Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego dworca. Ruszył montaż dachu {WIDEO, GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego dworca. Ruszył montaż dachu {WIDEO, GALERIA ZDJĘĆ}
18-01-2012 23:15   Janusz Ludwiczak
Przedstawiciele inwestora - firmy TriGranit, PKP S.A., a także prezydent Poznania, starosta powiatu poznańskiego, wojewoda, marszałek województwa wielkopolskiego wmurowali we wtorek w samo południe kamień węgielny i akt erekcyjny pod budowę nowego dworca kolejowego oraz centrum handlowo-rozrywkowe Poznań City Center.

Gościem honorowym uroczystości był Róbert Kiss, Ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce. W ceremonii wmurowania kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego pod budowę nowego dworca Poznań Główny oraz centrum handlowo-usługowego Poznań City Center wzięli udział także przedstawiciele inwestora, firmy TriGranit Development Corporation, PKP S.A., a także Marek Woźniak - marszałek województwa wielkopolskiego, Piotr Florek - wojewoda wielkopolski, Jan Grabkowski - starosta poznański, Ryszard Grobelny - prezydent miasta Poznania, a także parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i administracji publicznej. Kamień pod fundamenty przyszłej budowli poświęcił Metropolita Poznański ks. arcybiskup Stanisław Gądecki.

"Budowa dworca już trwa, jednak równocześnie rozgrywają się tutaj mistrzostwa świata. Pozostało 145 dni do pierwszego meczu w Poznaniu, a to bardzo mało czasu. Myślę, że to będzie mistrzostwo jeśli uda się wszystko zgodnie z planem zrealizować" - mówił w trakcie uroczystości Piotr Florek, wojewoda wielkopolski.

"Poznaniacy lubią jak coś w Poznaniu się buduje. Każde tego typu przedsięwzięcie świadczy o tym, że miasto się rozwija. To jedna z najważniejszych inwestycji w naszym mieście, bo łączyć będzie wiele istotnych dla miasta elementów - kolej, transport autobusowy, szybki tramwaj. Wierzę, że to początek inwestycji na tym terenie, pierwszy krok do zagospodarowania Wolnych Torów" - powiedział przed wmurowaniem kamienia węgielnego Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

Akt erekcyjny spoczął w specjalnej tubie, w której umieszczono również zdjęcia zapisane na pendrive, jakie nadesłali Poznaniacy z pozdrowieniami dla przyszłych pokoleń, "Portret pasażera" - zbiór stu fotografii, na których znajdują się pasażerowie oczekujący na pociąg na starym dworcu, XIX-wieczną cegłę pochodzącą z pruskich fortyfikacji odkrytą podczas prac remontowych prowadzonych podczas remontu Urzędu Wojewódzkiego, a także wtorkowe wydania gazet oraz radiowych i telewizyjnych serwisów informacyjnych.

Bardzo się cieszę, że wreszcie ruszyła tak długo oczekiwana w naszym mieście inwestycja. Zobaczymy czy uda się dworzec wybudować na Euro. Myślę, że to mało realne. Wiele lat temu, kiedy po raz pierwszy zostałem parlamentarzystą walczyłem o uregulowania prawne tych terenów i podpisanie porozumienia między PKP a miastem Poznań odnośnie rozwoju inwestycyjnego - mówi Jacek Tomczak, poseł na Sejm RP (PO).

Dobrze, że ta długo oczekiwana inwestycja jest realizowana. Dworzec to jedna z ważniejszych wizytówek naszego miasta. Z pewnością to będzie koło napędowe, które przyczyni się do zaktywizowania tego fragmentu miasta, który od wielu lat był bardzo zaniedbany. Myślę, że sprzyjająca aura przyczyni się do ukończenia inwestycji w czasie - uważa Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania, Przewodniczący Rady Osiedla Święty Łazarz.

Pierwsi pasażerowie z nowego dworca będą mogli skorzystać pod koniec maja. Tymczasem w nocy z poniedziałku na wtorek rozpoczął się montaż stalowych elementów, ażurowej kopuły dachu. W lutym i marcu prowadzone będą prace przy montażu wind i ruchomych schodów, które połączą perony 1, 2 i 3 z nowym budynkiem dworca.

Pod koniec maja chcemy pasażerom oddać nowy dworzec. Mamy terminy i umowy z PKP. Kolej umawiając się z nami na tą inwestycję życzyła sobie, byśmy skończyli ten dworzec na Euro. Wszystko robimy, by tak było. W tym roku akurat pogoda jest łaskawa. Czas, który straciliśmy tragicznym wypadkiem nadgoniliśmy dzięki sprzyjającej aurze - wyjaśnia Przemysław Terlecki, rzecznik inwestora, firmy Trigranit.

Wczesną wiosną rozpocznie się lifting starego dworca, który będzie odmalowany i odświeżony. Mają zniknąć budki, które szpecą ten dworzec. Jest przewidziany taki plan, że stary i nowy dworzec obsługuje równolegle pasażerów na Euro, żebyśmy nie mieli kolejek, biegania i bałaganu. PKP chce w komfortowych warunkach obsłużyć pasażerów i nie chce dopuścić do sytuacji, że kibice przyjadą i będą mieli do dyspozycji brudny, śmierdzący stary dworzec i nie skończony nowy - dodaje Przemysław Terlecki, rzecznik Trigranit-u.

Inwestor nie zejdzie z placu budowy po oddaniu do użytku nowego dworca. Do końca 2013 roku Trigranit planuje zakończyć budowę centrum handlowo-rozrywkowego Poznań City Center, a także nowego dworca autobusowego z 19 stanowiskami i parking wielopoziomowy na prawie 1500 aut. Oprócz tego powstanie nowy układ drogowy i przejście podziemne.

Koszt inwestycji to 160 mln euro. TriGranit podobne obiekty zrealizował już w stolicy Małopolski (Bonarka City Center) oraz w Katowicach (Silesia City Center).

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


R E K L A M A

Komentarze (3)

19-01-2012 01:44:38
POZNANIaNKA
Na bank zdążą na Euro.
17-01-2012 23:07:03
w
nie mogę się przekonać do tego projektu. Oby w praktyce (funkcjonalnie) się sprawdził, bo chyba niczym innym nei ma szans zachwycić.
17-01-2012 22:38:40
poznaniAnka
Na bank nie zdążą na Euro.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:30
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Bezpieczny senior" - spotkanie dla seniorów na temat bezpieczeństwa ze Strażą Miejską
(sala parafialna)

06

paź

do 08-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Retro Motor Show 2023 - Targi Pojazdów Zabytkowych
PGA: Poznań Game Arena - Targi gier, rozrywki i multimediów

15

paź

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory parlamentarne

17

paź

do 18-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"PolEco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska
Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe
Forum Rozwoju Miast

19

paź

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: