Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

68 lat temu w szkole przy Jarochowskiego rozpoczęto naukę w języku polskim {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
68 lat temu w szkole przy Jarochowskiego rozpoczęto naukę w języku polskim {WIDEO}
13-02-2013 21:09   Janusz Ludwiczak
12 lutego 1945 roku w czasie gdy trwały jeszcze walki o Poznań, w ówczesnej Szkole Powszechnej przy ul. Jarochowskiego 1 odbyły się pierwsze lekcje w języku polskim. O wydarzeniu tym pamiętali uczniowie i nauczyciele, którzy spotkali się na wspólnym apelu i złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem.

Ówczesna Szkoła Powszechna przy ul. Jarochowskiego 1 była to pierwsza placówka, w której zajęcia lekcyjne były prowadzone w języku polskim, po II wojnie światowej.

We wtorek uczniowie Gimnazjum nr 33 oraz XXXIII Liceum Ogólnokształcącego spotkali się na uroczystym apelu w 68. rocznicę powołania do życia pierwszej powojennej poznańskiej szkoły podstawowej. Młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pamiątkowym obeliskiem poświęconym zdobywcom poznańskiej Cytadeli. Znajduje się również na nim tablica:
"W tej szkole w dniu 12 II 1945 r. rozpoczęto naukę, gdy trwały jeszcze walki o wyzwolenie Poznania spod okupacji hitlerowskiej. Szkoła im. Zdobywców Cytadeli Poznańskiej w 25. rocznicę P.R.L".

Pamiętam, że będąc uczniem tej szkoły nasze akademie rozpoczynały się od słów: "Jeszcze na Cytadeli trwały walki, gdy bohaterska armia radziecka...", co ma swój wydźwięk, bo trwało jeszcze 11 dni walk - powiedział Lech Sadowski, dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych.

Teraz to już zupełnie inna szkoła. Gdy wróciłem tutaj po kilku latach, już w roli dyrektora były w tej szkole inne ściany i inne czasy. Dziś zależało nam na tym, aby młodzież sobie uświadomiła, że w tej chwili mogą spokojnie się uczyć w polskiej szkole i mówić w polskim języku - wyjaśnia Lech Sadowski, dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

gru

do 08-12-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie

07

gru

11:00
Łazarz
"Ulice Poznania - Grunwaldzka"
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki

14:00
Łazarz
"Ulice Poznania - Grunwaldzka"
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki

08

gru

14:00
Łazarz
Łazarskie ślady PeWuKi
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka przy hali Arena (przy wejściu A)

17:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Koncert Gosi Andrzejewicz - Jarmark świąteczny

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: