Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Już za 3 tygodnie sieciówka będzie kosztować 107 zł - radni nie "zamrozili" podwyżek - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Już za 3 tygodnie sieciówka będzie kosztować 107 zł - radni nie "zamrozili" podwyżek
12-12-2012 14:55   Janusz Ludwiczak
Rada Miasta Poznania odrzuciła obywatelski projekt w sprawie zamrożenia podwyżek biletów ZTM, pod którym podpisało się 12,5 tys. poznaniaków. Większość radnych nie zgodziła się również, by podwyżka biletów została wprowadzona dopiero 1 lipca. Tak więc już za 3 tygodnie bilet 15-minutowy będzie kosztował 2,80 zł (obecnie 2,60 zł), a sieciówka 30-dniowa będzie droższa o 8 złotych.

Większością głosów radnych odrzucony został we wtorek obywatelski projekt w sprawie "zamrożenia" podwyżek biletów komunikacji miejskiej i wydłużenia czasu przejazdu biletów 15-minutowych do 25 minut. Pod projektem, który powstał z inicjatywy stowarzyszenia Projekt Poznań przy współpracy stowarzyszeń: Inwestycje dla Poznania, My-Poznaniacy oraz KoLiber Poznań podpisało się w sumie 12,5 tysiąca poznaniaków.

Za "zamrożeniem" podwyżek było 14 radnych, głównie z SLD i PiS. Przeciw było 21 radnych.

Pojawiła się również propozycja kompromisowa, która zakładała opóźnienie podwyżki od 1 lipca. Wyższe ceny biletów miałyby zacząć obowiązywać po zakończeniu inwestycji - otwarciu dla ruchu tramwajowego pętli na Junikowie oraz oddaniu do użytku przedłużonej trasy PeSTki do Dworca Zachodniego i ulicy Głogowskiej.

Ostatecznie poprawka kompromisowa przepadła dwoma głosami. Za było 17 radnych - wszyscy z PiS i SLD i troje radnych PO. Przeciw było 19 radnych - z prezydenckiego klubu Poznański Ruch Obywatelski i większości Platformy Obywatelskiej.

Jak głosowali poznańscy radni nad poprawką kompromisową (wprowadzenie podwyżki od 1 lipca):
Przemysław Alexandrowicz (PiS) - ZA
Andrzej Bielerzewski (PRO) - PRZECIW
Jan Chudobiecki (PRO) - PRZECIW
Lidia Dudziak (PiS) - ZA
Karolina Fabiś-Szulc (PO) - PRZECIW
Joanna Frankiewicz (PRO) - PRZECIW
Grzegorz Ganowicz (PO) - PRZECIW
Ryszard Franciszek Grobelny (PO) - PRZECIW
Michał Grześ (PiS) - ZA
Krzysztof Grzybowski (PiS) - ZA
Ewa Jemielity (PiS) - ZA
Jakub Jędrzejewski (PO) - PRZECIW
Adrian Kaczmarek (SLD) - ZA
Katarzyna Kretkowska (SLD) - PRZECIW
Wojciech Kręglewski (PO) - PRZECIW
Dominika Urszula Król (PO) - ZA
Juliusz Kubel (niezależny) - ZA
Tomasz Lewandowski (SLD) - ZA
Tomasz Lipiński (PO) - PRZECIW
Przemysław Markowski (PO) - PRZECIW
Łukasz Mikuła (PO) - ZA
Norbert Napieraj (PRO) - PRZECIW
Maria Nowicka (PO) - PRZECIW
Adam Pawlik (PiS) - ZA
Maciej Przybylak (PRO) - ZA
Krzysztof Skrzypinski (PO) - PRZECIW
Sławomir Smól (PRO) - PRZECIW
Urszula Stecka (PO) - PRZECIW
Marek Sternalski (PO) - PRZECIW
Antoni Szczuciński (SLD) - ZA
Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS) - ZA
Hubert Świątkowski (PO) - NIEOBECNY
Michał Tomczak (PO) - PRZECIW
Beata Urbańska (SLD) - ZA
Mariusz Wiśniewski (PO) - ZA
Wojciech Wośkowiak (PRO) - PRZECIW
Bartosz Zawieja (PO) - PRZECIW
ZA: 17
PRZECIW: 19
WSTRZYMUJĄCE SIĘ: 0
OBECNI NIEGŁOSUJĄCY: 0

Ostatnia podwyżka została wprowadzona 1 czerwca. Kolejna nastąpi od stycznia. Już za trzy tygodnie bilet 15-minutowy będzie kosztować 2,80 zł (obecnie 2,60 zł), a półgodzinny 3,60 zł (teraz 3,40 zł). Sieciówka 30-dniowa zdrożeje o 8 złotych z 99 do 107 zł. Natomiast od 2014 roku bilet okresowy 30-dniowy ma kosztować już 115 złotych.

A jak jest w innych polskich miastach? Sprawdziliśmy największe miasta, stolice województw, w których funkcjonuje zarówno komunikacja autobusowa jak i tramwajowa. Uwzględnione zostały również nowe ceny biletów w miastach, w których podwyżka wprowadzona zostanie 1 stycznia 2013 (są to Łódź i Warszawa).
Najtańsze sieciówki są w Łodzi (80 zł - już po podwyżce), najdroższe w Katowicach i aglomeracji górnośląskiej (116 zł).


Komentarze (6)

23-04-2013 21:24:37
Kasia
pogratulować radnej Król z PO,radnemu Mikule i Wiśniewskiemu, że umieją stanąc na wysokości zadania i pamietają, że to poznaniacy ich wybrali a nie pan grobelny
15-12-2012 00:48:17
Bzyk
Dziękuję, jeszcze raz dziękuję, nie ma co. Do pokazywania się i pozowania do fotek pierwsi podobnie jak do podnoszenia cen. Przebolałem absurdalny podatek od deszczówki. Najlepsze jest to, że o cenach biletów decydują człowieczki, które przejazd komunikacją miejską mają za free, chociaż i tak ich nie rusza bo śmigają autami. ABSURD!
12-12-2012 21:38:10
Marek
Jeśli w marcu radni przyjęli 3 podwyżki biletów od 1 czerwca 2012, od 1 stycznia 2013 i od 1 stycznia 2014 to myśleliście, że teraz je zamrożą? Tak sobie wybraliście, tak macie.
12-12-2012 16:11:46
kaśka
czas wymienić w rowerze opony na zimowe, MPK i ZTM mówię dziekuję, a radnym faktycznie podziękuję przy następnych wyborach, czas na nowe twarze.
12-12-2012 15:37:42
Sławek
Dziękuję Panie Wośkowiak. Na Łazarskim muszę łazić po jezdni, na Głogowskiej tramwaje nie mają priorytetów, nie ma przystanku przy Dworcowym w kier Browaru, nie ma wiaty na przystanku przy MTP w kier Górczyna, przystanki przy Głogowskiej nie mają wejścia z dwóch stroni, nie ma strefy płatnego parkowania, dróg rowerowych, a chodniki błagają o naprawę. Nic Pan nie zrobił w kierunku zrównoważonego transportu na swoim osiedlu. Wie Pan, że niedługo na Dworcowym planuje się zamknąć jedną nitkę torów i jest Pan za podwyżką?!. Oby to była Pana ostatnia kadencja.
12-12-2012 15:18:57
wyborca
POdziękujemy wam przy urnach. Brawo dla radnych M.Wiśniewskiego i Ł.Mikuły za okazanie swoich poglądów. Wazeliniarz Wośkowiak niech już też zacznie lepiej szukać innej posadki, bo ciężko widzę jego polityczną karierę.
Aktualności
Niezapominajka
30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

22

lut

do 25-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Meble Polska" - targi meblowe
"Home Decor" - targi wnętrz

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: