Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Analiza wskazuje, że mamy jeszcze 2 gimnazja za dużo" - czat z prezydentem Ryszardem Grobelnym - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Analiza wskazuje, że mamy jeszcze 2 gimnazja za dużo" - czat z prezydentem Ryszardem Grobelnym
11-12-2012 00:19   Janusz Ludwiczak
Przez godzinę prezydent Poznania Ryszard Grobelny odpowiadał na czasie na pytania poznaniaków, które dotyczyły budżetu, inwestycji i komunikacji miejskiej. Internauci pytali również czy konieczna jest podwyżka biletów ZTM, o niebieską gwiazdkę w kampanii promocyjnej miasta a także likwidację szkół.

Podczas trwającego przez godzinę czatu z prezydentem Ryszardem Grobelnym internauta "sdrajewskiglosco" zapytał prezydenta o podwyżkę pensji dla pracownic miejskich żłobków.

W projekcie budżetu nie ma podwyżek w miejskich instytucjach - odpowiedział prezydent Ryszard Grobelny.

Były również pytania dotyczące likwidacji szkół.
Jakie oszczędności i kiedy mogą przynieść zmiany w poznańskiej oświacie? Czy w 2013 r. będziemy likwidować szkoły, które (sp, gimnazja czy licea)? - pytał internauta o nicku "sdrajewskiglosco".

Oszczędności już są, choć w budżecie mało widoczne, bo przysłonięte są skutkami podwyżek z 2012 roku. Raczej nie będziemy likwidować szkół podstawowych. Analiza wskazuje, że mamy jeszcze 2 gimnazja za dużo. Na pewno trzeba zmniejszyć liczbę szkół średnich - tłumaczył prezydent Grobelny.

2 lata temu wprowadził Pan przez kilka dni darmową komunikację. Teraz znów mamy zimę. Czy znów przejazdy tramwajami i autobusami mogłyby być bezpłatne, chyba, że wtedy był to akcent w kampanii wyborczej - pytał "pyra".

Darmowa to ona nie była "choć bezpłatna" bo płacili za nią podatnicy. To nie jest dobre rozwiązanie, bo wymaga zabrania środków z innych dziedzin funkcjonowania miasta - wyjaśnił prezydent.

Poznaniacy pytali prezydenta również czy konieczne jest wprowadzenie podwyżek biletów komunikacji miejskiej, o niebieską gwiazdkę w kampanii promocyjnej miasta, likwidację szkół i inwestycje.


Zapis czata z Ryszard Grobelny, który odbył się w poniedziałek, 10 grudnia

Początek - 2012-12-10 11:32
Prezydent: Zapraszam do zadawania pytań. Mam nadzieję, że dziś nie będzie problemów technicznych.
darek: witam
unicorn: Kiedy możemy spodziewać się uchwalenia budżetu, czy nie boi się Pan, że będzie to dopiero w przyszłym roku?
Prezydent: Sesja przewidywana jest na 21. 12. Dziś wydaje mi się że nie ma przeszkód by ten termin był dotrzymany
moderator3: prosimy o zadawani kolejnych pytań
arboleda: panie prezydencie, ogólne pytanie, kiedy w końcu będzie lepiej?
Prezydent: Jest coraz lepiej. Choć wszyscy chcemy by zmiany zachodziły szybciej.
sdrajewskiglosco: Ile pieniędzy zarezerwowano na odszkodowania w 2013 r? Czy ta rezerwa wystarczy, skoro tylko w 2012 ponad 50 mln miasto musiało zapłacić tytułem odszkodowań
Prezydent: Rezerwa wynosi 10 mln. Dązymy do minimalizowania odszkodowań. Będziemy kontynuować procesy dotyczące wypłat z 2012 roku.
sdrajewskiglosco: Czy pracownice żłobków miejskich otrzymają podwyżki pensji?
Prezydent: W projekcie budżetu nie ma podwyżek w miejsckich instytucjach.
pyra: Witam. Panie Prezydencie, kiedy Poznań zacznie wykorzystywać Wartę? Na bulwary pewnie nie mamy co liczyć, ale czy jest chociaż szansa, że ZTM śladami Bydgoszczy i Warszawy uruchomiłby tramwaj wodny.
Prezydent: Mało prawdopodobne, bo dopłaty do komunikacji publicznej musiałyby znacznie wzrosnąć. %28Wszystko zależy od analizy efektywności%29
pyra: 2 lata temu wprowadził Pan przez kilka dni darmową komunikację. Teraz znów mamy zimę. Czy znów przejazdy tramwajami i autobusami mogłyby być bezpłatne, chyba, że wtedy był to akcent w kampanii wyborczej
Prezydent: Darmowa to ona nie była %28choć bezpłatna%29 bo płacili za nią podatnicy. To nie jest dobre rozwiązanie, bo wymafga zabrania środków z innych dziedzin funkcjonowania miasta.
unicorn: czy od nowego roku będą pieniądze na odśnieżanie ulic, bo tegoroczne oszczędzanie już męczy poznańskich kierowców...
Prezydent: Będą ale niestety nie za wiele. Standard niestety będzie taki jak w tym roku.
pyra: Dlaczego w logo promocyjnym musi być używana niebieska gwiazdka. Czy przy promocji miasta nie można użyć jak w poprzedniej kampanii elementów związanych z koziołkami, albo wykorzystać innych symboli miasta np. rogala świętomarcińskiego?
Prezydent: Symbole wykorzystywane są różne %28i rogal i koziołki%29. Opracowana strategia promocji, wskazała gwiazdkę jako najbardziej uniwersalny i zgodny z ideą Poznania symbol.
sdrajewskiglosco: Pojawiła się propozycja by podwyżkę biletów wprowadzić nie w styczniu, ale od 1 lipca. Jakie będą to straty dla budżetu. Czy należy spodziewać się, że tramwaje i autobusy będą jeździć rzadziej?
Prezydent: Straty byłyby ok. 4-4,5 mln. Prawdopodobnie nie spowodowałoby to ograniczeń w rozkładzie jazdy. Bardziej prawdopodobne jest zwiększenie oszczędności na kosztach utrzymania dróg lub w innych dziedzinach.
unicorn: a czy nie jest to jedna w ważniejszych rzeczy dla bezpieczeństwa mieszkańców i środków na odśnieżanie i sypanie solą nie powinno być więcej?
Prezydent: Powinno ale niestety nie ma.
lidiasufinowicz: proszę o wytłumaczenie konieczności podwyższenia cen biletów, bo i tak na dzień dzisiejszy już dla przeciętnego poznaniaka sa one wysokiei powodują jazdę na gapę
Prezydent: Jeśli na gapę to trzeba zwiększyć kontrolę. Jak już mówiłem brak podwyżek musi skutkować ograniczeniami albo w komunikacji miejsciej albo w innych dziedzinach funkcjonowania Miasta.
sdrajewskiglosco: Co dalej z ICHOT-em? Czy są jakieś pieniądze na tę instytucję w przyszłym roku?
Prezydent: Mam nadzieję, że do końca 2013 roku nowy wykonawca zakończy budowę. W wieloletniej prognozie finansowej przewidujemy środki na jego funkcjonowania.
sdrajewskiglosco: Jakie są pomysły na efektywniejsze ściąganie podatków i opłat lokalnych? Czy miasto rozważa wdrożenie propozycji Lewicy, która chce stworzyć program tutaj mieszkam, tutaj płacę podatki
Prezydent: Podatki i opłaty lokalne są dość efektywnie ściągane. propozycja Lewicy dotyczy natomiast płacenia PIT-u. Zamierxzamy w tym zakresie podjąć pewne działania już na przełomie tego roku
mgrfrodo: Skąd Urząd weźmie prawie 40 mln zł które planował pozyskać ze sprzedaży MPGM ?
Prezydent: Przewidujemy kolejną próbę prywatyzacji w 2013 roku. Jęśli do tego nie dojdzię trzeba będzie zredukować wydatki.
sdrajewskiglosco: Czy po kolejnym fiasku jest nadal sens sprzedawać MPGM?
Prezydent: Zgodnie z wynikami kontroli NIK-u miasto nie m,oże prowadzić zadań realizowanych przez MPGM, zatem powinno tę spółkę sprywatyzować lub zlikwidować.
pyra: Panie Prezydencie kiedyś pojawił się pomysł,by koziołki trykały się nie tylko o godz. 12. Nie każdy turysta ma możliwość zobaczenia koziołków akurat w samo południe. Może jak hejnał w Krakowie jest grany nie tylko o 12,również koziołki trykały się częściej
Prezydent: To jest dobry pomysł, ale trzeba za to zapłacić Muzeum Narodowemu %28właścicielowi Ratusza%29
mgrfrodo: Czy możliwe jest sprzedanie miejskich nieruchomości za prawie 100 mln złotych, jak zapisano w projekcie budżetu? Czy w ostatnich latach sprzedano tyle miejskich nieruchomości ile w projekcie zapisano?
sdrajewskiglosco: Czy plan sprzedaży majątku jest realny? Jeśli się nie powiedzie to będzie dziura w budżecie? Jak duża?
Prezydent: Po reorganizacji służb przygotowujących nieruchomości do sprzedaży wydaje się że ten plan jest możliwy do realizacji.
Prezydent: Dziura będzie tak duża na ile nie uda się sprzedać.
mgrfrodo: Ile będzie kosztować reorganizacja służ przygotowująych nieruchomości do sprzedaży?
Prezydent: Już została przxeprowadzona.
sdrajewskiglosco: A miasto chce jeszcze przejąć ratusz?
Prezydent: Chce, ale nie wtedy gdyby musiało wydatkować dodatkowe środki finansowe.
sdrajewskiglosco: Czy jest jeszcze inny pomysł na komunikację miejską niż tylko podwyżki cen biletów?
Prezydent: Każdy inny pomysł też musi być sfinansowany.
mgrfrodo: W takim razie, ile kosztowała reorganizacja służb przygotowująych nieruchomości do sprzedaży?
Prezydent: Trudno powiedzieć . Nie zatrudniono nowych pracowników, tylko przesunięto osoby na inne stanowiska i inaczej zorganizowano pracę.
mgrfrodo: Dlaczego podwyżek cen biletów nie dokonywano w każdym roku w mniejszym zakresie? Społęczny opór byłby mniejszy.
Prezydent: Też tak uważam. Teraz jest tak ustalone, ale pojawiły się propozycje by wstrzymać zmiany cen %28co prawdopodobnie skutkować będzie kolejną skokową podwyżką%29.
sdrajewskiglosco: Ile pana zdaniem powinna kosztować sieciówka?
Prezydent: Tyle ile jest zapisane w uchwale Rady.
sdrajewskiglosco: Jak pan ocenia pracę dyrektora ZTM? Będzie zmiana na tym stanowisku czy nie?
Prezydent: Jeszcze za wcześnie na ocenę.
mgrfrodo: Czy urzędnicy którzy szacowali skutki finansowe uchwalania mpzp i pomylili się o dziesiątki milionów w sprawie krakowskiej spółki oraz Wechty, poniosą konsekwencje?
Prezydent: Dwie rózne sprawy. Odszkodowanie dla Wechty nie ma związku z mpzp, tylko z przejęciem gruntu pod drogę. Tu nie było szacunku tylko wyrok sądu, który kwestionujemy.
pyra: Po co powstał ZTM? Czy MPK znów nie może zarządzać komunikacją i decydować jak mają jeździć tramwaje i autobusy?
Prezydent: W drugim przypadku także sprawa nie jest oczywista bo zabudowa dotyczy terenu zalewowego.
Prezydent: MPK nie może być w przyszłości jedynym przewożnikiem i nie powinno samo decydować zarówno o nakładaniu na siebie zadań, jak i ich realizacji.
sdrajewskiglosco: Jakie oszczędności i kiedy mogą przynieść zmiany w poznańskiej oświacie? Czy w 2013 r. będziemy likwidować szkoły, które (sp, gimnazja czy licea)?
Prezydent: Oszczędności już są, choć w budżecie mało widoczne, bo przysłonięte są skutkami podwyżek z 2012 roku. Raczej nie będziemy likwidować szkół podstawowych. Analiza wskazuje, że mamy jeszcze 2 gimnazja za dużo. Na pewno trzeba zmniejszyć liczbę szkół średnich.
psn: Obecnie z uwagi na brak miejsc parkingowych zwykle nie jest to możliwe.
Prezydent: Chcemy budować parkingi typu park and ride, ale Nie mamy środków na sfinansowanie tego typu inwestycji z budżetu.
mgrfrodo: Czy Poznań będzie, w najbliższych latach, walczyć o organizacje międzynarodowych imprez sportowych? Czy zniechęcili Pana radni głosowaniem w sprawie MIO
Prezydent: Mam nadzieję, że będziemy. Chyba, że Ministerstwa się od nas odwrócą i będą wspierać inne miasta.
rawituck: dlaczego kontrole biletów są niemal żadkością w komunikacji miejskiej, rozmawiając z ludźmi twierdz, że opłaca im się jeździć bez biletu bo kontroli nie ma a uczciwi pasażerowie musząza nich płacici
Prezydent: Zwiększamy nakłady na kontrolę biletów i będą znacznie częstsze.
sdrajewskiglosco: Czy po zakończeniu inwestycji spółka Infrastruktura Euro 2012 zostanie rozwiązana, czy też jej doświadczenie myśli się wykorzystać przy innych zadaniach?
Prezydent: Zgodnie z przepisami po zakończeniu działalności zostanie rozwiązana, a rozważamy stworzenie na jej bazie jednostki prowadzącej inwestycje miejskie
mgrfrodo: Co sądzi Pan o inicjatywie zamrożenia cen biletów w 2013 roku? W grupie inicjatywnej są radni opozycji, to propozycja populistów?
Prezydent: Nie jest to dobry pomysł, bo oznaczać będzie konieczność zmniejszenia wydatków i prawdopodobnie spowoduje większą podwyżkę w przyszłości.
psn: Kiedy strefa płatnego parkowania zostanie rozszerzona na Wildę?
Prezydent: Prawdopodobnie w przyszłym roku.
sdrajewskiglosco: W jaki sposób chce pan zachęcić poznaniaków, by korzystali z komunikacji miejskiej?
Prezydent: Przede wszystki poprawiając dostępność i jakość komunikacji, także poprzez nowe inwestycje.
sdrajewskiglosco: Czy liczba sprzedanych biletów martwi pana? Czy są pomysły jak zmienić tę tendencję?
mgrfrodo: Dziękuje za odpowiedzi, do widzenia.
Prezydent: Rośnie sprzedaż biletów okresowych. Co prawda spada sprzedaż biletów jedorazowych %28może to wynikać z czasowego wydłużenia ich do 25 min i coraz większej liczby korzystających z komunikacji nieodpłatnie.
psn: Czy wprowadzenie SPP na Wildzie będzie oznaczało zmniejszenie liczby miejsc parkingowych?
Prezydent: Formalnie nie, ale trudniej będzie parkować na miejscach do tego nie przeznaczonych
sdrajewskiglosco: Czy poza Wildą i Łazarzem jeszcze gdzieś myśli się o wprowadzeniu SPP?
Prezydent: W tej chwili nie.
psn: Czy są plany rozszerzenia zasięgu sieci Free-Poznan-WiFi (np. na Wildę)?
Prezydent: Tak.
pios1: Kiedy zostanie przywrócony dawny porządek tramwajów między innymi na Grunwald czy os.Sobieskiego ?
Prezydent: Po zakończeniu Kaponiery. Choć na pewno nie będzie to dawny układ, bo wejdzie nowa trasa PESTKI
psn: Czy planowane jest zwiększenie liczby punktów wypożyczalni rowerów na Wildzie i Jeżycach?
Prezydent: Myślimy o tym. Jeśli zdobędziemy dodatkowe środki , to tak.
darek: czy w najblizszym czasie pojawi sie nowy inwestor , ktory spowoduje wzrost dochodow miasta z tytułu podatkow
Prezydent: W tej chwili prowadzone są rozmowy z kilkoma.
artur: witam Panie prezydencie ma pytanie: dlaczego miasto płaci za prąd i wodę na stadionie miejskim skoro jest operator?
Prezydent: Jest to obowiązek operatora i opłaty są fakturowane na niego.
moderator3: Czas na ostatnie pytanie...
sdrajewskiglosco: Gdyby Gwiazdor przekazał panu 100 mln zł dla miasta, to na co by pan je przeznaczył?
Prezydent: Prawdopodobnie na modernizację węzła Lechickiej i Naramowickiej.
darek: Mozna zdradzic jakie branze i kiedy mozna spodziewac konkretow
sdrajewskiglosco: Dziękuję i pozdrawiam
Prezydent: Głównie usługowe z zakresu obsługi biznesu. Konkrety dopiero po podjęciu decyzji.
pyra: Pojawił sie pomysł wybudowania linii trolejbusowej na Naramowice, czy nie lepiej jednak wybudowac tam trase tramwajową?
Prezydent: Co jest lepsze winna wskazać analiza. Ważne by powstała tam sprawna komunikacja publiczna.
Prezydent: Dziękuję za rozmowę.
pyra: Dziękujemy za dyskusję.
Koniec - 2012-12-10 12:32


R E K L A M A

Komentarze (3)

11-12-2012 23:19:15
xyz
jak zwykle pan grobelny nic nie powiedział konkretnego, "rozważamy" "analizujemy" itp itd po prostu brak mu odwagi aby spojrzeć prawdzie w oczy, nie nadaje się na prezydenta , ale przywiązanie do stołka jest silniejsze niż poczucie przyzwoitości
11-12-2012 14:52:45
abc
wiadomo że by chetnie zmodernizował skrzyzowenie Lechcickiej z Naramowicką. bo sam przecież mieszka w tych rejonach... A ceny biletów musi podnieść bo przecież kasy z podatków trzeba ciągnac ale to za mało.. miliony ludzi jezdzi tramwajami i wcale nie tak duzo na gape jak mówi, zreszta przy tych karach za brak biletu -to niezły biznes... Taki prezydent jak i wszyscy polscy politycy z wiejskiej..
11-12-2012 09:03:06
gosc
Ciekawe czy z tej analizy wynika też że za dużo jest urzędników, a ich praca i jej efekty są nieadekwatne do zarobków (patrz ZTM).
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:30
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Bezpieczny senior" - spotkanie dla seniorów na temat bezpieczeństwa ze Strażą Miejską
(sala parafialna)

06

paź

do 08-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Retro Motor Show 2023 - Targi Pojazdów Zabytkowych
PGA: Poznań Game Arena - Targi gier, rozrywki i multimediów

15

paź

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory parlamentarne

17

paź

do 18-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"PolEco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska
Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe
Forum Rozwoju Miast

19

paź

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: