Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy Konopnickiej powstanie przystanek "na żądanie" - seniorzy będą mieli łatwiejszą drogę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przy Konopnickiej powstanie przystanek "na żądanie" - seniorzy będą mieli łatwiejszą drogę
06-12-2012 08:52   Janusz Ludwiczak
Podopieczni z Dziennego Domu Pomocy chcieli, by autobus linii nr 64, którym dojeżdżają zatrzymywał się bliżej ulicy Konopnickiej. Po półtorarocznych staraniach ich marzenie w końcu się spełniło. W połowie grudnia na ulicy Matejki, za skrzyżowaniem z ul. Konopnickiej powstanie dodatkowy przystanek "na żądanie". Skorzystają na tym również uczniowie II LO i studenci Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, którzy dojeżdżają na zajęcia.

O problemach prawie 50 seniorów, którzy zmierzają do Dziennego Domu Pomocy nr 1 przy ul. Konopnickiej pisaliśmy już w listopadzie ubiegłego roku.

Seniorzy by wziąć udział w terapii zajęciowej, rehabilitacji czy spędzić miło czas w gronie swoich kolegów i koleżanek mają jednak problem z dojściem. By dojść do dziennego Domu Pomocy Społecznej muszą pokonać dystans prawie pół kilometra, dokładnie 450 metrów, gdyż najbliższy przystanek "Palmiarnia" dla autobusów linii nr 64 znajduje się na ul. Matejki, przy wejściu do Parku Wilsona i naprzeciwko siedziby Zarządu Transportu Miejskiego. Następny przystanek "Matejki" znajduje się od Dziennego Domu Pomocy ponad pół kilometra - równo 550 metrów. Do tego problemem jest nierówny i dziurawy chodnik na ul. Matejki pomiędzy Grunwaldzką a II LO.

Podopieczni i kierownictwo Dziennego Domu Pomocy nr 1 wystosowali w listopadzie zeszłego roku pismo do Zarządu Transportu Miejskiego, który propozycję rozpatrzył negatywnie.

"Z uwagi na istniejące warunki ruchowe (łuk zewnętrzny) nie jest możliwe przeniesienie przystanku w kierunku północnym np. w rejon ulicy Orzeszkowej. Jego dalsze osunięcie tj. za skrzyżowanie z ulicą Konopnickiej przy wejściu do II LO jest niemożliwe, bowiem w znacznym stopniu pogorszyłoby obsługę komunikacyjną mieszkańców rejonu ulic Grottgera, Chełmońskiego, Kossaka i Ułańskiej" - czytamy w piśmie Zarządu Transportu Miejskiego.

Seniorzy nie poddali się i postulowali, by przy II LO powstał dodatkowy przystanek "na żądanie".

22 listopada temat ten był omawiany na wspólnym posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Ruchu przez przedstawicieli Policji, Zarządu Dróg Miejskich i Zarządu Transportu Miejskiego.

"Na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Ruchu przy Zarządzie Dróg Miejskich w dniu 22 listopada ponownie przeanalizowano wniosek dotyczący jego utworzenia. Komisja zaopiniowała pozytywnie lokalizację przystanku za skrzyżowaniem z ulicą Konopnickiej (w kierunku ulicy Gruwnaldzkiej).
Uruchomienie przystanku nastąpi w połowie grudnia po wprowadzeniu stosownych zmian w organizacji ruchu kołowego na ulicy Matejki (między innymi zmniejszeniu ilości miejsc postojowych na chodniku przy II LO)"
- czytamy w piśmie nadesłanym przez ZTM.

Zadowolenia nie kryje Maria Paradowska z Dziennego Domu Pomocy przy Konopnickiej.

Bardzo się cieszę z tego, ale najbardziej zadowoleni są podopieczni naszego domu pomocy społecznej, którzy dojeżdżają tym autobusem. Droga dla seniorów będzie jeszcze łatwiejsza tym bardziej, że na Konopnickiej będzie nowy chodnik, dobiega końca właśnie remont. Na utworzenie tego przystanku czekaliśmy na to półtorej roku - powiedziała Maria Paradowska, dyrektor Zespołu Dziennych Domów Pomocy i kierownik Dziennego Domu Pomocy Filia nr 1 "Klub Centrum" przy ul. Konopnickiej.

Mam 85 lat, jestem chora na oba kolana, gdzie mi trudno jest chodzić. Bardzo byśmy prosili o przystanek, chociaż na żądanie. Jesteśmy szczęśliwy w tej placówce, to jest nasz drugi dom - powiedziała Sabina Pludra, która dojeżdża z ul. Ostatniej na Górczynie.

Tutaj są ludzie starsi, w podeszłym wieku. Poruszają się o dwóch laskach. Chcieliby dojść i mieć na starość ulgę. Jest u nas dużo ludzi starszych, którzy mają trudności w chodzeniu. Ja dojeżdżam aż z Kopaniny i mam daleko od tego przystanku do domu pomocy na Konopnickiej - wskazuje Marian Prętki.

Tutaj chodzi sporo ludzi po 80-tce, którzy mają problemy z poruszaniem się. Ja jestem po wypadku, chodzę o dwóch kulach. Zanim przyjdę z przystanku to musze robić po drodze kilka postojów. Każdy kiedyś będzie starszy i będzie miał problemy z chodzeniem - wskazuje Jolanta Korzeniewska, która do Dziennego Domu Pomocy na Konopnickiej dojeżdża z ul. Arciszewskiego.

Jak powiedział portalowi lazarz.pl Tomasz Łapsewicz z Zarządu Transportu Miejskiego przystanek zostanie uruchomiony w sobotę 15 grudnia lub w poniedziałek 17 grudnia. Zarząd Dróg Miejskich musi zmienić organizację ruchu i zmniejszyć liczbę miejsc postojowych przy II LO. Przystanek będzie nosił nazwę "Konopnickiej n/ż" i będzie mieścił się na ulicy Matejki, za skrzyżowaniem z ul. Konopnickiej w kierunku ul. Grunwaldzkiej. Lokalizacja przystanku "Palmiarnia" nie ulegnie zmianie.

Dodatkowy przystanek powinien ułatwić również dojazd uczniom II LO oraz studentom Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, której siedziba znajduje się przy zbiegu ulic Matejki i Orzeszkowej.


R E K L A M A

Komentarze (5)

06-12-2012 19:12:22
Hania
Super pomysl z "przystankiem na zadanie". /Przepraszam nie mam polskich literek./ Kazimierzu masz swieta racje ! Troche wiecej zrozumienia dla starszych ludzi i szacunku. Przystanek na zadanie to pomysl idealny dla starszych i malomobilnych ludzi. Zobaczymy jak ktos z tych co LOL zlamia nie daj Boze noge i beda musieli zapieprzac do najblizszego przystanku ladny kawalek. Nie wiem dlaczego tyle niecheci, brak wyrozumialosci i szydery ze strony mlodych ludzi. Gdyby nie starsi to was by nie bylo. Wiecej serca Mlodzi a moze tez czasem bezinteresownej pomocy staruszkom. Przyjdzie na was starosc takze, pomyslcie o tym.
06-12-2012 17:03:04
gosc
As, ale tu nie chodzi o zakupy... Chociaż faktem jest że sam pomysł stawiania przystanku bo ktoś ma za daleko jest trochę dziwny - nie oszukujmy się, nie ma możliwości by każdy wszędzie miał blisko w tak dużym mieście. Przecież nie będziemy teraz robić przystanków pod każdą szkołą, przedszkolem, szpitalem, ośrodkiem zdrowia, rehabilitacji etc. bo pojazdy komunikacji miejskiej częściej stałyby na przystankach i w korkach niż były w trasie.
06-12-2012 15:21:04
as
jak bede mial tyle lat, to bede siedzial w domu i dawal kase wnukom/dzieciom by mi robily zakupy, a nie chodzic samemu bo nie ufam bliskim i nie daje kasy bo moga mi zlotowke mniej przyniesc...
06-12-2012 12:41:38
kazimierz
Do as: Poczekamy jeszcze trochę jak się zestarzejesz czy też będziesz taki/a harda, myślę że w okolicach 70-tki LOL ci przejdzie...
06-12-2012 10:39:09
as
LOL niedlugo to beda kazali sobie przystanki pod kazdym kosciolem robic...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

lip

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
3 Hawajskie spotkania na Łazarzu-plecenie długiego wieńca lei przez mieszkańców Łazarza
(obowiązują zapisy tel.604417795, e-mail:hawajski.lazarz@gmail.com)

15

lip

18:30
Park Kasprowicza (przy wejściu na pływalnię)
15. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

17

lip

18:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"W stronę słońca" - koncert w wykonaniu zespołu "Projekt Kobieta"

19

lip

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ
w godz. 12:00-16:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: