Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rok temu wybieraliśmy nowe rady osiedli - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rok temu wybieraliśmy nowe rady osiedli
20-03-2012 00:47   Janusz Ludwiczak
Równo rok temu, 20 marca 2011 odbyły się wybory do nowych rad osiedli. Nie cieszyły się one jednak zbyt dużym zainteresowaniem. Frekwencja na terenie Osiedla Święty Łazarz (w wyniku połączonych Osiedli: Targowego i Świętego Łazarza) wyniosła 4,05%, oznacza to, że na 29 805 uprawnionych do głosowania do urn poszło 1207 wyborców.

1 stycznia minął rok od wprowadzenia w życie reformy rad osiedli, w wyniku której zlikwidowane zostało Osiedle Targowe, a Osiedle Święty Łazarz zwiększyło swój obszar aż do ulicy Przybyszewskiego i Bukowskiej. Na terenie nowego osiedla znalazł się również dworzec kolejowy. Obszar Osiedla Święty Łazarz stanowi teraz granica w obrębie ulic: Krauthofera - Palacza - Arciszewskiego - Reymonta - Rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego - Przybyszewskiego - Bukowska - tory kolejowe - Krauthofera. Tym samym powierzchnia Osiedla Święty Łazarz liczy 3,7 km 2.

Na terenie nowego Osiedla Świętego Łazarza mieszka 36 927 mieszkańców (na terenie byłego Osiedla Świętego Łazarza mieszkało 29 190 osób, a na terenie Osiedla Targowego 7 297). Dzięki reformie zwiększył się również budżet rad osiedli. Do tej pory budżet naliczany był jako pogłówne, czyli kwota przypadająca na jednego mieszkańca, która wynosiła 10 zł. I tak Osiedle Św. Łazarza dysponowało kwotą prawie 300 tys. zł, zaś Osiedle targowe 72 970 zł. Od tej roku Rada Osiedla Święty Łazarz dysponuje budżetem w wysokości 815 217 zł.

Równo rok temu, w niedzielę 20 marca 2011 r. odbyły się wybory do nowych rad osiedlowych. Wtedy o 21 mandatów w Radzie Osiedla Święty Łazarz walczyło w sumie 47 kandydatów. Wybory osiedlowe na Łazarzu nie cieszyły się jednak zbyt dużym zainteresowaniem. Frekwencja na terenie Osiedla Święty Łazarz wyniosła 4,05%, oznacza to, że na 29 805 uprawnionych do głosowania do urn poszło 1207 wyborców.

Praca rad osiedli, osób w nich działających, ich coraz większe znaczenie w lokalnych społecznościach oraz wzrost obecności na arenie całego miasta pokazuje, że warto było wykonać ciężką robotę, jaką było ponad 1,5 roku prac nad ich reformą na przełomie 2009 i 2010 roku. Reforma przyniosła samorządom osiedlowym większe kompetencje i środki finansowe. Oczywiście wiele rzeczy musi się jeszcze dotrzeć, każde zmiany wymagają również obserwowania tego co można będzie jeszcze w przyszłości poprawić lub zmienić - uważa Mariusz Wiśniewski, Radny Miasta Poznania, jeden z twórców reformy rad osiedli.

Natomiast 18 kwietnia minie rok od zaprzysiężenia radnych piątej kadencji Rady Osiedla Święty Łazarz. Wtedy też podsumujemy roczną pracę osiedlowych radnych.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

mar

do 08-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Poznańskie targi książki
"Rybomania" - targi wędkarskie

14

mar

do 15-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

18

mar

do 20-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

26

mar

do 29-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Motor Show 2020" - targi motoryzacyjne
TTM - targi techniki motoryzacyjnej

04

kwi

do 05-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Look" - targi fryzjerskie
"BeutyVision" - targi kosmetyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: