Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wywiad z ks. Eugeniuszem Guździołem - egzorcystą, nowym proboszczem Parafii Michała Archanioła - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wywiad z ks. Eugeniuszem Guździołem - egzorcystą, nowym proboszczem Parafii Michała Archanioła
02-09-2012 01:07   Janusz Ludwiczak
Decyzją Metropolity Poznańskiego abpa Stanisława Gądeckiego z dniem 1 sierpnia ks. Roman Poźniak po siedmiu latach przestał być proboszczem Parafii Michała Archanioła. Zastąpił go ks. Eugeniusz Guździoł, egzorcysta i dotychczasowy proboszcz Parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Swarzędzu. Z nowym gospodarzem parafii przy Stolarskiej portal lazarz.pl przeprowadził krótki wywiad.

Janusz Ludwiczak, lazarz.pl: Dlaczego wybrał Ksiądz Eugeniusz drogę kapłańską?
ks. Eugeniusz Guździoł: Sam nie wiem, myślę, że było to także dla mnie trochę zaskoczenie zaskoczenie. Mój proboszcz w mojej rodzinnej miejscowości, w Wierzbnie koło Ostrowa Wielkopolskiego też nie przewidywał, że ja pójdę tą drogą. To Pan Bóg woła, a człowiek odpowiada.
Do seminarium wstąpiłem po klasie maturalnej. Miałem tylko dylemat czy wybrać zakon o. Filipinów na Świętej Górze w Gostyniu czy jednak iść do seminarium diecezjalnego.

Ze Swarzędza zawędrował ksiądz na Łazarz. Jak podoba się ta dzielnica Poznania?
Poznań znam z tego względu, że przez sześć lat studiowałem na seminarium na Ostrowie Tumskim. Przez dwanaście lat byłem wikariuszem, m.in. przez osiem lat na Nowinie w Parafii Chrystusa Dobrego Pasterza, która należy do dekanatu Poznań-Jeżyce. Bywałem więc tutaj w kościele św. Michała Archanioła, gdyż to też był nasz dekanat. Spotykaliśmy się m.in. na dniach skupienia czy uroczystościach dekanalnych z udziałem nieżyjącego już ks. kanonika Zygmunta Thimma.
Od pierwszych dni tutaj jestem zaskoczony gościnnością. Mam nadzieję, że uda mi się wszystko ogarnąć. Spotkałem się już z kilkoma grupami parafialnymi.

Czy ma ksiądz jakiś plany dotyczące parafii, może rysują się już jakieś propozycje zmian?
Chciałbym na początku poznać parafian. Każda parafia ma swoje zwyczaje i oblicze, kształtowane przez ludzi. Chciałbym wsłuchać się w ich potrzeby, zarówno materialne jak i duchowe. I jeśli będą zmiany, to po pewnym czasie.

Kościół Św. Michała Archanioła jest zamykany w ciągu dnia. Czy ksiądz proboszcz rozważa, by podobnie jak kościół Matki Boskiej Bolesnej świątynia przy Stolarskiej była otwarta przez cały dzień?
Osobiście jestem zwolennikiem kościoła otwartego. Jednak we wspólnocie, w której byłem dotychczas, był przedsionek i szyby. Gdybym kościół całkowicie otworzył i zostałby okradziony, to parafianie powiedzieliby, że jestem słabym gospodarzem, że nie dopilnowałem. Z tego, co się dowiedziałem był okres, że w ciągu dnia kościół był otwarty. W mojej wsi w Wierzbnie kościół tez jest otwarty. Chciałbym jednak wysłuchać w tej sprawie opinii parafian.

W okresie letnim sprawowana była msza św. wieczorna o godz. 21. Czy rozważa Ksiądz Proboszcz, żeby eucharystia ta była, jak u Dominikanów, sprawowana w ciągu całego roku, głównie z myślą o ludziach pracujących.
Jest jednak pewien problem. My księża pracujemy dużo. Rano mamy sześć mszy, popołudniu jest kolejna msza o 15 i następna o 18. U Dominikanów jest wielu zakonników, u nas jest za mało kapłanów. Byłem kilkukrotnie na mszy o 21 i zauważyłem, że uczestniczy w niej ok. 50 osób. Osoby, które pragną uczestniczyć we mszy wieczornej mogą przyjść na 18 lub podjechać cztery przystanki tramwajem do Dominikanów. Jest również sprawowana msza św. o godz. 20:30 w kościele Jana Kantego.

Jest ksiądz egzorcystą. W jaki sposób można odróżnić osobę chorą psychicznie od opętanej?
Z reguły w większości przychodzą do nas osoby już po wizycie u neurologa, psychologa, psychiatry. Egzorcysta to jest ostatnie ogniwo. Zawsze podkreślam, że trzeba słuchać lekarza, neurologa, psychologa, psychiatry, brać leki – oczywiście nigdy nie odmawiam modlitwy. Jeżeli zauważam, że nie jest to działanie złych duchów, to modlę się normalnie w intencji chorego. Natomiast, jeśli jest jakiś rodzaj otwarcia na działanie złych mocy, np. ktoś chodził do wróżki, bioenergoterapeuty czy jeszcze do innych tego typu osób, to jest jakieś podejrzenie , że może być tutaj działanie złego ducha. Kościół na takie sytuacje przygotował rytuał, egzorcyzmy, modlitwy błagalne. Modlę się za osoby opętane. Sugeruję im modlitwę, spowiedź, wsparcie duchowe.

Jak wyglądał taki rytuał?
Modlitwa „Pan z Wami”, przeżegnanie się, pokropienie wodą święconą, litania do Wszystkich Świętych, wezwanie do Tego, który uwalnia i uzdrawia. Często stosuje się w modlitwie dziesiątkę różańca. Czyta się później Słowo Boże. Następnie jest moment taki jak w Wigilię Paschalną. To znaczy uroczyste wyznanie wiary i wyrzeczenie się Złego. Potem jest modlitwa błagalna i w trybie rozkazującym żądanie odejścia złego ducha. Kończy się to uwielbieniem Pana Boga i końcowym błogosławieństwem.

Czy jest ksiądz jedynym egzorcystą w archidiecezji?
Nie. W naszej archidiecezji jest obecnie sześciu egzorcystów, z czego trzech w Poznaniu.


Komentarze (17)

30-01-2018 21:29:55
Agnieszka
Pamiętam księdza z parafii Kórnickiej. Najlepsze rekolekcje to rekolekcje zorganizowane przez księdza Eugeniusza!
31-12-2017 00:29:52
JOLANTA
KS.EUGENIUSZ !! TO CUDOWNY CZŁOWIEK ,ZAWSZE POMOCNY ,SKROMNY TAKI POWINIEN BYĆ KAŻDY KSIĄDZ ..
23-12-2017 19:18:59
eka z małeki
@r-ani chibi ksiondz alibo nie daj BOŻE jaki diabli nadali biskup czy co ???Panie prezesie przecież strach tu żyć!!!Oj co to będzie-czarno to widzę!!!!!!!!!!!!!!!! eka
22-12-2017 23:06:59
r
do Eka z Małeki...no właśnie dlatego egzorcyzmy, bo takie głu.pie owce jak ty łażą po tym świecie, i drwią.
10-08-2017 13:48:21
eka z małeki
-ludziska kochane moje!!!!Mamy XX! wiek!!!---a tu jakieś egzorcyzmy!!!To co jakieś zambambony okultyzmy diabły,szatany???Ciemne średniowiecze, patrzeć a stosy powrócą.DO PSYCHIATRY PĘDEM I TO SZYBKO!!!!!!!!!!!!!!!!!! eka
09-08-2017 16:58:10
Kk
Bardzo dobry człowiek o bardzo dobrym sercu.Uważam że posługą ks.Eugeniusza jest bycie i trwanie przy chorych,a nie posługa egzorcyzmowania
23-11-2015 14:44:55
dana
Poznałam księdza proboszcza,wspaniały,życzliwy,chwała Panu!
24-04-2015 12:09:28
z
Egzorcyści Gądeckiego w Poznaniu to jego wielka porażka. Tylko jedno słowo potrafią powiedzieć psychiatra. Zaden oprócz karmelity nie potrafi sprawdzić czy działa zły duch. Przydało by im się jakieś fachowe przeszkolenie z wyrzucania złych duchów i jak zachować się z człowiekiem, który ma już dość życia od nękania złego. Poloh jeszcze zyje? Przecież miał raka(czyli i jego zły duch dręczy) i prosił o modlitwę zamiast się pomodlić za nieszczęście. On rozdziela jak sie płacze to zły duch a jak nie to do psychiatry. Czy to nie kościelny głupek. A psychiatra zapisuje rispolet i cierp człowieku. Ale taca to same stówy najlepiej.
24-04-2015 11:32:05
z
Bardzo wesoły ksiądz taki cha cha, ale na złym duchu się nie zna. Jeżeli chcecie sprawdzić czy macie złego ducha udajcie się o. Nizińskiego karmelity bosego, bo ten chociaż wie jak sprawdzić, czy to choroba psychiczna czy zły duch. Choć sam też trochę jak Guździoł jest nie normalny bo wciąż tylko o śmierci potrafi mówić.
23-07-2014 22:33:25
abarba
Każdego ranka uczestniczyłam we Mszy Świętej często sprawowanej przez Ks.Eugeniusza lub wikarego, którego także nauczył, miłości i czci do Eucharystii, Słowa Bożego i te kazania a czasem tylko zdanie czy słowo z Pisma Świętego czy I czytania i to było ukierunkowanie na cały dzień na mój rozwój duchowy, o Spowiedzi Świętej nie wspomnę,ta jego wyrozumiałość,dobroć, szacunek - doskonale rozumiem te wszystkie powyższe wypowiedzi.
21-04-2013 19:40:30
Darnowo
Ks.Eugeniusz to taki nasz ksiądz wychowany w rodzinie bardzo religijnej w Wierzbnie gdzie proboszczem był śp.ks. Stanisław Stróżyński zawsze troszczący się o dobre wychowanie młodych ludzi i początki jako ministrant zaszczepione miał głęboką wiarę ,dlatego też zawsze przygotowany do mszy św ,kazania trafiały do ludzkich serc uczuciowy
12-02-2013 12:08:51
Eka
Bardzo miły, spokojny a jednocześnie otwarty na ludzi ksiądz, żyjący wiarą na codzień. Zawsze przygotowany do kazań i rozmów z ludżmi.
30-01-2013 20:17:43
F
To jest rzadki gatunek człowieka. Z jednej strony mądry, i wykształcony ksiądz, a z drugiej bardzo ludzki i życzliwy innym człowiek. Mimo że jestem raczej antyklerykałem, to jego akurat bardzo dobrze wspominam. Pamiętam jak przechodził do innej parafii i podczas zakończenia roku szkolnego dostał od uczniów gorące owacje na pożegnanie. Wyjątkowa osoba.
30-11-2012 14:49:15
swarzędz
Ks. Eugeniusz jest bardzo jest spanialym księdzem nikt na niego nienarzekal
10-11-2012 22:24:11
Uczestniczka mszy uzdrowieniowych
Jest to ksiądz wspaniały, delikatny , spokojny, przeżywający i akcentujący każde wypowiedziane słowo podczas eucharystii
08-09-2012 13:33:02
ssmm
Wspanialy ksiadz.
02-09-2012 08:49:46
Poznaniak
takie egzorcystyczne praktyki to przydały by sie GROBELNEMU
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

29

lis

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Piosenki Leonarda Cohena - koncert Kwartetu Proforma
- bezpłatne wejściówki na spektakl można rezerwować mailowo (zapisy.klubkrag@gmail.com) lub odebrać w sekretariacie Klubu Krąg

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Możliwe niemożliwe" - wernisaż wystawy fotograficznej podopiecznych Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu dla osób dorosłych

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: