Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mieszkańcy kamienic są zastraszani, czyli jak Fabryka Mieszkań i Ziemi wykurza lokatorów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Mieszkańcy kamienic są zastraszani, czyli jak Fabryka Mieszkań i Ziemi wykurza lokatorów
07-07-2012 01:40   Janusz Ludwiczak
Po przejęciu budynku od miasta przez nowego właściciela, działający jako zarządcy Piotr Śruba i Paweł Żukowski z Fabryki Mieszkań i Ziemi uprzykrzają jak mogą życie mieszkańców kamienicy przy ulicy Stolarskiej 2. Dążą do ich wymuszonej wyprowadzki. Lokatorzy są zastraszani. W budynku prace budowlane prowadzone są bez zgłoszenia ich do nadzoru budowlanego. W ostatnich dniach szykany wobec lokatorów przybrały na sile.

Uprzykrzyć życie mieszkańcom

Wszystko zaczęło się na przełomie maja i czerwca. W kamienicy przy ul. Stolarskiej 2 rozpoczęły się nagle niespodziewane remonty. Najpierw wyrwany został domofon, później zalewane zostały niektóre mieszkania. Administracja przestała wywozić śmieci, aż w końcu na podwórzu kamienicy powstało gruzowisko. Okazało się, że prace przeprowadzane są bez zgody inspektoratu budowlanego.

Otrzymaliśmy zawiadomienia od lokatorów, którzy prosili o sprawdzenie legalności tych prac. Odbyły się niezapowiedziane kontrole, jednak kilkukrotnie inspektorzy zostali wyproszeni. Przepisy prawa umożliwiają również niezapowiedzianą kontrolę, jeśli jest jakieś zagrożenie użytkowników budynku. W końcu osobiście w połowie czerwca przeprowadziłem kontrolę nieruchomości przy ul. Stolarskiej 2. Stwierdziłem ogromny nieporządek, gruzowisko. Zdemontowane zostały drzwi i brama wjazdowa, powstał duży wykop przy jednej ze ścian wewnętrznych na dziedzińcu. Kiedy robiłem przegląd podeszło do mnie dwóch panów podających się za administratorów. Byli to pan Śruba i Żukowski.
Zobowiązałem ich do uporządkowania tego gruzowiska i zamontowania drzwi. Sprawdziłem również, czy panowie podający się za administratorów zgłaszali remont budynku. Wydział Urbanistyki i Architektury wniósł zastrzeżenia do tego zgłoszenia i wskazał mankamenty. Wykonawca robót nie ma podstawy prawnej do przeprowadzenia remontu o jaki zabiegał
- powiedział Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

To dopiero początek. Lokatorzy kamienicy przy Stolarskiej byli pozbawiani gazu, prądu i wody pod pretekstem przeprowadzania remontu. W tym tygodniu w nocy wybuchła petarda, a następnego dnia mieszkańcy zobaczyli przy wejściu do budynku czarne wstęgi z napisem "ostatnie pożegnanie". Jakby tego było mało kilka dni temu ktoś wysypał przed drzwiami jednej z mieszkanek, Katarzyny Chojnackiej... robaki.


Mieszkańcy pikietowali przed urzędem miasta i złożyli skargę do prezydenta

Mieszkańcy szukali też pomocy w straży miejskiej i na policji, jednak czuli się ignorowani. W końcu postanowili zorganizować protest. 22 czerwca zorganizowali wspólnie z Federacją Anarchistyczną pikietę pod Urzędem Miasta.

W tym tygodniu mieszkańcy Stolarskiej 2 złożyli również skargę na Prezydenta Ryszarda Grobelnego. Oto odpowiedź.

Oświadczenie Biura Prasowego Urzędu Miasta Poznania w sprawie działań Miasta wobec problemu lokatorów ul. Stolarskiej 2

W związku z pojawiającymi się niesprawiedliwymi ocenami działań Miasta podejmowanych w celu ochrony lokatorów prywatnej kamienicy przy ul. Stolarskiej, informujemy, że:
1) w zakresie obowiązków Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania:
- 22 czerwca br. pracownicy inspektoratu przeprowadzili na nieruchomości czynności kontrolne, podczas których stwierdzono wykonanie prac nie będących robotami budowlanymi, nie wymagającymi uzyskania decyzji pozwolenia na budowę ani uprzedniego zgłoszenia tych robót budowlanych w odpowiednim organie administracji architektoniczno-budowlanej. Na nieruchomości przy ul. Stolarskiej 2 dotychczas nie stwierdzono wykonania samowoli budowlanej.
- w związku z nieodpowiednim stanem technicznym budynku przy ul. Stolarskiej 2 Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wszczął postępowanie w sprawie stanu technicznego tego budynku.
2) w zakresie obowiązków Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej: - 21 czerwca odbyło się spotkanie zastępcy dyrektora WGKiM Aleksandry Koniecznej z mieszkańcami kamienicy. Również następnego dnia, tj. 22 czerwca, podczas pikiety pod Urzędem Miasta prowadziła ona rozmowy z lokatorami, informując o ich prawach w odniesieniu do działań reprezentujących domniemanych właścicieli lub zarządców. W trakcie ustalony został termin spotkania w Wydziale na 2 lipca 2012r.
- 2 lipca br. przedstawiciele mieszkańców nieruchomości przy ul. Stolarskiej 2 zostali poinformowani przez Aleksandrę Konieczną o przysługujących im prawach jak również obowiązkach właścicieli budynku.
- wystąpiono także do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami o przygotowanie opinii prawnej dotyczącej ewentualnych możliwości przejęcia budynku. Niestety była ona negatywna.
- również dzisiaj, tj. 6 lipca służby WGKiM zajmujące się kwestią porządku na posesjach z uwagi na interwencje lokatorów przeprowadzają wizję na posesji przy ul. Stolarskiej 2.
3) w zakresie obowiązków Straży Miejskiej:
- od połowy maja br. strażnicy z Referatu Grunwald prowadzili czynności służbowe w sprawie nieruchomości przy ul. Stolarskiej 2 związane ze stanem porządkowym na terenie posesji.
4) w zakresie obowiązków Miejskiego Konserwatora Zabytków:
- podczas wspólnej wizji z PINB, która odbyła się 22 czerwca br. pełnomocnicy właściciela obiektu zostali poinformowani przez pracownika Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, o obowiązkach jakie wynikają z zabytkowego charakteru obiektu i konieczności uzgodnień prac elewacyjnych.
- w czasie wizji przeprowadzonej w budynku w dn. 29.06.2012 (po telefonicznym powiadomieniu o rozpoczęciu prac na elewacji) pracownicy Biura MKZ nie stwierdzili prowadzenia takich prac.
- w trakcie kolejnej wspólnej kontroli z PINB w dniu 3 lipca br. stwierdzona zostało samowolna wymiana drewnianej stolarki okiennej na okna PCV w elewacji frontowej i w związku z powyższym wydana została w dniu dzisiejszym decyzja nakazująca natychmiastowe wstrzymanie prac.

Chcemy podkreślić, że Urząd Miasta Poznania, wspólnie z podległymi jednostkami, dąży do udzielenia wsparcia mieszkańcom w zakresie określonych prawem możliwości, udzielając porad prawnych i dokonując interwencji porządkowo-kontrolnych na terenie posesji.

Biuro Prasowe
Urzędu Miasta Poznania
Poznań, 6 lipca 2012


Administratorzy chcieli rozebrać ścianę bez pozwolenia - zatrzymała ich policja

Piotr Śruba i Paweł Żukowski z Fabryki Mieszkań i Ziemi zostali w piątek zatrzymani przez policję po tym, jak zlecili swoim robotnikom rozbiórkę jednej ze ścian kamienicy. Prace wykonywane były nielegalnie. Na miejscu pojawił się inspektor nadzoru budowlanego, który stwierdził, że prace zagrażają życiu lokatorów i mogły zakończyć się katastrofą budowlaną.

Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania w asyście policji przeprowadził kontrolę budynku. W raporcie stwierdzono zalewanie mieszkań, przewiercanie otworów w stropach, demontaż drzwi i bramy wjazdowej, a także odcinanie mediów oraz składowanie na podwórku materiałów łatwopalnych.

Policja nie postawiła póki co zarzutów zatrzymanym. Mężczyźni muszą wyjaśnić dlaczego nakazali rozbiórkę ściany.


Podobny los czekał mieszkańców kamienicy przy rogu Małeckiego i Rynku Łazarskiego

Podobna sytuacja ma miejsce w kamienicy przy ul. Małeckiego 20 i Rynku Łazarskim 7. 1 maja dotychczasowy właściciel budynku Magdalena Brzóska sprzedała obiekt firmie Invest-Kam Sp. z o.o., która ma powiązania ze Piotrem Śrubą i Pawłem Żukowskim. Na początku czerwca mieszkańcy kamienicy zobaczyli na klatce schodowej kartkę z napisem:

"W związku z planami remontowymi informujemy, że w dniach od 19 czerwca do 30 listopada mogą nastąpić czasowe przerwy w dopływie wody, prądu i gazu. W/w przerwy spowodowane będą wymianów pionów gazowego, wodnego i elektrycznego w budynku. Za niedogodności serdecznie przepraszamy. Fabryka Mieszkań i Ziemi sp. z o.o."

Nikt nie raczył nas poinformować, że kupił kamienicę. Poprzedni administrator, p. Magdalena Brzóska utrzymywała z nami regularny kontakt, informowała nas o wszystkim. Ale tak było do końca kwietnia - mówi Ewa Stachowiak, jedna z mieszkanek kamienicy przy ul. Małeckiego 20.

Wpłacaliśmy pieniądze za czynsz na nowe konto, którego właścicielem jest pan Śruba, ale skąd mamy pewność, że czynsz został uregulowany? - pyta Ewa Stachowiak.

20 czerwca kamienica przy ul. Małeckiego 20 i Rynek Łazarski 20 została sprzedana.

"W związku z trudnościami w prowadzeniu inwestycji firma Invest Kam nie jest już właścicielem kamienicy. Nowym właścicielem jest firma Emkwadrat z siedzibą przy ul. Matejki 55/2 w Poznaniu"

W oświadczeniu wyraźnie było podkreślone, że cofnięte zostały wszelkie udzielone pełnomocnictwa dotyczące prowadzonej inwestycji, a w szczególności pełnomocnictwo udzielone firmie Fabryka Mieszkań i Ziemi.


R E K L A M A

Komentarze (5)

28-12-2012 00:00:35
Paweł
Nie ma tam kogos z jajami by pogonił tego grubasa Śrubę. Przecież to takie proste....
09-07-2012 18:21:21
kostek
Lokatorzy takich kamienic często mieszkają "na dziko", tzn nie maja żadnych praw/umów do zajmowania lokalu i nie opłacają żadnego czynszu więc skąd kupujący ma wiedzieć, że ktoś tam mieszka. Ja niedawno też kupiłem mieszkanie z lokatorem, o którym nie miałem pojęcia i jak miał bym więcej bezczelności też bym go wykurzał w ten sposób, bo pozbycie się go z MOJEGO MIESZKANIA drogą prawną jest bezskuteczne. Urzędnicy rozkładają ręce i nie mogą mi pomóc. Czemu nikt nie pisze o takich sprawach? Menelstwo zajmuje prywatne mieszkania i się oburza jak są proszeni o wyprowadzkę. (Dodam, że mój pasożyt zażądał 100tys za dobrowolne opuszczenie lokalu za który zapłaciłem 200tys z zaciągniętego na 25 lat kredytu).
08-07-2012 23:03:12
Pol
Jakli kraj takie i prawo W USA np.taka robote moze wykonac jedynie kontraktor a kontraktor bez zezwolenia nigdy by nie zabieral sie za rozwalanie scian bo to by mogla byc jego ostatnia robota nie mowiac o sadzie i zwiazanych z tym kosztami. Tacy jak sruba i jemu podobni, sprytnie omijaja te prawo, bo w Polsce albo jego jest brak albo poprostu jest olewane i tutaj nalezy sie zastanowic kto jst gorszy, ci co olewaja czy ci co na te olewanie pozwalaja.
08-07-2012 13:36:38
ola
Może pan prezydent Grobelny odpowie na pytania mieszkańców dotyczące samego przejęcia kamienicy czy może została ona oddana spadkobiercom jeśli tak to komu,może została sprzedana jeśli tak to dlaczego nie ludziom tam mieszkającym którzy pewnie odkupili by mieszkania od miasta.Panie szanowny dlaczego tak ogólnikowo może trzeba się dowiedzieć i poszperać wśród swoich ludzi skąd pochodzi wiedza o nieuregulowanym stanie prawnym kamienic sprzedawanych za bezcen razem z lokatorami.
07-07-2012 15:29:46
Hania
Wspolczuje lokatorom, nikt sie z ludzmi nie liczy, tylko sie mamona liczy. Na tych "wspanialych" administratorow powinny byc nalozone grzywny i to solidne za ten bajzel jaki zrobili.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: