie wyzwolenia miasta poważnie została naruszona konstrukcja Wieży Górnośląskiej, znajdującej się w miejscu, gdzie obecnie mieści się Iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich.

27 lutego 1945 - Przy ul. Chełmońskiego 1 utworzony został Instytut Zachodni w Poznaniu. Wybór Poznania na siedzibę przyszłego Instytutu nie był przypadkowy. Już w okresie międzywojennym Poznań był ważnym ośrodkiem badań niemcoznawczych, prowadzono tutaj prace naukowe dotyczące stosunków polsko-niemieckich oraz dokumentowano polską przeszłość obszarów zachodnich. Obecnie Instytut Zachodni mieści się przy ulicy Mostowej.

Zdarzyło się w Poznaniu - codzienne "Kalendarium Poznańskie" znajdziesz na portalu lepszypoznan.pl


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: