Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarskie kalendarium - styczeń - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarskie kalendarium - styczeń
15-01-2013 00:25   Janusz Ludwiczak
Utworzenie Parafii Matki Boskiej Bolesnej, uruchomienie trasy tramwajowej w ciągu ulicy Hetmańskiej, forum gospodarcze z udziałem prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Władimira Putina na MTP, wkroczenie pierwszego oddziału żołnierzy polskich na ulicę Marszałka Focha (obecnie Głogowską) - ŁAZARSKIE KALENDARIUM: Styczeń.

1 stycznia 1913 - Utworzenie Parafii Matki Boskiej Bolesnej.
Na przełomie XIX i XX wieku na Świętym Łazarzu było ok. 10 tysięcy katolików, a do tej pory dzielnica nie miała własnego kościoła, a wierni musieli uczęszczać na nabożeństwa aż do centrum, do kościoła Św. Marcina. W 1899 r. rozpoczęła się budowa kościoła Matki Boskiej Bolesnej, która trwała do 1901 r. Samodzielna parafia została ustanowiona jednak dopiero 12 lat później, dekretem ks. biskupa Edwarda Likowskiego z 6 grudnia 1912 r.

2 stycznia 1973 - Uruchomienie trasy tramwajowej w ciągu ulicy Hetmańskiej, od skrzyżowania z ul. Głogowską do skrzyżowania z ul. Dzierżyńskiego (obecnie 28 Czerwca 1956 r.).
Na nową trasę skierowano dwie linie tramwajowe: nr 10 (z Wilczaka przez Winogrady, Roosevelta, Głogowską, Hetmańską) na Dębiec oraz nr 12 (z Górczyna przez Głogowską, Hetmańską, Wildę, Marchlewskiego – obecnie Królowej Jadwigi, Rondo Rataje na os. Warszawskie). Budowa trasy tramwajowej z Łazarza na Wildę rozpoczęła się w 1968 roku.

10 stycznia 1944 - Podczas kontroli na Dworcu Głównym policja skonfiskowała 2,7 kilograma kiełbasy, 16 kilogramów słoniny, 6 kilogramów mięsa, 2 dętki rowerowe, 2 swetry męskie oraz 27 szpulek nici, które znaleziono w bagażach przybywających do Poznania Polaków.

10 stycznia 1963 - Zmarł Tadeusz Szeligowski, kompozytor i dydaktyk, twórca m.inopery "Bunt żaków", baletów "Paw i dziewczyna", "Mazepa", utworów symfonicznych, kameralnych i pieśni.
Od 1947 roku mieszkał w kamienicy przy ul. Chełmońskiego 22. W 1966 roku na ścianie tego budynku odsłonięto tablicę pamiątkową o treści: "W tym domu mieszkał i tworzył w latach 1947-1963 prof. Dr Tadeusz Szeligowski, wybitny kompozytor, twórca pierwszej opery w Polsce Ludowej".

11 stycznia 1897 - Urodził się Kazimierz Nowak, podróżnik. W latach 1931-1936 przemierzył samotnie Afrykę z północy na południe i z powrotem (40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie oraz czółnem).
Po powrocie do Poznania, do śmierci mieszkał w kamienicy przy ul. Lodowej 32.

12 sierpnia 1975 - Zmarł Kazimierz Ulatowski, architekt, autor projektu m.in. kamienicy przy ul. Gąsiorowskich 5 i 54, Kolejowej 55/55a. Według jego projektu zrealizowano odbudowę kościoła św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej.

17 stycznia 2002 - Na Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się II Forum Gospodarcze Polska-Rosja z udziałem prezydentów: Polski Aleksandra Kwaśniewskiego i Rosji Władimira Putina.

18 stycznia 1939 - Poświęcenie kościoła pw. Św. Michała Archanioła przy ulicy Stolarskiej.

19 stycznia 1985 - zmarł Leonard Turkowski, autor tomików wierszy i opowiadań nawiązujących do historii Warmii i Mazur.
Urodził się w kamienicy przy ulicy Głogowskiej 69.

27 stycznia 1926 - Pierwsze decyzje o zorganizowaniu Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 roku. "Kurier Poznański" donosił: "Dyrektor Targów Poznańskich p. Krzyżankiewicz otrzymał od ministra przemysłu i handlu pismo, adresowane do p. prezydenta m. Poznania Ratajskiego, akceptujące w zasadzie projekt urządzenia PWK w Poznaniu w 1929 r. ".

28 stycznia 1939 - "Dziennik Poznański" donosił:
Jadący rowerem Bolesław Powolny (ul. Chełmońskiego 2) przy zbiegu ulicy Matejki i Berwińskiego spadł z roweru i złamał sobie lewą nogę. Powolnego przewieziono do szpitala kolejowego przy ul. Orzeszkowej.

28 stycznia 1945 - Na ulicę Marszałka Focha (obecnie Głogowską) wkroczył pierwszy oddział żołnierzy polskich.

31 stycznia 1945 - Armia Czerwona opanowała Most Dworcowy.

Zdarzyło się w Poznaniu - codzienne "Kalendarium Poznańskie" znajdziesz na portalu lepszypoznan.pl


zdj. 1 - uruchomienie trasy tramwajowej w ul. Hetmańskiej, fot. fotopolska.eu
zdj. 2-9 - kościół przy ul. Głogowskiej, fot. archiwum Parafii Matki Boskiej Bolesnej
fot. 10 - ulica Marszałka Focha w 1945 r., fot. Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
fot. 11 - wieża Górnośląska, fot. archiwum MTP

ZOBACZ TAKŻE: 40 lat temu ulicą Hetmańską po raz pierwszy przejechał tramwaj

ZOBACZ TAKŻE: Parafia Matki Boskiej Bolesnej ma 100 lat - HISTORIA i ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

22

lut

do 25-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Meble Polska" - targi meblowe
"Home Decor" - targi wnętrz

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: