Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Małeckiego palono niemiecką flagę, a w sklepie rybnym powstał portret mieszkańców - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Małeckiego palono niemiecką flagę, a w sklepie rybnym powstał portret mieszkańców
28-05-2012 01:02   Janusz Ludwiczak
Wystawę "Projekt Łazarz. Real time - story telling" w przestrzeni "Dolnego" Łazarza przygotowali studenci II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku Uniwersytetu Artystycznego.

Uliczną wystawę "Projekt Łazarz. Real time - story telling" przygotowali studenci II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku Uniwersytetu Artystycznego. Studenci pracowali nad wieloma tematami starając się wziąć pod uwagę zarówno przestrzeń urbanistyczną, jak i społeczną dzielnicy. Założeniem było stworzenie "ulicznej galerii", galerii prac, na które natykamy się mimochodem, przechodząc do sklepu, idąc na spacer czy wracając do domu; galerii, która nie onieśmiela zamkniętymi drzwiami, ale otwiera się na odbiorców – mieszkańców okolicy. I mówi do nich, i o nich. Prace mają charakter efemeryczny, czasowy; usytuowane w przestrzeniach ulicy Małeckiego, Strusia, Kanałowej, Kolejowej i innych na "Dolnym" Łazarzu.

"Dolny" Łazarz wydaje się być zapomniany. W ciągu dnia są otwarte sklepiki. Wieczorem widać mężczyzn, siedzących na murach i pijących alkohol. Nie ma tutaj zbyt wielu miejsc, gdzie można miło spędzić czas. Nie ma zbyt wielu terenów zielonych, są jedynie wzdłuż torów kolejowych. Wiele prac uległo zniszczeniu, jednak spotkaliśmy się też wielokrotnie z życzliwością - mówiła w trakcie wernisażu wystawy prof. Anna Tyczyńska z II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

I tak na przykład w byłym sklepie rybnym przy zbiegu ulic Strusia i Granicznej powstało studio fotograficzne, w którym prezentowany był portret mieszkańców.

Chcieliśmy stworzyć portret mieszkańców Łazarza. W dzielnicy i przed sklepem rybnym robiliśmy zdjęcia różnym osobom, które właśnie spacerowały. Cały zebrany materiał prezentujemy na telewizorach, również na zewnątrz w witrynie sklepu. Ludzie byli zaskoczeni, przychodzili do nas, pytali się co tutaj powstanie.
Mówi się, że Łazarz jest niebezpieczną dzielnicą. Pracujemy tutaj kilka dni i wcale nam się tak nie wydaje. Mieszkają tutaj normalni ludzie. Zauważyłyśmy, że bardzo szybko roznoszą się tutaj wieści. Dzielnica przypomina trochę małe miasteczko - powiedziała Klaudia Tybolski .

Sporo emocji wzbudził polowy stragan, na którym można było za 17,99 zł kupić flagi "Anti Germany Set" do spalenia.

Idea była taka, by złamać stereotyp o Niemcach, zwłaszcza związany z wojną. Mieszkam na "górnym" Łazarzu. Jest to fajna dzielnica. Ludzie są tu w miarę przyjaźni. Podobało im się to, co robimy. Mieszkam tutaj od pięciu lat i podoba mi się. Dużym plusem jest to, że jest stąd blisko do Berlina - wyjaśnia Marc Tobing Winterhagen, autor happeningu.

Tutaj najlepiej widać czy Poznań jest miastem know how. Doskonale widać jak te tereny są zaniedbane - mówiła prof. Anna Tyczyńska.

Natomiast kilka metrów dalej można było usiąść na kanapie z widokiem na tory kolejowych.

Tereny te służą mieszkańcom najczęściej do wyprowadzania psów - przekonywała prof. Anna Tyczyńska.

Przy skrzyżowaniu ulic Kanałowej i Małeckiego można było zaś zobaczyć miejsce stylizowane na dokonaną zbrodnię. Ogromna plama w chodniku i na ścianie budynku została obrysowana białą linią i numerkami przy śladach.

Wystawę można oglądać jeszcze w poniedziałek, 28 maja. O godz. 17:00 oprowadzać po niej będą jej autorzy i kuratorzy. Zbiórka przy zbiegu ulic Małeckiego i Strusia, pod pijalnią piwa "Kominek".


Komentarze (2)

30-05-2012 00:12:40
Karola
cos sie dzieje ! super !
28-05-2012 11:24:27
gosia
"I tak na przykład w byłym sklepie rybnym przy zbiegu ulic Strusia i Granicznej powstało studio fotograficzne, w którym prezentowany był portret mieszkańców." Chodzi chyba o były sklep rybny przy zbiegu ulic Kanałowej i Małeckiego.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: